Schillerová o bitvě a obstrukcích ve Sněmovně: Budeme přísná opozice
I když má vládní pětikoalice v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu, opozice jí, alespoň podle současného týdne, zdatně sekunduje. Projednávání programového prohlášení dokázala pořádně přibrzdit, a v pátek zas vládě, i přes její jiné plány, „zaparkovala“ úpravu stavebního zákona až na březen a neumožnila projednat ani korespondenční volbu ze zahraničí. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová Blesk Zprávám řekla, že ANO chce být přísnou, ale konstruktivní opozicí.
„Dáma v zeleném je hotový ďábel. Poslanecký mandát má teprve sice třetí měsíc, ale zato už cvičí s celou Sněmovnou. Bude to divoká čtyřletka...,“ komentoval na twitteru průběh jednání Sněmovny o důvěře vládě ve čtvrtek politolog Lukáš Jelínek.
Dámou v zelené měl na mysli šéfku poslaneckého klubu ANO – bývalou vicepremiérku ministryni financí Alenu Schillerovou. Poslankyní je poprvé a hned vede klub, do ANO vstoupila po volbách a hned chce kandidovat na do jeho vedení.
„Chci si to odpracovat,“ řekla před časem v rozhovoru pro Blesk Zprávy. A podle mnohých s tím začala úspěšně. Jako šéfka jednoho z opozičních klubů dokázala protáhnout přes své poslance na rekordní čas projednávání o důvěře vládě na téměř 23 hodin. Od devíti do sedmi hodin ráno stihla vystoupit více než polovina celého poslaneckého klubu ANO.
„Naše poslance jsme neomezovali, a když jsem to poslouchala, všechny projevy poslanců hnutí ANO byly věcné...“ komentovala průběh jednání Schillerová.
ANO má přitom ve Sněmovně 72 poslanců, SPD pak 20. „Opozice má právo mluvit, nejen proto, že je opozicí, ale také reprezentuje značnou část české populace a musí být také slyšet,“ reagoval na průběh sněmovního jednání a postup opozice při něm v pořadu Epicentrum pro Blesk Zprávy politolog Lukáš Valeš.
Vláda nakonec důvěru získala, opozice ale byla dost vidět a slyšet. Ve sportovní terminologii tak jde podle Valeše mluvit o remíze. „Oba tábory budou oslavovat sama sebe jako vítěze,“ míní politolog.
Schillerová působila sebevědomě před novináři i po jednání o důvěře vládě, které nakonec skončilo ve čtvrtek večer – 96. den po volbách.
„Budeme sice přísná, to je naše role, ale konstruktivní opozice a jsme připraveni podpořit i smysluplné návrhy, které budou pro lidi této země a budou nám dávat smysl. Nebudeme za každou cenu bojkotovat každý jejich návrh, na druhou stranu zas ale budeme diskutovat, pokud se nám něco nebude líbit,“ řekla pak novinářům.
Tvrdost opozice pocítila vláda hned následující den, když chtěla v Poslanecké sněmovně projednat posunutí účinnosti části stavebního zákona anebo začít projednávat zavedení korespondenčního hlasování při volbách pro Čechy žijící v zahraničí. Stavební zákon ale opozice odsunula až na březen, korespondenční volbu zas zablokovalo hnutí SPD, když si vzalo padesátiminutovou pausu na jednání klubu a tím skončil jednací den.
Za obstrukce možná přijde trest
Opozice si za to za svou taktiku dost možná u klubů vládní koalice rozházela natolik, že nakonec přijde o post místopředsedy Sněmovny, který je zatím neobsazený. Volba měla probíhat v pátek, ANO navrhovalo někdejšího vicepremiéra a bývalého ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka. Právě hnutí ANO by tato křeslo mělo po politických dohodách připadnout.
„Zvažujeme různé varianty,“ reagoval neurčitě šéf poslanců ODS Marek Benda. „Co se tady odehrálo, pokládám za velký faul,“ komentoval postup opozice už na plénu Benda. Podle předsedy lidoveckého klubu je zas potřeba nechat vychladnout hlavy. „Ale jistě teď nevidím důvod, proč rychle volit šestého místopředsedu Poslanecké sněmovny,“ napsal v pátek Marek Výborný v sms zprávě pro ČTK.
minulá vláda rozvrátila státní finance, to je dnes jasné většině lidí. Místo průběžného zvyšování daňové slevy na poplatníka snížili daně bohatým, to se fakt povedlo. Přece bohatí nebudou platit vyšší daně, stejně jako snížili plošně DPH na plyn a elektřinu, aby bohatší nemuseli platit DPH za plyn a elektřinu ve svých sídlech, také mně to ušetřilo dost peněz