Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Pozor! Tisícům Ukrajinců končí státní zdravotní pojištění. Návod, jak si ho obnovit

Autor: ČTK, Mii - 
19. července 2022
14:02

Tisícům Ukrajinců skončí v následujících týdnech automatický nárok na státní zdravotní pojištění. Budou muset zdravotní pojišťovně znovu doložit, zda mají nadále nárok na státní pojištění nebo za ně pojištění bude hradit někdo jiný. U Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se to bude postupně týkat asi 215 000 běženců. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady VZP Tom Philipp.

U VZP se od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu registrovalo 350 000 Ukrajinců. Z toho 215 000 jich je ve věku od 18 do 65 let a ti se budou muset nejpozději po 150 dnech od udělení víza strpění na pojišťovnu znovu obrátit. Pojišťovna předpokládá, že část z nich se vrátila zpět na Ukrajinu. Podle Philippa 43 000 běženců pojištěných u VZP si už našlo uplatnění na trhu práce a platí za ně pojištění zaměstnavatel nebo si jej jako OSVČ platí sami.

Stát bude i nadále platit pojištění studentům do 26 let, rodičům pečujícím o děti, invalidům či lidem v evidenci úřadu práce. To, že mají na státní pojištění nárok, ale budou muset uprchlíci pojišťovně doložit. Děti do 18 let a senioři nad 65 let nic dokládat nemusí, na pojištění od státu mají nárok stejně jako čeští občané.

Formulář je možné vyplnit on-line

Pokud běženci po 150 dnech od udělení víza nedoloží doklady nutné pro pokračování státního pojištění, nebo za ně nezačne platit pojištění zaměstnavatel, měli by si začít platit minimální zálohu na zdravotním pojištění, která činí 2187 korun měsíčně.

„Pokud nedojde k ohlášení a nezačnou platit tuto platbu, tak na ně bude nahlíženo jako na neplatiče stejně jako na české občany. (...) Začne jim růst dluh, který bude postupně vymáhán. Ve finále by to teoreticky mohlo skončit až exekucí, což doufáme, že se nebude stávat,“ uvedl Philipp.

Pro ty, kterých se povinnost kontaktovat pojišťovnu týká, pojišťovna vytvořila formulář, který bude možné vyplnit on-line na webu pomocukrajine.vzp.cz. Formulář bude podle náměstka ředitele VZP Ivana Duškova dostupný od 21. července. VZP plánuje informace o nové povinnosti šířit i formou letáků na úřadech či prostřednictvím ukrajinské ambasády a krajanských spolků. Podle Duškova totiž pojišťovna na část ukrajinských pojištěnců nemá přímý kontakt.

Video  Válka rozděluje rodiny  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Změnu přinesl lex Ukrajiny

Změny ve zdravotním pojištění pro Ukrajince přinesla novela zákona zvaného lex Ukrajina, která začala platit na konci června. Podle novely stát hradí uprchlíkům vyjma seniorů a dětí zdravotní pojištění nejvýše 150 dnů. Poté uprchlíci do osmi dnů musí kontaktovat svoji pojišťovnu. První Ukrajinci začali do Česka přicházet na přelomu února a března.

Oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně

  • Platí po uplynutí 150 dnů od udělení tzv. dočasné ochrany pro osoby od 18–65 let
  • Děti ve věku do 18 let – jsou nadále automaticky státními pojištěnci (povinnost se jich netýká)
  • Dospělí od 18 do 65 let – mají povinnost oznámit své ZP, jak budou hradit zdravotní pojištění
  • Dospělí nad 65 let – jsou nadále automaticky státními pojištěnci (povinnost se jich netýká)
  • Splnit ji lze na pobočkách zdravotních pojišťoven nebo elektronickými kanály, které jednotlivé pojišťovny nabídnou, a to nejpozději do 8 dní od uplynutí zákonné lhůty 150 dní
  • Klient bude muset prokázat svoji totožnost, případně přidělené číslo pojištěnce, a doložit další potřebné dokumenty dle jednotlivých životních situací  

Životní situace

Zaměstnanec

(v pracovním poměru, na dohodu o provedení práce nad 10 000 Kč měsíčně, na dohodu o pracovní činnosti od 3 500 Kč měsíčně)

Plátce zdravotního pojištění: zaměstnavatel

Oznamovací povinnost: zaměstnavatel  

 

Student ve věku 18–26 (studující na území ČR nebo na Ukrajině)

Plátce zdravotní pojištění: stát

Oznamovací povinnost: student doloží potvrzení o studiu na SS/VŠ

v případě studia na Ukrajině čestné prohlášení v ČJ potvrzující studium na ukrajinské škole  

 

Osoba, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo o dvě a více dětí do 15 let věku

•       Plátcem zdravotního pojištění: stát

•       Oznamovací povinnost: pečující osoba

doloží rodný list nebo jiný doklad s osobními údaji dítěte (např. pas, vízum) a čestné prohlášení o vztahu k dítěti  

 

Osoba závislá na péči (invalidní/zdravotně postižená) nebo pečující o osobu závislou na péči

•       Musí se zaevidovat na Úřadu práce ČR

•       Plátcem zdravotního pojištění: stát

•       Oznamovací povinnost: osoba závislá na péči nebo osoba pečující o osobu závislou

doloží potvrzení o evidenci na Úřadu práce ČR  

 

Uchazeč o zaměstnání

Musí se zaevidovat na Úřadu práce ČR

Plátcem zdravotního pojištění: stát

Oznamovací povinnost: uchazeč o zaměstnání doloží potvrzení o evidenci na Úřadu práce ČR  

 

OSVČ

Plátcem zdravotního pojištění: pojištěnec OSVČ

Pojištěnec OSVČ platí pojistné formou měsíčních záloh na pojistné a doplatku pojistného po podání přehledu o výši daňového základu OSVČ za uplynulý kalendářní rok. Minimální záloha v roce 2022 činí 2 627 Kč.

Oznamovací povinnost: pojištěnec OSVČ

doloží kopii živnostenského listu nebo jiného oprávnění k podnikání, oznámí číslo bankovního účtu, ze kterého bude hradit pojistné

 

Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP)

Plátcem zdravotního pojištění: pojištěnec OBZP

Oznamovací povinnost: pojištěnec OBZP

prosté oznámení této skutečnosti a následně začne platit pojistné, které pro rok 2022 činí 2 187 Kč měsíčně  

 

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

12:44
Dnes

„Musíme si být vědomi faktu, že dnes je naše Evropa smrtelná. Může zemřít a záleží to jen na tom, co si vybereme. A toto rozhodnutí musíme učinit nyní,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něho musí vstříc hrozbám Ruska, Číny i na Blízkém východě zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil o evropské obranyschopnosti (25. 4. 2024). Francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil o evropské obranyschopnosti (25. 4. 2024).
12:02
Dnes

Evropský parlament pravděpodobně odsoudí Svobodou stranu Rakouska (FPÖ) za její blízkost k Rusku prezidenta Vladimira Putina, píše s odvoláním na návrh usnesení agentura APA. Europarlament má o právně nezávazné rezoluci týkající se ruských pokusů o ovlivňování voleb do EP hlasovat dnes, materiál velmi pravděpodobně podpoří evropští lidovci, sociální demokraté, liberálové i zelení.

Rezoluce má vyjádřit znepokojení Evropského parlamentu nad novými obviněními z ruského vlivu a pokusy Moskvy o ovlivňování některých kandidátů a vměšování se do nadcházejících voleb.

FPÖ čelila kritice za přílišnou náklonnost k Rusku a prezidentu Vladimiru Putinovi v minulosti už vícekrát. V prosinci roku 2016 podepsali představitelé strany Svobodných smlouvu „o přátelství“ se stranou Jednotné Rusko. V dnešním návrhu usnesení Parlament EU mimo jiné „vyjadřuje své znepokojení nad rakouským špionážním případem, v němž je bývalý rakouský zpravodajský důstojník Egisto Ott, který je údajně úzce spojen s politikem FPÖ Hansem-Jörgem Jeneweinem, obviněn ze špionáže pro Rusko a nezákonného získávání osobních údajů z policejních databází, včetně předávání údajů z mobilních telefonů bývalých vysoce postavených rakouských úředníků ruské tajné službě“.

11:28
Dnes

Na ukrajinské frontové linii nastala patová situace, jsou proto příhodné podmínky pro zahájení mírových rozhovorů, míní běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. 

Ruští vojáci podle Lukašenka sice v posledních době získali kontrolu nad několika ukrajinskými obcemi, jde ale jen o „pomalý postup“. „Je to patová situace,“ dodal v projevu před Všeběloruským lidovým shromážděním - orgánu připomínajícím parlament, kde zasedají nejrůznější delegáti včetně představitelů běloruské vlády.

„Pokud nezačneme vyjednávat teď, Ukrajina postupně přijde o svůj stát a může přestat existovat. Ukrajina potřebuje mír,“ uvedl Lukašenko, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož vojska mimo jiné z běloruského území 24. února 2022 vpadla na Ukrajinu a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa