Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Seniorům i studentům se zdraží jízdné! Slevy se sníží na 50 procent, podle Kupky to stačí

Aktualizováno -
19. ledna 2022
22:18
Autor: ČTK - 
18. ledna 2022
14:43

Slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla dnes vláda. Změna by měla platit od 1. dubna. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev se navíc rozšíří o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Redukce slev by měla přinést ročně úsporu přes 1,8 miliardy korun. Před covidovou krizí stát za slevy dopravcům vyplatil 5,79 miliardy korun v roce 2019, během krize účet klesl zhruba o více než dvě miliardy korun.

V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Vládní koalice už před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny avizovala, že chce systém slev upravit. Současnou podobu koalice kritizovala jako nehospodárnou, zvýhodnění pro vybrané skupiny obyvatel však zůstane. Slevy ve výši 75 procent využívají ve veřejné dopravě ze zákona i cestující s průkazem ZTP a ZTP/P, u nichž se ovšem nic měnit nebude.

„Poloviční sleva jízdného je stále pro využívání veřejné dopravy atraktivní a zároveň znamená nezanedbatelnou úsporu ve státním rozpočtu. Je to odpovědná sleva, která šetří finanční prostředky, je sociálně citlivá, neodvádí cestující z dopravy a bere dopravcům motivaci k nekalým praktikám,“ řekl ke změnám ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Podle něj vláda změnou reagovala na aktuální ekonomickou situaci, kdy je jejím cílem snižovat státní výdaje. „Předchozí vláda plánovala na slevy pouze 2,5 miliardy, které by na letošní rok nepokryly ani navrhovanou slevu 50 procent. Škoda, že se její představitelé nepřiznali, že budou muset buď slevy snížit, nebo ještě zvýšit naše společné zadlužení,” dodal ministr.

Náklady na slevy budou podle Kupky v případě příznivého vývoje a zvyšování počtu cestujících na předkrizovou úroveň ke čtyřem miliardám korun za rok. V případě pokračování krize a oslabování mobility by to pak mělo být kolem 2,5 miliardy korun ročně.

Slevy platí od září 2018, kdy o nich rozhodla tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Od té doby stát zaplatil na kompenzacích dopravcům doposud přes 14 miliard korun. Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Na slevu získají nově nárok lidé s invalidním důchodem třetího stupně. Loni na konci září jich od sociální správy tuto penzi pobíralo 163.300. Národní rada osob se zdravotním postižením rozhodnutí chválí. „Je to dobrá zpráva. Vždy jsme toto opatření požadovali,“ řekl ČTK šéf rady Václav Krása.

Se snížením slevy pro lidi v důchodovém věku nesouhlasila už dřív rada seniorů. Podle zástupců některých organizací se cestování starších lidí omezí, část si nebude moci jízdenky dovolit. Za polovinu jezdívali senioři ale i v minulosti. Někteří experti na sociální problematiku už dřív uváděli, že by se výdaje na slevy měly využít spíš na posílení sociálních služeb pro seniory, které chybí.

Video  Kupka v Blesku o budoucnosti dopravy v ČR. Povolí rychlost 150 km/h i pivo za volantem?  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

22855 ( 10. února 2022 15:51 )

Když vláda říká že se lidí nedotknou změny ZASE LŽOU . Takže jízdný , zdražování všude i tu TV ,popelnici atd , za chvíli šahnou na daně , už nic nezbývá Jak dlouho jim to budeme trpět Válek si hraje karty při jednání atd.

Staroduchodce ( 22. ledna 2022 10:31 )

Z článku "Redukce slev by měla přinést ročně úsporu přes 1,8 miliardy korun." to je teda úspora jak prase . Co kdyby se také staronoví zaměřili na provozní výdaje státního molocha České televize, která je v socialistickém vlastnictví oligarchy Dvořáka a jeho blízkého kruhu. Ale i ostatní zaměstnanci, vedeni socilastickými odbory v duchu ROH, ti si příjdou také na své žrádlo. Za rok 2021 hospodařila ČT s 7,12 miliardami Kč! Např. Ministerstvo školství má zatím plán 12 miliard! Dvořák jistě příjde s požadavkém na zvýšení poplatků, aby bylo z čeho se dobře nažrat. Ty poplatky jsou v podstatě daně, takže další příprava na zvýšení daní občanům Co kdyby poslanci 108 zasáhli a změnili ČT od základu! Slyšíme o provozních úsporách státu. U ČT neplatí? Co změnit např. u programové skladby? Je nutné vyrábět kriminálky krváky? Nebo duplicitní pořady typu žvatlavě komentované Hoby naší doby? To je nutné nechávat pořádně nažrat umělcům-bavičům z doby komunizmu? Co takhle úspory personální. Pracovitost běžných zaměstnanců odpovídá pracovitosti posledním letům vlády komunistů.

Tomasj ( 20. ledna 2022 10:27 )

sleva měla být maximálně 20 % lépe však nula procent. Takhle se neušetří

rudy_hnis ( 20. ledna 2022 10:26 )

Jak jinak by mohl získat soudruh velkokapitalista Babiš svých 75 miliard.

xiioma ( 20. ledna 2022 08:51 )

přesně

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa