Pondělí 23. května 2022
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno 23°C

Stanové městečko v Troji pro uprchlíky je skoro plné. Může přitom „ubytovat“ až 150 Ukrajinců

Aktualizováno -
15. května 2022
19:02
Autor: ČTK - 
14. května 2022
13:27

Stanové městečko v pražské Troji je téměř plné. Během víkendu tam nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků včetně několika rodin. Kapacita městečka je 150 lůžek. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Praha se potýká s nedostatkem kapacit pro uprchlíky. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

„Včera (v sobotu) večer bylo v areálu 77 lidí z celkové kapacity 150 míst. Převozy lidí probíhají, kolik jich ale dnes přibude, nelze nyní říct, je to závislé na odbavení v KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) ve Vysočanech,“ řekla Suchánská. V neděli už je to 142 míst.

Nedůstojné podmínky

Podle občanských iniciativ na hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců převážně romského původu. Čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči deset stanů, v nichž budou lidé ubytováni, a dalších deset stanů, kde bude zázemí pro koordinátory provozu stanového městečka, kuchyně a jídelna či dětský koutek.

15:22
23. 5. 2022

„Navzdory řečem o síle ruské armády neuspěla u Kyjeva a ustoupila,“ nechal se slyšet bývalý člen Protiteroristické operace, velitel roty obrany proti terorismu Filin, který se sám zúčastnil březnových bojů u vesnic Moščun a Horenko. Připomněl, že začátkem dubna byla Kyjevská oblast osvobozena od okupantů. Jedním z důvodů prý bylo, že Rusové pochopili, že je žádný Ukrajinec neuvítá s otevřenou náručí, řekl v rozhovoru pro list Ukrajinska Pravda. Vážné problémy měli Rusové i s palivem. Někteří okupanti podle Filina ještě nenašli cestu domů.

15:15
23. 5. 2022

„I přestože obviněný řekl, že neměl v úmyslu zabíjet, soud těmto tvrzením nevěří a domnívá se, že zabíjet byl úmysl,“ komentoval soud s ruským vojákem Šišimarinem soudce Serhij Ahafonov, uvedl list The Kyiv Independent.

15:10
23. 5. 2022

Agentura Reuters upozornila na to, že běloruské ministerstvo obrany armádě nařídilo kontrolu svých zbraní a logistického vybavení, aby se ujistila, že je vše bojeschopné.

Kompletní online

Pouze Ukrajinci

„Městečko slouží zjednodušeně jako další čekárna Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), a tudíž se do něj dostanou lidé pouze přes asistenční centrum,“ řekl Hofman. Individuální příchod nebude podle něj možný. Jak jsou uprchlíci, kteří se do městečka dostanou, vybíráni, neuvedl. Podle občanských iniciativ jsou jich na hlavním nádraží stovky.

„Před cestou rodiny ještě prověřila cizinecká policie ve spolupráci s KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině), aby se jednalo skutečně o lidi, u kterých je zahájeno řízení a mají podle zákona naději na získání víz. Tento krok by měl ulevit náporu na hlavním nádraží,“ uvedl Hofman.

V Troji jsou v okolí městečka posílené hlídky policistů a strážníků městské policie, budou dohlížet na bezpečnost. Městečko je v provozu celý den, ale přes noc od 22:00 do 6:00 bude pro příchody a odchody uzavřené. Do areálu není možné ani nahlédnout. Hasiči jej nejen oplotili, ale po celém obvodu také rozprostřeli neprůhlednou fólii, zjistil na místě zpravodaj ČTK.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na svém twitterovém účtu napsal, že se sešel s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem. Mluvili o uprchlické situaci v Praze. „Vyjádřil pro ni pochopení. Ujistil jsem ho, že pokud dojde k uzavření asistenčního centra, oznámíme to včas a příchozím poskytneme veškeré informace o přesunu do krajů,“ napsal Hřib. Primátor ve čtvrtek vyzval premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda vytvořila systém rozdělování uprchlíků do všech krajů. Pokud se tak nestane, Praha bude nucena kvůli přeplněnosti asistenční centrum zavřít.

Nápor uprchlíků

Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech, jež slouží pro metropoli a střední Čechy, od začátku ruské invaze na konci února odbavilo kolem 88 000 uprchlíků. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval v tomto týdnu k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka.

Video  Blesk Podcast: Potraviny zadarmo a luxusní oblečení. Uprchlické fámy se nejdříve šířily o Romech.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa