Revolution train neboli také protidrogový vlak brázdí česká města už 16 let. Svoji základnu má v pražských Dejvicích odkud každoročně vyráží na pravidelné tour po českých i německých městech. Základním posláním vlaku je přiblížit mládeži ve věku 12 až 17 let drogovou problematiku, jaké jsou nejčastější příčiny závislosti, její vývoj a také často velmi tragické následky.

Ještě před začátkem letošní tour prošel vlak kompletní opravou v Krnově. „Vyvázali jsme především všechny podvozky, nahradily zničené díly a namontovali podvozky zpět. Opravili jsme taky brzdy,“ říká Ondřej Bezruč z Krnovských opraven a strojíren.

Součástí příběhu

První zastávka protidrogového vlaku byla letos v Ostravě. Po několika dalších zastávkách se vlak ocitne ve dnech 16. – 19. května na pražském Smíchovském nádraží. Celkem v šesti vagónech tak budou moct pražské děti zažít příběh a strašlivé zážitky drogově závislých. Hned v prvním vagónu si prohlédnou krátké video o dvou mladých lidech, kteří se  od legálních drog jako jsou cigarety a alkohol, postupně dostanou až k nelegálním tvrdým drogám - extázi a heroinu.

V dalších dvou vagonech se návštěvníci ocitnou v drogovém doupěti, ve vězení nebo u bouračky, jejíž příčinou byly právě drogy. Tato místa útočí návštěvníkům na všechny smysly, místa jsou vizuálně, teplotně i pachově odlišná. „Bylo opakovaně prokázáno, že člověk si zapamatuje ale až kolem 80 % z toho, co zažije nebo dělá. Pokud tedy dáme dětem možnost aktivně se příběhu zúčastnit, paměťová stopa se stane mnohem hlubší a trvalejší a efektivita učení dosahuje až 80 %,“ vysvětluje autor projektu Pavel Tůma.

Revolution train není jen o tom, že ho děti navštíví, lektoři také například zjišťují, jak mladí tráví svůj volný čas, nebo jaké mají s drogami zkušenosti. Tato data pak předávají úřadům v jednotlivých krajích. Na to pak navazují přednášky ve školách, které většinou vede místní policie.

„Nikdy dřív nemusely děti čelit tak složitým situacím jako v posledních letech. Nejdřív covid, teď válka. Nárůst dětí, které berou například léky na psychiku je obrovský. Proto si myslím, že je prevence důležitější než kdy dřív,“ uzavírá Tůma.

Video
délka: 00:25.96
Video se připravuje ...

Adiktolog Michal Miovský k mladistvým alkoholikům. Blesk TV

Fotogalerie
15 fotografií