Neděle 22. května 2022
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno 22°C

Spor Babiše a Kalouska o „zabití lidí cez padáky“: Expremiér se omlouvat nemusí

Autor: ČTK, sova - 
19. ledna 2022
17:09

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat exposlanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Pravomocně to ve středu potvrdil středočeský krajský soud, který zamítl Kalouskovo odvolání. Výroky podle soudního senátu vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Soud tuto věc řešil již poněkolikáté a já jsem rád, že potvrdil, že žaloba nebyla důvodná a moje výroky nebyly protiprávní. Zazněly navíc jako reakce na urážky od pana Kalouska,“ napsal ČTK na žádost o reakci Babiš. „Doufám, že už to dneškem končí a pan Kalousek už nebude zbytečně zatěžovat naše soudy,“ doplnil.

„Není to žádné překvapení. V každém případě jsme s tím počítali, u paní doktorky (Hany) Lojkáskové Andrej Babiš vždycky uspěl. Každopádně se obrátíme na Nejvyšší soud,“ řekl ČTK Kalousek. Připomněl, že Lojkáskové soudní senát dříve zrušil původní rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, které Babišovi naopak nařizovalo omluvu.

Ve hře by mohla být i ústavní stížnost

Ani jeden z aktérů sporu k soudnímu jednání nedorazil. Kalouskův právník Stanislav Balík řekl novinářům, že podá dovolání. Zmínil také možnost ústavní stížnosti.

Babišovy sporné výroky zazněly na schůzi Sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018. Svému politickému rivalovi navíc tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Vyhrocenou diskusi přenášela televize.

„Nejde o vybočení ze způsobu komunikace“

Odvolací senát Hany Lojkáskové se shodl s okresním soudem na tom, že žaloba správně měla směřovat na stát, nikoliv na Babiše, protože politik výroky pronesl jako předseda vlády, ne jako soukromá osoba. Ani tak by ale Kalousek s požadavkem na omluvu podle soudu neuspěl.

„Šlo o připomenutí kauz, o kterých se veřejně mluví už čtvrt století,“ poznamenala soudkyně. Připomněla také, že Kalousek s Babišem spolu podobným stylem hovoří naprosto běžně. „Nejde o žádné vybočení ze způsobu, jakým spolu komunikují,“ podotkla.

Okresní soud Praha-západ původně rozhodl opačně tak, že Babiš nese osobní odpovědnost a že se má Kalouskovi omluvit jak písemně, tak ústně na schůzi Sněmovny. Babiš ale následně uspěl s odvoláním a krajský soud věc vrátil zpět. Okresní soud poté žalobu zamítl.

Video  Kalousek o kandidatuře na Hrad: Fackovat voliče nebudu!  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

lopota1949 ( 22. ledna 2022 16:44 )

Babiš je nejlep­ší,nej­krás­nější,­nejchyt­řejší,­je to jednička!

PraPor ( 19. ledna 2022 21:13 )

Přidej na východ, máti přišla na Slovensko po druhé světové válce z Podkarpatské Rusi. A pozor, Andrejko se dívá JEN na Západ.

elIaella ( 19. ledna 2022 19:31 )

Kalous má z Bureše prču, jen ho vytáčí a burešop,ička se dá vytočit až do fistule.

elIaella ( 19. ledna 2022 19:04 )

Kalousek ujde, Babiš se přírodě opravdu nevydařil.

jajas ( 19. ledna 2022 17:26 )

Kalousek se asi nudí. A mimoděk svým výrokem o soudkyni naznačil, že i soudci jsou ovlivnitelní, když tedy podle něj, tato soudkyně "nadržuje" Babišovi. Máme to tady ale bordel....a soudci chtějí navýšit platy....tragédie!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa