Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Zeman účtuje s vládou: Černé puntíky a skřípění zubů u Balaše. A „polibek smrti“ Černochové a Blažkovi

Autor: for - 
3. července 2022
11:55

Prezident Miloš Zeman poněkolikáté v posledních dnech tvrdě zkritizoval některé ministry vlády Petra Fialy (ODS). Dokonce zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem školství. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Nerozhodl se tak kvůli premiérovi Petru Fialovi (ODS), neboť převzal předsednictví v Radě Evropské unie a aféry vládní strany, čímž narážel na hnutí Starostové a nezávislí (STAN). V nemilosti je u něj ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) kvůli postoji k Izraeli, naopak chválí ministryni obrany Janu Černochovou a ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

V první části pořadu Partie na TV Prima se prezident vyjadřoval k aktuální politické situaci a ke korupční kauze hnutí STAN. „Pan Vít Rakušan je dobrý ministr vnitra, protože zvládnul migrační krizi, ale je špatný předseda STAN, protože toto hnutí mělo už šest skandálů za sebou a protože jsem pamětník a jsem v politice 32 let, tak vím, že i když jiné politické strany měly svůj skandál, nikdy jenom skandálek, v tak krátké době šest skandálů za sebou žádná jiná politická strana neměla,“ uvedl prezident. 

Podle Zemana, když se na to podívá „cynicky a přehnaně“, tak to je způsobené i tím, že STAN má jako hlavní programový bod „rozpočtové určení daní“, a tedy je zajímalo to, jak ubrat peníze z centrální úrovně a převést je na komunální úroveň. 

Zeman: Balaše jsem nechtěl, nechci ale přidělávat starosti

Hlava státu narážela na několik kauz, které nyní musí hnutí a vláda řešit. Jedná se hned o několik problémů, které odstartovaly stáží čerstvě zvoleného poslance Jana Farského v USA a pokračovaly přes úmrtí členů až k obrovské kauze, která se týká korupce v dopravních podnicích hlavního města Prahy. Podle politiků a expertů napříč obory se jedná o největší korupční skandál v moderních dějinách. 

Jednou z hlav, která kvůli kauze Dozimetr padla, byla i hlava ministra školství Petra Gazdíka (STAN). Gazdík ukončil svou činnost v kabinetu a na jeho místo sehnalo hnutí náhradu, která ale Zemanovi nevoní - Vladimíra Balaše (STAN). 

„Zvažoval jsem to,“ podotkl Zeman na dotaz, zdali nechtěl nad kandidátem zlomit hůl a neuvést jej do úřadu. Nakonec to ale neudělal, i když u toho skřípal zuby. „Kupodivu kvůli Petru Fialovi, který má na krku předsednictví, a co je horší, má na krku aféry vládní strany, na počet poslanců druhé nejsilnější strany, tak mu nechci přidělávat starosti,“ řekl důvod své smířlivosti s novým šéfem školství.

Video  Zeman při jmenování Balaše ministrem školství: 7 lidí odmítlo, rýpl si. A ostře tepal inkluzi  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Zeman zopakoval to, co v médiích uvedl již několikrát, a tedy že Balaš má dva obrovské černé puntíky, které by za normálních okolností způsobily, že by se do úřadu nedostal. A tedy aférku z doby, kdy byl děkanem v Plzni a kdy snížil hranici bodové ohodnocení, a zmínil také aféru posudku kolem IPB. Kvůli pochybnostem v posudku přišla podle hlavy státu státní kasa o 3,7 miliard korun. 

Zeman udělil polibek smrti

Hlava státu se pozastavila i nad tím, jak se zatím současnému kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) daří. „Udělám ten polibek smrti, nejlépe se daří ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS),“ řekl s tím, že odsuzuje ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) a jeho „ostudu, kterou udělal v našich vztazích s Izraelem“. Česko se totiž v polovině června nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva, která je vůči Izraeli kritická. To podle Zemana je velkou chybou. Kritiku vůči tomuto kroku přednesla i koalice - například místopředseda Sněmovny Jan Bartošek nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové. (3.7.2022) Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové. (3.7.2022) | CNN Prima News

Obecně chce být ale s kritikou vlády zatím opatrný, neboť je u moci teprve půl roku. „Ale měla něco připravit. Něco by mělo být na horizontu a z těch příkladů je tady směšné snížení daně o 1,5 korun, což bylo překompenzováno za týden. Pak nejasný příslib, i když je mi sympatický, toho tarifu pro spotřebu energie,“ okomentoval nějaké z kroků vlády.

Jako rozporuplný mu přijde návrh na de facto zestátnění ČEZ. To podle něj moc nesouvisí s pravicovou ideologií. „Nebere se v úvahu, že by nás stálo 200 miliard to vytěsnění akcionářů,“ podotkl. Být opozicí, rozhodně by teď nevyvolával hlasování o nedůvěře, dodal také. 

Miloš Zeman se jakožto ekonom na TV Prima rozpovídal i o Jiřím Rusnokovi, který odešel z vedení České národní banky. Podle něj se Rusnok cítil uražený, když do jeho křesla usedl Aleš Michl„Já tu jeho  - nebudu to nazývat ješitností - lidskou reakci chápu, ale přemýšlejme o tom, zdali dosavadní politika ČNB, politika založená na zvyšování úrokových sazeb, nejenže nepotlačila, ale potencovala inflaci. Protože úrok je náklad a je-li inflace nákladová, tak samozřejmě pokud firma platí úroky, dá to do nákladů, a tak rostou ceny,“ konstatoval.

„Přes pochopitelnou reakci je třeba říci, že terapie, kterou zvolila ČNB, byla neúspěšná a důsledkem je 16% inflace,“ dodal.

Rusko je Putin

Ekonomická nerovnováha a zdražování souvisí i s válkou na Ukrajině. Podle Zemana si musíme uvědomit, že musíme ponížit Rusko, protože ponížit Rusko znamená ponížit Putina. A ruský prezident Vladimír Putin je prostě Rusko. V tomto ohledu podle něj nepomůže žádný „black list“ a další nesmyslné balíčky sankcí. Úspěšný by bylo úplné odstřižení od SWIFT. 

hejhej ( 5. července 2022 19:25 )

horalysa: Trapné, ubohé a nesmyslné

Jaryn19 ( 5. července 2022 17:28 )

Zeman měl ve své vládě i odsouzeného ministra Ivo Svobodu, takže ten tak může někoho kritizovat

horaIysa ( 5. července 2022 09:38 )

Ty taky nalítneš všemu. Pikantni na tom je, že falzum karty agenta Fialky bylo vytvořeno z originál karty agenta Bureše. Blbeček z SPD, který tuhle ptákovinu šířil si s tím moc práce nedal a udělal z lidí, kteří tomu věří, tedy z vás, koblihářů ještě větší hlupáky, než jste.

hejhej ( 4. července 2022 10:26 )

Poslední dny postrádám články o úchylovi Ferrim, zda už je v kriminále a také o zkorumpovaném hnutím STAN - podezřelý klid.

hejhej ( 4. července 2022 10:24 )

zemanbures: Fiala - agent stb alias Fialka Ti nevadí ???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa