Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C

Farský složí mandát poslance! Stáž v USA dostala přednost. Rakušan: Podcenili jsme to

Aktualizováno -
20. ledna 2022
13:14
Autor: ČTK, simao, jt, vr - 
20. ledna 2022
05:05

Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá svého mandátu. Oznámil to dnes po půlnoci na twitteru poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých. Farský čelil kritice koaličních partnerů i opozice za půlroční stáž v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ uvedl Farský.

K odchodu ze Sněmovny ho vyzvalo ve středu na večerním jednání předsednictvo, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka hnutí situaci kolem nepřítomnosti Farského v Česku podcenilo.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho také předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Předsednictvo STAN vyzvalo Farského, který se jednání na dálku zúčastnil, k odchodu ze Sněmovny po tříhodinové schůzi, uvedla mluvčí STAN Sára Beránková.

Podle Gazdíka byla debata „extrémně složitá“, protože Farský pro STAN mnoho udělal. „Uvědomujeme si ale, že jsme situaci kolem jeho nepřítomnosti podcenili, a omlouváme se za to našim voličům - a vlastně i Janu Farskému, kterému jsme nebyli dostatečnou vnitřní opozicí,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan označil rozhodnutí za velmi složité, protože si Farského lidsky i profesně nesmírně váží. „Jako první místopředseda mi byl několik posledních let oporou. O to víc si cením toho, že Honza naši výzvu v zájmu zachování důvěry ve STAN i v politiku jako takovou vyslyšel,“ poznamenal.

Farský při dotazech Blesku celou záležitost již dál komentovat odmítl. „Co jsem měl na srdci, to jsem napsal, teď už se musím věnovat své stáži, aby dávala smysl,“ vzkázal ze zahraničí.

Rakušan: Vnímali jsme to chybně

„Myslím, že kdo nás dlouhodobě sleduje, je mu jasné, že v hnutí STAN fungujeme trochu jinak, než jak fungují ostatní strany. Pojí nás přátelství, často obdiv k práci toho druhého. Proto včerejší noční jednání Předsednictva hnutí STAN bylo nejtěžší ze všech, které jsem absolvoval,“ uvedl ve čtvrtek na twitteru Rakušan.

„Přiznávám, že jsme celou situaci podcenili, vnímali ji chybně, neodhadli jsme, jakým způsobem ovlivní politickou realitu, ve které se pohybujeme. Naše současná pozice si žádá těžká rozhodnutí,“ poznamenal.

„Upřímně říkám, že je pro mě celá tato záležitost nesmírně bolestná, protože je velmi osobní. Přicházíme o velkou osobnost, doufám, že jen dočasně, protože lidi, jako je on, v politice mají co nabídnout. Honzovi za vše, co pro nás i mě osobně udělal, děkuji,“ dodal vicepremiér a šéf STAN.

Farský se omlouval za zklamání

Farský motivaci absolvovat stáž ve Spojených státech zdůvodnil úsilím o získání vědomostí, nadhledu a kontaktů, které by pak po zbylé tři a půl roku poslaneckého mandátu zúročil. „Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ uvedl.

Postup Farského ocenil předseda lidovců a místopředseda vlády Marian Jurečka. Za rozhodnutí, které podle něj nebylo lehké, Farskému poděkoval. „Byť jsem spíše doufal, že se rozhodne stáž ukončit a věnovat se naplno práci poslance,“ napsal na twitteru. „Pro Sněmovnu je jeho odchod ze Sněmovny v tomto období ztrátou dobrého poslance. Doufám, že z politiky neodchází trvale,“ dodal.

„Můžeme se bavit o tom, jestli měl Honza Farský své stipendium přiznat před volbami, a když nepřiznal, jestli se neměl poslaneckého mandátu vzdát ihned po oznámení, že stipendium využije. Zároveň však po ,nikdy neodstoupím, nikdy′ je tady člověk, kterému nejde jen o sebe. Změna,“ uvedla šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Fiala: Logický závěr situace

Farský při oznámení svého odjezdu zmínil, že ji vedle Rakušana probíral také s premiérem Fialou, který ho podpořil. Fiala to ale odmítl. „Pan poslanec mě informoval o svém úmyslu do USA odjet a využít tohoto stipendijního pobytu. Sdělil, že se bude účastnit všech podstatných hlasování ve Sněmovně. Já to vzal na vědomí, žádnou radost z toho postupu nemám. Jsem si vědom všech problémů, které z toho vyplývají. Věřím, že si je toho vědom i pan Farský,“ uvedl premiér ve středu.

Složení poslaneckého mandátu je podle Fialy logickým závěrem situace poté, co koaliční poslanec odcestoval na univerzitní stáž do USA, sdělil Fiala ve čtvrtek po jednání ministrů s hejtmany. „Byly asi dvě možnosti. Buď zůstat tady, nebo být v USA a vzdát se mandátu, což Jan Farský udělal. Vyvodil politickou zodpovědnost a je věcí hnutí STAN a voličů, kdo ho ve Sněmovně nahradí,“ dodal premiér a šéf ODS.

Podle serveru HlídacíPes Farský věděl již několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl jí zúčastnit až loni v prosinci.

Farského náhradnice: Velmi mě to mrzí

Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů. Jeho místo ve Sněmovně zaujme ředitelka libereckého divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (STAN).

„Ano, mandát příjmu. Kauza mě velmi mrzí, protože Jan Farský pro mě je jednoznačně jeden z nejpracovitějších poslanců. Jeho rozhodnutí ale chápu,“ potvrdila Jarmila Levko pro Blesk.

Video  Fiala a Rakušan o kauze odletu Farského do USA  - ČTK
Video se připravuje ...

lopota1949 ( 23. ledna 2022 11:07 )

OVCE ZVOLILI JSTE SI ZLO,KMOTRY,KŘIVÁKY TAK DRŽTE PYSK

sarina ( 21. ledna 2022 08:19 )

Pulkin1, možná žvásty které se šíří z Aeronetu ani tolik vyvráceny nejsou a těch článků přibývá je jich čím dál víc. Není divu že se nikdo z europarlamentu tím nezabývá ani nemá důvod se zajímat, protože to jsou dotace z ČR. Není ani divu, že se to nějak provalilo až teď kdy " na každém šprochu, pravdy trochu" kdy se o to začali zajímat i jiní např., Xaver Veselý-novinář, který bez OVĚŘENÍ A DŮKAZŮ by něco takového nenapsal!!!... Letos chce vláda neziskovkám nasypat 8,5 mld. Při dnešní drahotě, 3 nových ministerstvech a 72 zaměstnanců vlády a to není vše, CO POTOM ROZPOČET? Že se ti můj příspěvek nelíbí není divu, jsi jeden z voličů ZMĚNY který MUSÍ OBHAJOVAT DO ROZTRHÁNÍ TĚLA, PROTOŽE SI ZVOLILI TAKOVÉ SCHMEJDY!!!

sarina ( 21. ledna 2022 01:15 )

denisz ( 20. ledna 2022 18:41 )

Jak neslavně skončil jeden nemajetný karierní politik. Chtěl všechno a nemá nic, aspoň v Česku. Ještě se možná uchytí v Bruselu, kde bude mezi svými, odloženými druhořadými politiky.

esprit ( 20. ledna 2022 16:44 )

To je sariny mozek

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa