Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Hádky u Moravce o nouzový stav: Potřebujeme ho až do konce června, lex Ukrajina chystáme, vzkázal Rakušan

Aktualizováno -
15. května 2022
13:06
Autor: simao, ČTK - 
15. května 2022
12:47

Nouzový stav je třeba prodloužit dál, a to až do konce června, hájil vládní postup v Otázkách Václava Moravce v neděli vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vláda bude schvalovat prodloužení nouzového stavu v úterý, ve čtvrtek ve Sněmovně by se pak měl řešit na mimořádné schůzi. Rakušan chce také připravit novelizaci „lex Ukrajina“.

„Nouzový stav skutečně neměl žádný dopad, jak jsme na začátku slibovali, na život lidí v ČR. Žádné zavírání okresů, obchodů, zkracování pracovní doby… Nic takového se tady samozřejmě nedělo,“ ujišťoval Rakušan v ČT.

Ubytování uprchlíků probíhá často v rámci ubytování, které běžným standardům neodpovídá, připustil Rakušan. „Abychom to mohli dělat a mohli jsme to dělat poměrně rychle, je potřeba nouzový stav,“ poznamenal.

„Pokud máme nějaké rychlé opatření, které třeba reaguje na romské příchozí do ČR, na to, že potřebujeme rychle změnit pravidla nějakého fungování, třeba zkrátit nahlašovací povinnost, změnu místa pobytu do tří dnů, potřebujeme nouzový stav,“ tvrdí dál Rakušan.

Nouzový stav aktuálně platí v Česku do konce května, Rakušan chce jeho prodloužení do konce června. Pomoci by měl zákon „lex Ukrajina“. „Zásadní parametry toho zákona jsme už diskutovali několikrát,“ poznamenal. Má jít o „komplexní balík, který reaguje na to, co se změnilo“.

Hejtman Netolický: Nejedná se o omezování našich občanů

Nouzový stav chápe Rakušan nadále jako intenzivní právní instrument, který nikomu nevyhovoval. „Nevyhovoval nám za covidu, nelíbí se nám teď,“ připustil. Vláda do konce roku 2023 přijde s komplexní novelizací krizového zákona v ČR včetně instrumentů, které bez nouzového stavu umožní zvládat situaci například hejtmanům.

„Pokud to srovnám s nouzovým stavem, který byl v období pandemie, tak tento je zcela jiný, to je prostě úplně jiný příběh,“ přitakával ve studiu Martin Netolický (ČSSD), hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD. Celou řadu ubytovacích kapacit pro uprchlíky se podařilo upravit během jednotek dnů.

„Nejedná se o žádné omezování našich občanů, jde o praktický režim, který bylo potřeba využít, žádný jiný česká legislativa nezná,“ míní.

SPD znovu proti

Proti prodloužení nouzového stavu je naopak SPD, kterou u Moravce zastupoval šéf poslaneckého klubu Radim Fiala. Mimořádně by se měla sejít Sněmovna kvůli nouzovému stavu ve čtvrtek.

„Já si nemyslím, že by SPD obstruovalo nouzový stav nebo nějaké další zákony,“ tvrdil Fiala. „Obstrukce nejsou opoziční politikou SPD. Hnutí SPD nikdy nehlasovalo pro nouzový stav, nouzový stav by mělo být něco ojedinělého, něco, co se bude používat jednou za čas. Ale my ten nouzový stav tady máme nepřetržitě už nějakou dobu,“ poznamenal Fiala. Během nouzového stavu podle něj nenese vláda žádnou zodpovědnost a může nakupovat věci bez výběrového řízení.

20:43
Dnes

Vojenské helikoptéry na Ukrajině.

Vojenské helikoptéry na Ukrajině Vojenské helikoptéry na Ukrajině Vojenské helikoptéry na Ukrajině Vojenské helikoptéry na Ukrajině Vojenské helikoptéry na Ukrajině
20:22
Dnes

Hračkářské vojenské náklaďáky se symbolem „Z“ se objevily v amerických internetových obchodech.

Ruské ZIL-131 byly k dispozici ke koupi na online platformách, jako je Amazon, eBay a Walmart. Poté, co toto vyvolalo kritiku na sociálních sítích, byl jejich prodej pozastaven a produktové stránky odstraněny.

20:01
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil založení mezinárodní aliance zbrojařského průmyslu. Jejím účelem má být mimo jiné posílení obranného potenciálu Ukrajiny. Přítomnost zástupců českých firem na kyjevském fóru potvrdil ČTK prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Ohlášená aliance se podle jeho názoru bude nejspíš ještě nějakou dobu formovat. Bez ohledu na to, zda se do ní české firmy formálně zapojí, budou i nadále pokračovat v dodávkách na Ukrajinu jako dosud, domnívá se Hynek.

České ministerstvo obrany v pátek uvedlo, že náměstek ministryně Daniel Blažkovec s ukrajinskou stranou na okraj kyjevského fóra diskutoval o aktuálních společných projektech. Patří mezi ně transfer výroby útočné pušky Bren 2 od společnosti Česká zbrojovka či linka na výrobu malorážové munice od firmy Sellier&Bellot. „Diskutovány byly například kooperace při produkci obrněných vozidel, bojových vozidel pěchoty či dodávek speciálních podvozků Tatra,“ uvedlo ministerstvo na webu.

Zobrazit celý online

Nouzový stav není zapotřebí pro schválení zákona lex Ukrajina, ale je zapotřebí tohoto zákona, aby tady nemusel být dál nouzový stav, uvedl v reakci na Fialova slova Rakušan.

Šéf STAN nabádal představitele SPD, aby odblokovali jednání Sněmovny a neobstruovali. „Vás to baví hovořit, hovořit tak, aby se ke slovu nedostali ani ministři, je to prostě stav té současné Poslanecké sněmovny,“ podotkl Rakušan.

Shoda s opozicí nad lex Ukrajina?

Fiala upozornil, že „nouzový stav budete potřebovat pořád na něco, pořád bude nějaká složitá situace“. „Skončí třeba uprchlická krize, bude energetická krize, potravinová krize, budete potřebovat další nouzové stavy,“ říkal Fiala. SPD by podle něj řešila situaci „bez nouzového stavu normálním způsobem“, nad čímž kroutili hlavou Rakušan i Netolický.

„Když přijde ten lex Ukrajina, který už měl dávno být, tak my vám pomůžeme ho schválit, pokud nahradí nouzový stav,“ dodal však nakonec smířlivě Fiala s tím, že ukrajinským lidem je potřeba pomáhat, protože „ti jsou na tom nejhůř a jsou skutečnými proherci této války a válečného konfliktu“.

Kolem 200 tisíc Ukrajinců momentálně v ČR

Rakušan se bránil však také ohledně výpadů opozice kolem toho, že není verifikováno, kolik lidí - skutečných uprchlíků z Ukrajiny - u nás teď doopravdy je.

„My jsme samozřejmě od těch lidí chtěli adresu, ale oni mají volný pohyb. A pokud si nesplnili tu odhlašovací povinnost - a to je problém celé Evropy, celá Evropa hledá, kolik lidí tam skutečně kde má a jak to zjistit - my jsme přišli s praktickým řešením,“ uvedl Rakušan.

V současné době je v ČR dle odhadů zhruba 200 tisíc lidí z Ukrajiny, míní Rakušan. Kolem 140 tisíc lidí pak Česko opustilo, celkově totiž přišlo cca 342 tisíc lidí dle vydaných dočasných víz. „Na rozdíl od Polska či Slovenska nevidíme odchod lidí zpátky na Ukrajinu, to je problém ČR,“ poznamenal Rakušan.

Relokace uprchlíků v rámci krajů je však složitou záležitostí, upozorňoval. „My jsme přišli se systémem, který už někdy od počátku určil optimální počet uprchlíků na jednotlivé kraje. To je samozřejmě nějaký sen, nějaký ideál, který nikdy nebude fungovat zcela, protože Praha, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a další budou vždycky zahlcenější než ty ostatní. My nemůžeme, ať si říká kdo chce co chce, vzít autobus, třeba policii, a vzít lidi, kteří někde jsou - a mimochodem mají dočasnou ochranu, z jejíhož principu mají volný pohyb po té zemi - a vzít je do autobusu, nepustit je ven a odvézt je do jiného kraje. Takhle to nefunguje. Nefunguje ta povinná relokace,“ dodal Rakušan.

Finanční turistika

Při debatě o romských uprchlících z Maďarska Fiala vládě vytýkal, že je to „finanční turistika, kterou tady bohužel tato vláda od začátku zavedla“. „Oni si sem přijeli pro dávky a odjeli,“ uvedl. „Tak to si děláte legraci,“ reagoval Rakušan.

Lepší přehled by měly české úřady získat s koncem května. „Do 31. května by na žádost ČR měl být spuštěn celoevropský IT systém, do kterého budou mít naši policisté a všichni kompetentní přístup. A reálně uvidíme, kolik lidí se vrátilo zpět,“ uvedl vicepremiér. Nyní má stát informace o registracích, ale nemá jistotu, zda se uprchlíci nadále zdržují na příslušné adrese.

Ministerstvo vnitra chystá v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny zpřísnění kontrol běženců a přidělování sociální pomoci. Co se týče první humanitární dávky po příchodu do ČR, vnitro společně s ministerstvem práce vytváří systém, na základě kterého by dávka u lidí ubytovaných v zařízení hromadného typu mohla být nahrazena tím, že stát platí jídlo a veškeré zabezpečení. Podle Rakušana by se měla vláda příslušnými úpravami zabývat příští týden.

Video  Rakušan: S romskými uprchlíky je velký problém! Budou třeba razítka a provizorní stany.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

tom999 ( 16. května 2022 10:36 )

Na konci osmdesátých let se užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Hlavně, aby to komunisty nebolelo! Vše má pod taktovkou StB dle dohody s Václavem Havlem z roku 1989. Do médií pustili lživé informace o mrtvém studentovi, aby se neškodným kavárenským povalečům „revoluce“ povedla. Údajně „mrtvý“ student Růžička byl ve skutečnosti poručík StB Zifčák. V čele průvodu šli i další členové StB! "Revoluce" v režii StB struktur napojených na KGB se zdařila. Po jednání s Čalfou bylo dohodnuto, že komunističtí poslanci zvolí Václava Havla prezidentem výměnou za beztrestnost!

Pavel Žáček ve své knize Vypovídat pravdu a nic nezamlčet cituje záznamy z protokolů parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, kde velení Rudé armády na území ČSSR dostalo rozkaz napomoci demonstrantům v případě, že budou napadeni bezpečnostními složkami ČSSR. V níže uvedeném dokumentu ČT cituje Zbyněk Čeřovský, člen vyšetřovací komise pro ubjasnění událostí 17. listopadu, dokumenty KGB zaslané na MZV ČSSR (od 14:40), kde bylo jednoznačně napsáno co považuje KGB za žádoucí vývoj v ČSSR těsně po 17. listopadu 1989: Havel se stane prezidentem a nedojde k žádným represím na ministerstvu obrany a vnitra. PS: Pro roce 1989 dostali propuštění příslušníci StB odstupné 50-70 tisíc (průměrný plat byl cca 3 000,-). Společnost Člověk v tísni dostává ročně miliardu korun (!) z vašich daní. Nejvíce dotované NO nedostávají ani dvacetinu této částky. Proč zrovna organizace Šimona Pánka, který byl studentským vůdcem v listopadové frašce?

tom999 ( 16. května 2022 10:36 )

Na začátku šedesátých let si komunisti spočítali, že vydělají daleko víc, když tu bude ekonomika s tržními prvky pod jejich vedením (Čína byla ve stejné situaci v osmdesátých letech).

Jak to udělat, aby si zachovali vůdčí roli ve státě a nepřišli o nakradený majetek? Začali si pěstovat nadějné kádry, kterým svěří tento úkol. V roce 1968 byl první pokus, nebyl úspěšný. První vlna kádrů se neosvědčila, nadšení komunisté se ukázali jako nespolehliví.

Na konci šedesátých let začali pracovat na nové třídě kádrů. Kartu vsadili na levičácké „liberály“ západního střihu. Mnozí o této lsti neměli tušení a nechali se zmanipulovat. Mnozí byli jejich tajní agenti, kteří mají jen ústní smlouvu o spolupráci a kontakt udržují přes jednu osobu. Jezdí do zahraničí studovat kapitalistické VŠ za kapitalistické školné i přesto, že doma se kádrují i studenti středních škol a roční školné v zahraničí stojí tolik, kolik je průměrná mzda doma za několik desetiletí!

Hlavním táborem nových kádrů je v roce 1984 založený Prognostický ústav (dnes sídlo KSČM, předsedou stranické buňky byl dnešní kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý). Tento typ „vědeckých“ pracovišť zakládá KGB v celém východním bloku! Byli tam připravováni ti co se, po kolapsu vlády komunistů, měli ujmout "nové" vlády. Byli tam vychováváni lidé pro pravé i levé spektrum politiky. Dva naši prezidenti své zadání plní do důsledku včetně své oddanosti svým nadřízeným z bývalého SSSR. Prognostický ústav se stává chobotnicí moci a vlivu KGB.

tom999 ( 16. května 2022 10:34 )

a vesele v Cesku spodina - DOLNICH 10 milionu obcanu v Cesku B U D U J E . . . ne socialismus

ale - - - - M a f i o k r a c i i - - M A F I O K R A C I E je unikátní společenský systém, který vznikl v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od demokracie i komunismu. Jeho hlavními znaky jsou:

- několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím;

- zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci;

- absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů;

- potlačení tržních mechanismů.

Ruský spisovatel a nositel Nobelovy ceny míru Alexander Solženicyn napsal v listopadu 1996: �Rusko ani zdánlivě nepřipomíná demokracii a je na hony vzdáleno skutečným tržním reformám. Současní vládci Ruska nejsou o mnoho lepší než komunisté. Stabilní a uzavřená oligarchie zhruba 150 až 200 lidí rozhoduje o osudu národa. Během posledních deseti let vládnoucí kruhy okradly svůj lid o národní bohatství v částce mnoha bilionů dolarů, zapříčinili bídu milionům lidí a pravděpodobně smrt mnoha tisícům. Ruský hospodářský chaos je výsledkem téměř kriminálních reforem, které umožnily vznik nové třídy kapitalistické mafie

tom999 ( 16. května 2022 10:31 )

ale,ale - kazda vlada v Cesku SOUDRUZSKA - a je jedno jestli je z LEVA nebo z PRAVA - ale jsou TO stale SOUDRUZI - BAFUNARI . . . . .

se jim hodi vladnout v "systemu" nouzoveho stavu !!! oni TI soudruzi si TO predstavuji vladnout po vzoru budovani socialismu v CSSR

+ + + Dokonáno! Puč v roce 1994 + volby prezidenta 2013 + KABELKOVY PREVRAT - puc 2013 + volby 2013 + volby 2017 + volba prezidenta 2018 se z d a ř i l. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.

Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. + + +

Honza ( 16. května 2022 06:47 )

Odporný člověk ten Rakušan!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud