Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Schillerová o bitvě a obstrukcích ve Sněmovně: Budeme přísná opozice

Autor: vei, ČTK - 
14. ledna 2022
19:30

I když má vládní pětikoalice v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu, opozice jí, alespoň podle současného týdne, zdatně sekunduje. Projednávání programového prohlášení dokázala pořádně přibrzdit, a v pátek zas vládě, i přes její jiné plány, „zaparkovala“ úpravu stavebního zákona až na březen a neumožnila projednat ani korespondenční volbu ze zahraničí. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová Blesk Zprávám řekla, že ANO chce být přísnou, ale konstruktivní opozicí.

„Dáma v zeleném je hotový ďábel. Poslanecký mandát má teprve sice třetí měsíc, ale zato už cvičí s celou Sněmovnou. Bude to divoká čtyřletka...,“ komentoval na twitteru průběh jednání Sněmovny o důvěře vládě ve čtvrtek politolog Lukáš Jelínek.

Dámou v zelené měl na mysli šéfku poslaneckého klubu ANO – bývalou vicepremiérku ministryni financí Alenu Schillerovou. Poslankyní je poprvé a hned vede klub, do ANO vstoupila po volbách a hned chce kandidovat na do jeho vedení.

„Chci si to odpracovat,“ řekla před časem v rozhovoru pro Blesk Zprávy.  A podle mnohých s tím začala úspěšně. Jako šéfka jednoho z opozičních klubů dokázala protáhnout přes své poslance na rekordní čas projednávání o důvěře vládě na téměř 23 hodin. Od devíti do sedmi hodin ráno stihla vystoupit více než polovina celého poslaneckého klubu ANO.

„Naše poslance jsme ne­omezovali, a když jsem to poslouchala, všechny projevy poslanců hnutí ANO byly věcné...“ komentovala průběh jednání Schillerová.

Video  Fialova žádost o důvěru: Stát má šetřit na sobě, ne na občanech. A zaklekávání skončí  - ČTK
Video se připravuje ...

ANO má přitom ve Sněmovně 72 poslanců, SPD pak 20. „Opozice má právo mluvit, nejen proto, že je opozicí, ale také reprezentuje značnou část české populace a musí být také slyšet,“ reagoval na průběh sněmovního jednání a postup opozice při něm v pořadu Epicentrum pro Blesk Zprávy politolog Lukáš Valeš.

Vláda nakonec důvěru získala, opozice ale byla dost vidět a slyšet. Ve sportovní terminologii tak jde podle Valeše mluvit o remíze. „Oba tábory budou oslavovat sama sebe jako vítěze,“ míní politolog.

Schillerová působila sebevědomě před novináři i po jednání o důvěře vládě, které nakonec skončilo ve čtvrtek večer – 96. den po volbách.

„Budeme sice přísná, to je naše role, ale konstruktivní opozice a jsme připraveni podpořit i smysluplné návrhy, které budou pro lidi této země a budou nám dávat smysl. Nebudeme za každou cenu bojkotovat každý jejich návrh, na druhou stranu zas ale budeme diskutovat, pokud se nám něco nebude líbit,“ řekla pak novinářům.

Video  Babiš ve Sněmovně šil do Fialy a spol. hodinu a půl: Schytal to „chaot“ Válek i Brno  - ČTK
Video se připravuje ...

Tvrdost opozice pocítila vláda hned následující den, když chtěla v Poslanecké sněmovně projednat posunutí účinnosti části stavebního zákona anebo začít projednávat zavedení korespondenčního hlasování při volbách pro Čechy žijící v zahraničí. Stavební zákon ale opozice odsunula až na březen, korespondenční volbu zas zablokovalo hnutí SPD, když si vzalo padesátiminutovou pausu na jednání klubu a tím skončil jednací den.

Za obstrukce možná přijde trest

Opozice si za to za svou taktiku dost možná u klubů vládní koalice rozházela natolik, že nakonec přijde o post místopředsedy Sněmovny, který je zatím neobsazený. Volba měla probíhat v pátek, ANO navrhovalo někdejšího vicepremiéra a bývalého ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka. Právě hnutí ANO by tato křeslo mělo po politických dohodách připadnout.

„Zvažujeme různé varianty,“ reagoval neurčitě šéf poslanců ODS Marek Benda. „Co se tady odehrálo, pokládám za velký faul,“ komentoval postup opozice už na plénu Benda. Podle předsedy lidoveckého klubu je zas potřeba nechat vychladnout hlavy. „Ale jistě teď nevidím důvod, proč rychle volit šestého místopředsedu Poslanecké sněmovny,“ napsal v pátek Marek Výborný v sms zprávě pro ČTK.

Video  Politolog Valeš o „velkohubých prohlášeních“ vlády. A zmínil milenky a neteře na ministerstvech  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Stano1963 ( 16. ledna 2022 17:35 )

minulá vláda rozvrátila státní finance, to je dnes jasné většině lidí. Místo průběžného zvyšování daňové slevy na poplatníka snížili daně bohatým, to se fakt povedlo. Přece bohatí nebudou platit vyšší daně, stejně jako snížili plošně DPH na plyn a elektřinu, aby bohatší nemuseli platit DPH za plyn a elektřinu ve svých sídlech, také mně to ušetřilo dost peněz

denisz ( 16. ledna 2022 00:55 )

Jak ve vládě, tak i ve sněmovně bude Schillerová pilně pracovat. To je dobře, uděláme si lepší přehled. Zatím to vypadá následovně : U nové vlády se ambiciózní změny nekonají, chvástání jak jsou připravení za nevěrohodné, vládní prohlášení obecné nekonkrétní, spíše utopistické než realistické atd. Zůstala jen pachuť nad destruktivní kritikou, negativním vymezováním se k bývalé vládě a hnutí ANO ze stran dnešní nové vládní koalice. Bylo zajímavé si vyslechnout konstruktivní odborné fundované připomínky k nedostatkům ve vládním prohlášení od Nachera, Havlíčka a jiných z nové opozice. Přesvědčili, že bývalá vláda nebyla zase tak špatná, jak bývalá opozice tvrdila a nová vláda na ni v mnohém naváže. Potěšující je, že premiér Fiala zůstává optimistický, snad mu vyjde jeho sen o vyspělém Česku, ale i potřebné ukočirování státních financi, epidemie, drahé energie, inflace a další. Zatím bych Fialovi nehuboval, v koalici 5 stran to opravdu nebude mít lehké.
Jistě si opozice pohlídá podivné sponzorování STAN od podivných existenci. Farského podraz na voličích, že před volbami neoznámil záměr odjet na 6 měsíců, že podobně bude přistupovat i k evropským hodnotám a její federalizaci.

Zdenek ( 15. ledna 2022 18:51 )

Jak zeť Schillerové a sponzor hnutí ANO David Rusňák vydělal první miliony? Zadlužená firma skončila u bezdomovce

podnikatel David Rusňák dříve sponzoroval hnutí premiéra Andreje Babiše a své lidi dosazoval do brněnské buňky ANO. Jeho žena Petra, dcera ministryně financí Aleny Schillerové, čtyři roky působila jako brněnská radní právě za ANO.

Pátrání Aktuálně.cz a HN: Zeť ministryně financí David Rusňák počátky svého miliardového impéria vysvětluje tím, že rozmnožil miliony získané prodejem dopravní firmy. Kupující ale tvrdí, že mu v hotovosti dal jen 250 tisíc. Rusňákovi dodavatelé si stěžují, že je okradl o miliony a firmu převedl na bílé koně. Z vyšetřování podvodu unikaly informace do okolí Rusňáka.

Bleskový vzestup svého investičního impéria Rusňák v rozhovorech opakovaně objasňoval tak, že zhodnotil miliony, které původně vydělal úspěšným prodejem své první firmy Compass DKD Czech, podnikající v dopravě. "Po příchodu ekonomické krize v roce 2009 jsem celou firmu prodal. Tak jsem vydělal svých prvních několik milionů," řekl například v roce 2016 Hospodářským novinám. Šéfkou dozorčí rady DRFG tehdy byla politička ANO a dcera dnešní ministryně Aleny Schillerové Petra, kterou si Rusňák vzal v roce 2013.

Jiný příběh. Nový majitel Rusňákovy firmy - která dle Rusňáka měla předtím obrat čtvrt miliardy - Miroslav Marčík vypověděl, že za ni ve skutečnosti zaplatil v hotovosti jen 250 tisíc. Navíc už bývalému majiteli Rusňákovi podepsal plnou moc, aby společnost mohl zastupovat nadále. Čtvrt roku nato - na jaře roku 2010 - skončila Compass napsaná na bezdomovce a s dluhy minimálně 47 milionů korun. Dodnes nesplacenými. Rusňák říká, že firmu v pořádku prodal a proti tomu, že by spáchal jakoukoliv nepravost, se ohrazuje.

Zdenek ( 15. ledna 2022 18:45 )

...z kauzy v y k o u p i l penězi. A také přiznal vinu a svědčil proti svým bývalým komplicům.....

Zeti ministryně stačilo zaplatit milion a pověst Aleny Schillerové byla uchráněna.

Pro mnohé se tahle kauza stala symbolem, že když má člověk peníze a moc, dokáže se z průšvihů vykoupit.

Státní zástupce po čtyřech letech vyšeřování včera obžaloval skupinu policistů, kteří vynášeli informace ze spisů a podnikatelů, kteří je od nich získávali. Jedno jméno ale na soupisce chybělo. David Rusňák.

Zeť ministryně financí David Rusňák byl jedním z obviněných a na lavici obžalovaných nyní neskončí jen proto, že se z kauzy vykoupil penězi. A také přiznal vinu a svědčil proti svým bývalým komplicům.

.... Podle textu obvinění, které má redakce k dispozici, zeť ministryně zadával pokyny, jaké informace pro něj mají ostatní spoluobvinění získat. Jeho roli podle záznamů policistů ilustruje například rozhovor z 26. února 2016, kdy Rusňák v devět hodin ráno u spoluobviněného bývalého policisty Michala Ratajského urguje dodávku požadovaných informací. “Z pozice nadřazenosti Rusňák trval na obdržení výsledku v co nejkratší době,” zapsali si policisté k odposlechnutému hovoru.

Někdejší sponzor vládního hnutí ANO a kdysi též vlivný zákulisní hráč brněnské politiky Rusňák se během vyšetřování přiznal, že si takto nechával přes své známé vytáhnout informace ze spisů policie a státního zastupitelství.

Rusňáka zajímalo hlavně vyšetřování, které proti němu vedla protikorupční policie v Brně na přelomu let 2010 a 2011. Začala ho prověřovat v souvislosti s podezřením z podvodu se škodou 900 milionů a záhy začaly podle zjištění týmu olomouckých žalobců z policejního spisu unikat informace. Trvaly od 25. ledna 2011 až do 17. října 2011, jak stojí v obvinění Davida Rusňáka.....

Zdenek ( 15. ledna 2022 18:42 )

soudruzka bude B O J O V A T - hlavne , ze si neudelala a neddela poradek sama ve vlastni rodine !?!?

Dvojí metr pro zetě ministryně Schillerové

Rozsáhlá kauza Krov týkající se úniků informací z policejních databází směřuje k brněnskému soudu. Olomoučtí vrchní státní zástupci obžalovali 28 lidí, mezi nimi bývalé policisty, celníky, podnikatele a lokální politiky.

Brněnské podsvětí si pomocí kontaktů v bezpečnostních složkách zajišťovalo informace o vyšetřování svých byznysových aktivit, čímž si opatřovalo ochranu nebo „proklepnutí“ konkurence. Za zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněný přístup do živých spisů a přijímání úplatků hrozí obžalovaným až deset let vězení.

Sporné zastavení
Podobných případů bylo otevřeno víc, čím se vymyká kauza Krov? Svým rozsahem a sporným zastavením stíhání jedné z klíčových postav, vlivného brněnského podnikatele Davida Rusňáka, zetě tehdejší náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové.

Zeti ministryně stačilo zaplatit milion a pověst Aleny Schillerové byla uchráněna.

Pro mnohé se tahle kauza stala symbolem, že když má člověk peníze a moc, dokáže se z průšvihů vykoupit.

Státní zástupce po čtyřech letech vyšeřování včera obžaloval skupinu policistů, kteří vynášeli informace ze spisů a podnikatelů, kteří je od nich získávali. Jedno jméno ale na soupisce chybělo. David Rusňák.

Zeť ministryně financí David Rusňák byl jedním z obviněných a na lavici obžalovaných nyní neskončí jen proto, že se z kauzy vykoupil penězi. A také přiznal vinu a svědčil proti svým bývalým komplicům.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa