Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Babiš si na „Fialovu partu“ posvítí stínovou vládou ANO: Členy exministři i Jermanová

Autor: ČTK - 
20. ledna 2022
14:43

Členy stínové vlády hnutí ANO, jež je vedena bývalým premiérem Andrejem Babišem, je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD, a to včetně Aleny Schillerové jako ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí patnáctičlenného kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na čtvrteční tiskové konferenci po prvním zasedání.

Podle úřadujícího premiéra Petra Fialy (ODS) je na každé opoziční straně, jakou strategii komunikace zvolí. „Pokud se ANO rozhodlo pro klasickou stínovou vládu, je to jejich strategie. Víc k tomu nemám co říct,“ uvedl. Dodal, že občanští demokraté se v opozici rozhodli pro práci na principu externích týmů, expertů a skupin, čemuž voliči rozuměli.

Dalšími členy stínové vlády z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Richter, Králíček a Nacher jsou zmocněnci

Ministrem dopravy ve stínové vládě je poslanec Martin Kolovratník, ministrem zdravotnictví místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Julius Špičák a ministrem školství moravskoslezský hejtman a předseda školského výboru Sněmovny Ivo Vondrák. Ministryní vnitra se stala místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, ministry zahraničí, práce a sociálních věcí a zemědělství jsou poslanci Jaroslav Bžoch, Aleš Juchelka a Karel Tureček.

Babišův stínový kabinet má také tři zmocněnce: Jana Richtera pro sport, Roberta Králíčka pro IT a digitalizaci a Patrika Nachera pro ochranu spotřebitelů.

Babiš: Vláda není schopna řešit problémy naší země

Na čtvrtečním zasedání se stínová vláda, jež podle Babiše bude jednat každý týden, zabývala programem středečního jednání kabinetu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Bývalý premiér na tiskové konferenci kritizoval novou vládu. „To, co předvedla nová vláda za měsíc, potvrzuje to, že je nekompetentní. Není schopna řešit problémy naší země a našich občanů,“ řekl Babiš.

Poukázal například na to, že policisté, hasiči či pracovníci sociálních služeb dostali od letoška do tarifů 700 korun navíc, zdravotníci si polepšili o šest procent a učitelé o dvě procenta. Babišova vláda dříve navrhovala větší navýšení platů. Dále kritizoval středeční rozhodnutí vlády o snížení slev ve veřejné dopravě ze 75 na 50 procent z jízdného nebo zastavení kompenzačních programů.

Vláda Spolu a Pirátů se STAN podle Babiše také není schopna řešit dopady zvýšených cen energií na občany. Za nesmysl označil to, že hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let a pracující v sociálních službách.

Video  Babiš ve Sněmovně šil do Fialy a spol. hodinu a půl: Schytal to „chaot“ Válek i Brno.  - ČTK
Video se připravuje ...

AliAlice ( 4. února 2022 10:11 )

Jermanová by už měla dávno fungovat v teplákách.To jste si pane Babiš s tou babou zavařil...

AliAlice ( 4. února 2022 10:06 )

Proboha,a co tam straší ta zprofanovaná Jermanová?...tu od koryta ještě nevykopli :- (

ceslo ( 23. ledna 2022 09:36 )

A kde je Faltýnek

Stano1963 ( 22. ledna 2022 13:12 )

taková Jermanová nám v kraji vládla, to byla katastrofa. Je vidět, že takovým lidem chce dát Babiš ještě větší moc, tragédie

sarina ( 22. ledna 2022 08:55 )

Měli by si na slepenou partu posvítit, protože je tam jeden podrazák za druhým! A co nevidět by mělo Česko udělat stejnou věc jak většina Slováků a chtít předčasné volby, a jak voliči slepených záviděli Čaputovou tak by si ji klidně mohli vzít domů, Slováci by byli rádi a ještě by jim snad i zaplatili.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa