Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

ANO útočí na vládu kvůli zpoždění kompenzací. Desítky milionů „tekly“ i do Babišovy Imoby

Aktualizováno -
27. ledna 2022
11:15
Autor: ČTK, trm - 
27. ledna 2022
09:52

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) opět kritizoval hospodaření v rozpočtovém provizoriu. Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) tím podle něj zablokovala různé projekty a kompenzace. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním druhém zasedání stínové vlády hnutí ANO. Bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček uvedl, že poslanci ANO chtějí na půdě Sněmovny řešit kompenzace pro podnikatele za omezení při covidu, v pátek se pokusí zařadit na jednání dolní komory mimořádný bod. Podle Seznam Zpráv z vládních komepenzací čerpala desítky milionů i společnost Imoba, která spadá do Babišových svěřenských fondů.

„Vláda je z hlediska veřejných rozpočtů a financí absolutně nekompetentní, protože zásadním způsobem negativně ovlivňuje celkově život našich občanů a chod naší ekonomiky, protože zavedla rozpočtové provizorium,“ uvedl Babiš. Kritizoval také opět mimo jiné to, že kabinet neprodloužil snížení DPH na energie. Na příspěvky na bydlení podle Babiše nedosáhnou všichni a ani o něj všichni, kteří mají nárok, nežádají.

ČR hospodaří od začátku roku v rozpočtovém provizoriu, kdy jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostanou v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Důvodem je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu. Babišova vláda jej navrhla se schodkem 377 miliard korun, nový kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard korun. Podle ministerstva financí by mělo provizorium trvat do konce března.

Hnutí ANO chce v pátek zařadit na jednání Sněmovny mimořádný bod ke kompenzacím pro podnikatele, řešit to chce také na dnešních interpelacích. Vláda by měla sdělit jasné stanovisko, řekl na dotaz ČTK Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním zasedání kabinetu uvedl, že vláda kompenzace schválí na příštím nebo přespříštím jednání.

Desítky milionů pro Babišovu Imobu

Podnikatelé zasažení pandemií koronaviru a souvisejícími opatřeními mohou podle Fialy nyní využívat například program Antivirus. K dispozici je příspěvek A pro pracovníky v karanténě, který firmám pokrývá 80 procent náhrady mzdy do 39.000 korun. Nový kabinet ale od ledna zastavil čerpání příspěvku B, kterým stát při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin dorovnává 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun.

Desítky milionů na kompenzacích získala během pandemie i společnost Imoba ze svěřenských fondů Andreje Babiše. Pod firmu patří například farma Čapí hnízdo nebo restaurace v Průhonicích. Z programu Antivirus jí šlo podle serveru Seznam Zprávy bezmála 30 milionů korun, další z jiných programů. Celkově jí ministerstva podle serveru vyplatila už 44 milionů, částka přitom nemusí být konečná.

Největším příjemcem peněz z programu Antivirus byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,33 miliardy korun. Druhou nejvyšší podporu získala společnost HP TRONIC Zlín, pod kterou spadá Datart či některé e-shopy s elektronikou a spotřebiči. Z veřejných peněz na výdělky dostala 252,8 milionu korun. Třetí nejvyšší částku čerpalo Paradise Casino Admiral, a to téměř 226,5 milionu Kč. V první dvacítce příjemců jsou například i České dráhy, další síť kasin, některé obchodní řetězce, Smartwings či pražské letiště.

Mluvčí resortu Eva Davidová upozornila na to, že částky nemusí být ještě konečné. „S ohledem na možné kontroly, které v některých případech mohou vést k povinnosti vrátit část těchto příjmů,“ podotkla mluvčí.

Připravené programy

Ministerstvo průmyslu za Havlíčka ve spolupráci s oborovými svazy a asociacemi připravilo programy podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v úterý na twitteru napsal, že předsedové pětikoalice a příslušné resorty jednají o jejich spuštění.

Z programu COVID Nepokryté náklady podle původních podmínek měli mít podnikatelé možnost získat dotaci až na 90 procent nákladů v závislosti na propadu tržeb za rozhodné období. Přes COVID 2021 měli mít šanci čerpat příspěvek 300 korun na zaměstnance a den omezení.

Kvůli rychlejšímu šíření koronavirové nákazy předchozí vláda zpřísnila v listopadu restrikce. Zakázala konání adventních a vánočních trhů, provozovatelům služeb umožnila obsloužit jen lidi s dokončeným očkováním nebo maximálně půl roku po prodělání covidu-19. Restaurace, kluby a bary měly 30 dní omezenou otevírací dobu do 22:00. Na přelomu roku se vánočních a novoročních oslav už po rozhodnutí nových ministrů mohlo účastnit nejvýše 50 lidí. Některá omezení platí i nadále.

sasa vs.cenzor ( 27. ledna 2022 18:38 )

Pokud § příprava Podvodu je TRESTNÁ ? Takže DAVID Rath za 7. MEGA SEDĚL a GOLIÁŠ BABIŠ - NIC ? ...píši znova opravdu NIC ? ( 100 Mil. Kč) !

Tak Vám napíši, že se nebudu divit pokud tato země dospěje k Anarchii - co na tom, že můžete proti verdiktu podat STÍŽNOST, pokud NENÍ ZÁJEM celou kauzu vyšetřit a OBHÁJIT všechny daňové poplatníky této země kteří na to doplatili !

sasa vs.cenzor ( 27. ledna 2022 18:33 )

Justice a legislativa po Česku :

POLICIE ODLOŽILA PŘÍPAD NEMOCNICE NA COVID. STÁLA 100 MILIÓNŮ,NEMĚLA LIDI...


HANBA TOMUTO STÁTU i nejen vrcholné POLICII, ale hlavně JUSTICI - !

elIaella ( 27. ledna 2022 17:42 )

*
http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/do­maci-politika-babisovy-hotely-a-restaurace-dostaly-na-dotacich-za-covid-temer-44-milionu-1867­59#dop­_ab_va­rian­t=0&do­p_sou­rce_zo­ne_na­me=zpr­avy.sz­nhp.bo­x&dop_­req_id­=vNV6B­IEf2­Gk-2022­012716­35&dop­_id=18­6759&s­ource­=hp&se­q_no=4­&utm_c­ampa­ign=&­utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz

elIaella ( 27. ledna 2022 17:39 )

Čtete na seznamu? Babišovy „hotely a restaurace“ dostaly na dotacích za covid téměř 44 milionů.

sarina ( 27. ledna 2022 17:09 )

Stačí když bude dělat opozice to stejné jak opozice bývala, nemusí dělat nic míň ani nic víc! Jen ať na vládu útočí zaslouží si to, za ty podrazy a sliby je to ještě málo!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa