Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Vláda schválila priority plánu na začlenění uprchlíků. Bude třeba 54 miliard, míní Rakušan

Aktualizováno -
13. dubna 2022
16:05
Autor: ČTK, simao, swp - 
13. dubna 2022
06:44

Vláda dnes schválila strategické priority pro řešení uprchlické vlny a zřídila funkci koordinátora. Dočasně jím bude vicepremiér Vít Rakušan (STAN), uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Migrace z Ukrajiny zpomaluje nebo se zastavila, řekl Rakušan. Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhladla na 54 miliard korun, potvrdil.

Co schválila vláda

  • Strategické priority pro začleňování uprchlíků - materiál, který vláda bude upravovat dále na základě dalších podnětů od opozice či neziskovek a dalších subjektů. Až poté vznikne ucelená strategie.
  • Zřízení funkce národního koordinátora, tím bude prozatím vicepremiér Vít Rakušan (STAN).
  • Návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 Kč na litr
  • Obrana vyčlení deset armádních odborníků v oblasti IT, pomohou s aplikací pro sdílení údajů potřebných pro humanitární pomoc Ukrajincům.

Video  Vláda o plánu na začlenění uprchlíků z Ukrajiny: Vyjde až na 54 miliard  - ČTK
Video se připravuje ...

Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhadla na 54 miliard korun, potvrdil dnes Rakušan sumu, jak o ní v úterý hovořili zástupci zaměstnavatelů a odborů.

Strategie popisuje tři fáze uprchlické vlny, ze kterých už Česko má podle Rakušana za sebou „boj o bezpečí“, kdy byli uprchlíci odbaveni a rychle ubytováni. Nyní bude třeba uprchlíky rychle stabilizovat, k čemuž mají pomoct zejména jazykové kurzy. „Budeme doufat, že nedojde k eskalaci, zatím tomu vývoj nenapovídá,“ uvedl Rakušan k počtu uprchlíků.

Rakušan novým národním koordinátorem

Uprchlickou strategii by měl mít nově v rukou koordinátor na Úřadu vlády. „Jenom několik týdnů zažíváme nebývalou migrační vlnu, v ČR máme bezmála 300 tisíc uprchlíků, v této chvíli se nám povedlo vydat 285 tisíc víz o dočasné ochraně, celá EU jich vydala jen něco málo přes 900 tisíc,“ upozornil Rakušan s tím, že ČR nyní tvoří bezmála třetinu všech vydaných evropských víz o dočasné ochraně.

„Nemáme lidi na ulicích, nemáme lidi, kteří spí v parku na lavičkách. Máme lidi, kteří v drtivé většině mají svoji postel. V drtivé většině jsou to mámy s dětmi, které přišly do ČR a našly tady zázemí,“ poznamenal Rakušan. „Nemáme tady uprchlické tábory, nemáme tady žádné modulární buňky, které by byly smontovány někde na krajích měst, nevytváříme ghetta pro uprchlíky,“ pokračoval.

15:23
Dnes

Česká republika dnes na jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku prosazuje svůj návrh na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je po dvou letech ruské agrese načase. Debata se vedla i ohledně další podpory Ukrajiny, zejména pokud jde o protivzdušnou obranu. K jednání týkajícímu se Ukrajiny se připojili unijní ministři obrany, Česko zastupoval náměstek Daniel Blažkovec.

„Pro mě bylo pozitivní slyšet, že asi deset států výslovně zmínilo Česko a naši muniční iniciativu,“ uvedl Lipavský. „Já jsem za Česko deklaroval, že pokračujeme v podpoře Ukrajiny, zároveň ale musíme mluvit i o širší strategii zadržení Ruska a ruského imperialismu,“ dodal. Ocenil také německou iniciativu, která se snaží získat pro Kyjev velmi potřebné systémy protivzdušné obrany.

15:05
Dnes

„Poslanci Andreji Babišovi v otázce migrace a migračního paktu křivdíme. Není to tak, že by se nezajímal,“ tweetuje Pavel Telička, který byl v letech 2014–19 europoslancem za ANO, než se s hnutím rozešel. „Naopak, před lety mě žádal, abych nastřelil koncepci kontrolované migrace, nabídl řešení regulovaného příjmu imigrace. Zejména vzdělanějších migrantů. On jen pod tíhou průzkumů veřejného mínění změnil názor. To se stává, je-li člověk populistou. Vyvinul se, dnes už ani nechce nějaká řešení, jen všechno smysluplné blokuje a ostatní kritizuje.“

14:29
Dnes

Španělsko a Řecko čelí tlaku spojenců, aby předaly Ukrajině své systémy protivzdušné obrany Patriot či S-300. Píše to deník Financial Times (FT). Podle spojenců v EU a NATO nejsou tyto jihoevropské země přímo ohroženy, a tak by se mohly vzdát některých zařízení ve prospěch napadené země, která se brání sílícím ruským úderům ze vzduchu.

K předání moderních systémů protivzdušné obrany podle deníku vyzvali řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze ostatní premiéři a prezidenti členských zemích EU. Stalo se tak minulý týden v osobních rozhovorech na summitu v Bruselu, řekly listu nejmenované zdroje. „Jsou tu země, které, popravdě řečeno, bezprostředně nepotřebují své systémy protivzdušné ochrany,“ poznamenal podle FT jeden z evropských diplomatů.

K navýšení pomoci v oblasti protivzdušné ochrany vyzývají opakovaně ukrajinští představitelé včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, který to zopakoval také ve videoposelství na posledním unijním summitu. Podle nich Ukrajina čelí rostoucím ruským úderům ze vzduchu. V posledních týdnech slíbilo navýšit svou pomoc ukrajinské protivzdušné obraně Německo.

Zobrazit celý online

Nekrachují přitom ani nejrůznější systémy péče i o české občany v ČR, upozornil Rakušan. Prvotní krizovou fázi Česko zvládá dobře, je vzorem i pro ostatní státy, míní vicepremiér.

„My jsme tento dokument jako priority schválili dnes jako vláda, dnes to dáváme do systému, dnes to posíláme zaměstnaneckým svazům, zaměstnavatelům, odborářům, Asociaci krajů, Svazu měst a obcí ČR, všem relevantním partnerům včetně zástupců neziskového sektoru. Ten dokument je otevřený, bude se vyvíjet a jeho dalším zásadním limitem je samozřejmě to, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině, jak Putin zareaguje, co se teď bude v těch dalších týdnech dít, jestli uprchlická vlna bude, a nebo nebude pokračovat,“ podotkl Rakušan.

Migrace z Ukrajiny zpomaluje?

Žádny typový plán na takovou uprchlickou vlnu do ČR nebyl připraven, uvedl Rakušan. Hledání politické shody nad základním směřováním v dalších měsících nebude jednoduché, cílem je však poskytnutí efektivní pomoci i minimalizace „negatvních dopadů na občany ČR při zachování sociálního smíru“. „Důležité je, že kriminalita v důsledku uprchlické krize z Ukrajiny nestoupá,“ uvedl.

Data od mobilních operátorů a počty lidí mířících z Ukrajiny a zpět po železnici podle něj nasvědčují tomu, že příliv nových uprchlíků zpomalil nebo se už zastavil. Také ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis podle Rakušana informoval, že Kyjev se pomalu zaplňuje lidmi, kteří se do ukrajinské metropole vracejí.

Nejhorší scénář by podle vicepremiéra nastal, kdyby Ukrajinu opustily další miliony lidí. Řešení migrační vlny takového rozměru by už bylo v rámci celoevropského řízení, uvedl.

54 miliard korun

Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhladla na 54 miliard korun, potvrdil Rakušan. Počítá, že část peněz získá od Evropské unie.

Náklady vynaložené na uprchlíky bude moct po Evropské komisi žádat zpětně k 24. únoru, tedy datu vpádu Ruska na Ukrajinu, sdělila dnes podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ministrům místopředsedkyně EK Věra Jourová.

Video se připravuje ...
Další videa