Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Fiala sliboval ve Sněmovně: Daně zvyšovat nebudeme, nestrašte lidi!

Aktualizováno -
27. ledna 2022
17:33
Autor: ČTK, simao - 
27. ledna 2022
17:01

Nynější vláda nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž občanů, prohlásil dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS). Odmítl tak tvrzení předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury, podle něhož vláda v rozporu se svými sliby zvyšování daní chystá. Fiala zopakoval, že chystané zvýšení některých daňových sazeb bude kompenzováno úpravami sazeb jiných.

„Daně v žádném případě zvyšovat nebudeme, nestrašte lidi,“ prohlásil Fiala na adresu šéfa SPD.

„Pokud jde o daně, tak si přečtěte náš koaliční program opravdu pořádně! My jsme slíbili lidem, že nebudeme zvyšovat celkově daně. Dokonce jsme se zavázali, že přineseme daňovou brzdu, to znamená, že legislativně zakotvíme to, že když celkově daně dosáhnou určité výše, složená daňová kvóta, tak že už vláda nebude moci zvýšit nějakou daň, aniž by jinou nesnížila. To je náš závazek - a to taky v průběhu volebního období uděláme a připravíme,“ slíbil premiér.

Fiala uvedl, že je možné upravit spotřební daně na základě škodlivosti a že je také možné upravit daně zase na druhé straně, pokud se to třeba týká věcí, které jsou ekologicky přijatelné. „To máme v našem programovém prohlášení vlády. Ale to není dohromady zvyšování daní,“ ujišťoval.

„Neznamená to, že se nedá pohnout s nějakou položkou v rámci spotřební daně. Nic takového jsme nikdy neřekli. Ale občanům můžeme garantovat, že daně a celková daňová zátěž se zvyšovat za naší vlády nebude a že problémy deficitu budeme vždycky řešit úsporami na výdajové stránce rozpočtu, ne zvyšováním daní,“ pokračoval Fiala.

Fiala však také řešil obecně problémy s drahotou a tím, že řada lidí má stále hlouběji do svých peněženek, zatímco náklady rostou a zdražuje se.

„To, co můžeme udělat proti inflaci, proti tomu, aby se lidem znehodnocovaly peníze, aby se zastavila inflace, aby se zastavila ta drahota, kterou tady způsobila i svou špatnou hospodářskou politikou předcházející vláda, tak přece to, co musí vláda udělat, na tom se shodují všichni ekonomové, je jednoznačně dát signál, že stát bude hospodařit lépe, že vláda bude šetřit, že vláda bude šetřit na výdajové straně, že bude šetřit na provozu státu a že přestane roztáčet tu inflační spirálu. To je přece jasné řešení - a na tom naše vláda intenzivně pracuje,“ uvedl během interpelací premiér.

Drahé energie? Lidem pomáháme, bránil se Fiala

Fiala vystoupil na vůbec prvních interpelacích coby premiér. Dostal dotaz i na vysoké ceny energií a kroky vlády, kdy poslanec SPD Radek Koten uvedl, že vláda žádné řešení vlastně zatím nepředvedla a nereagovala adekvátně na skokový růst cen od 1. ledna.

„Ceny energií jsou problémem samozřejmě nejenom v České republice, ale v celé Evropě. V České republice je to o to horší, že zde někteří dodavatelé energií ukončili svou činnost, takže ten náraz na řadu rodin a domácností byl mnohem silnější než třeba jinde. My jsme se tou otázkou zabývali vlastně hned od samého počátku fungování naší vlády a určitě nemáte pravdu, když říkáte, že jsme nic neudělali, to by bylo špatné,“ bránil se Fiala.

„My jsme schválili pomoc lidem, kteří jsou zasaženi nárůstem energií, novelizovali jsme zákon o státní sociální podpoře, příspěvek na bydlení a zlepšili jsme možnost využít i formu mimořádné okamžité pomoci,“ vypočítával Fiala.

„My jsme, jak vidíte, využili nástroje, které už existují, ale ty jsme upravili. Nejdeme cestou žádných experimentů, ale jdeme tou cestou, která skutečně pomůže konkrétně těm domácnostem, těm lidem, kteří jsou energetickou chudobou ohroženi,“ dodal premiér.

Rakušanovi Fiala věří

Za nepravdivé označil premiér také další Okamurovo tvrzení, tedy že nejednal s vicepremiérem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem o financování jeho hnutí STAN.

„Nemám důvod nevěřit Rakušanovi, který řekl, že financování STAN není v rozporu se zákonem,“ uvedl Fiala. Premiér také řekl, že STAN chce uplatňovat přísnější pravidla na své financování. Doufá, že podobně se zachovají i další strany. „A určitě i vaše SPD,“ kontroval Okamurovi. Právě okolnosti financování Okamurova hnutí v minulosti provázely pochybnosti.

Fiala připomenul, že hnutí STAN již vrátilo peníze, které dostalo jako sponzorský dar od firem, jejichž vlastnictví je nevyjasněné. „Hnutí STAN vrátilo 3,42 milionu korun, aby vyvrátilo všechny pochybnosti. To se mi zdá jako odpovědné řešení stávající situace. A jenom věřím, že podobně ke svému financování přistoupí i další politické strany, pokud se tam objeví problémy s jejich financováním,“ podotkl.

Video  „Slušňák“ Fiala se ve Sněmovně neudržel: Mě už to taky s*re.  - ČTK
Video se připravuje ...

Staroduchodce ( 30. ledna 2022 20:22 )

"Fiala sliboval ve Sněmovně: Daně zvyšovat nebudeme, nestrašte lidi!", co zvyšování poplatků? To jsou v podstatě daně. Např. plošné poplatky za vlastnění televize, které "sežere" ČT (7,12 miliard Kč !) Případně rozhlasu.

denisz ( 28. ledna 2022 05:53 )

Bez servítků a frází Okamura častoval vládu zdrcující trefnou kritikou ve Sněmovně dne 27.1.2022. Dokázal, že vláda připravena nebyla, zatím nic nenavrhla pro lidi, aktivisticky zavléká Česko do válečného konfliktu Ukrajiny s Ruskem, je příliš servilní k Bruselu a nadnárodním korporacím, odmítá prospěšné návrhy SPD a mnoho dalších. Poukázal, že co oni v opozici přehnaně vyčítali předchozí vládní garnituře, sami nyní dělají. Okamurův projev by měl být uveřejněn v mediích v plném znění, aby příznivci pěti-koalice měli dostatek informací k tomu , aby slepě nekriticky svoji stranu tak nevychvalovali. S každým politikem i novinářem budu pohrdat, když bude ještě stranu SPD lživě nálepkovat nedemokratickou, natož extremistickou. Jak SPD, tak má fungovat odpovědná opozice. Věnují se totiž upřímně otevřeně věcem, které lidi zajímají a jsou k dobru pro stát. Nerespektovaní poměrného zastoupení sil ve sněmovně a bránit řádně zvolené straně mít post ve vedení sněmovny je projev arogance a demonstrace moci, podivně získanou převahou.

kaonkl ( 28. ledna 2022 03:00 )

Měli by něco dělat už se současnou daňovou zátěží. Je šílený, že když už si chcete pronajmout něco od realitky (protože prostě na hypotéku při současných cenách nedosáhnete), realitka raději napíše nějaký poplatek (většinou prachy pro ně ve výši jednoho nájmu), ale pak +21%. A tak je to se vším. Nevím, jak to tenhle stát chce dělat dál, ale většina lidí jede na rezervu. A co teprve, až ty rezervy dojdou. Půjdou se pást na trávu, spát pod most atd. ?

elIaella ( 27. ledna 2022 23:15 )

Dnes bavil na interpelacích, on je z prohry naprosto vyřízený, snad víc jak Babiš

elIaella ( 27. ledna 2022 23:14 )

Moc ne, Schillerová si dnes plkla a Babiš nevylezl z lavice, něco žmoulal pod stolkem.. smskoval na tajňačku kamer

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa