Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Senát rozjel aktivaci článku 66. A chce další zprávu nemocnice, shodl se s předsedy stran

Aktualizováno -
19. října 2021
16:38
Autor: ČTK, vei - 
19. října 2021
08:55

Senát bude rozhodovat o převodu pravomocí prezidenta na premiéra a šéfa Sněmovny, tedy aktivaci článku 66, velmi pravděpodobně 5. listopadu, uvedl předseda senátní komise Zdeněk Hraba (STAN). Představitelé Senátu se v úterý odpoledne sešli se zástupci stran a hnutí, které uspěly v nedávných volbách do Sněmovny. Podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl prezident před více než týdnem převezen, nyní není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Politici si chtějí vyžádat ještě jednu zprávu ÚVN, než nakonec rohodnou, kdy a jak článek aktivují, řekli odpoledne.

Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, které si Senát vyžádal, je dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu „hodnocena jako krajně nejistá“. Navíc je málo pravděpodobné, že by se v následujících týdnech Zemanova schopnost nyní zastávat úřad hlavy státu změnila, uvedl v pondělí s odkazem na Zavorala předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Schůzce předcházelo jednání senátní ústavní komise, která jednomyslně podpořila zahájení jednání o aktivaci článku 66 o převodu prezidentských pravomocí na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. 

Prezident má v povolební době za úkol podle ústavy mimo jiné přijmout demisi dosavadní vlády a následně pověřit někoho sestavením vlády nové. Na podpis hlavy státu budou čekat i zákony, které by po předchozím souhlasu nynější Sněmovny schválil příští týden i Senát.

Vystrčil znovu kontaktuje nemocnici

Sněmovna a Senát si před předpokládaným listopadovým rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu ÚVN, že Miloš Zeman nadále nemůže vykonávat povinnosti hlavy státu, řekl to dnes odpoledne předseda ODS a kandidát na budoucího premiéra Petr Fiala. Podle něj se na tom shodli předsedové parlamentních stran na dnešní schůzce s vedením Senátu.

Sněmovna by podle Fialy o převodu pravomocí prezidenta neměla rozhodovat hned na ustavující schůzi, která se plánuje na 8. až 10. listopadu, ale až na schůzi následné. Senát by o převodu mohl rozhodovat pravděpodobně 5. listopadu, uvedl předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN).

„Shodli jsme se na tom, že ta situace je velmi vážná a s vysokou mírou pravděpodobnosti bude vyžadovat řešení ze strany Sněmovny a Senátu,“ uvedl Fiala. Výkon prezidentských pravomocí bude potřeba zajistit v období demise současné vlády Andreje Babiše (ANO) a jmenování vlády nové. Těchto kroků by se měl zhostit budoucí předseda Sněmovny, dodal Fiala.

O další zprávu by podle Fialy znovu požádal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. 

Usnesení stálé komise na základě informací poskytnutých ústřední vojenkou nemocnicí:

Komise I. konstatuje: že podmínky stanovené čl. 66. ústavy České republiky pro náhradní výkon funkcí prezidenta republiky jsou dány

II. Doporučuje Organizačnímu výboru po jednání s představiteli Poslanecké sněmovny stanovit hramonogram kroků vedoucích k přijetí usnesení Senátu o tom, že prezident republiky nemůže svůj úřad ze závažných zdravotních důvodů vykonávat, a to tak, aby byl Senát první parlamentí komorou v pořadí, která příslušné usnesení přijme ještě před ustavením Poslanecké sněmovny.

III. pověřuje předsedu komise, aby toto usnesení předložil předsedovi Senátu a seznámil s ním senátory.  

Video Vystrčil po zprávě od lékařů: Prezident není schopen práce, prognóza je nejistá - Blesk - Aleš Brunclík

Mynář: Mediální hra předsedy Senátu

Ještě před vystoupením Vystrčila promluvil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

„Mediální hra, kterou vyvolal předseda Senátu pan Vystrčil svým dopisem, aby Kancelář prezidenta republiky zjišťovala, případně poskytla informace, které nejsou v souladu se zákonem, měla sloužit pouze jako vždy ke zviditelnění. Dovolte mi, abych podotkl, že tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil, a vše od samého začátku směřuje pouze ke snaze zbavit pana prezidenta výkonu jeho pravomocí,“ řekl Mynář mimo jiné ve svém projevu, který Hrad okamžitě zveřejnil na webových stránkách.

Schillerová: Pro toto nemám omluvu

Oznámení o prezidentově stavu komentovali i další představitelé politických stran. „Je to překvapivá informace. Není to dobrá zpráva. Je otázka, zda je to trvalý stav, nebo šance na zlepšení. Jsem připraven (k jednání). Karty rozdává ale Senát jako nejvyšší instituce,“ reagoval premiér Babiš pro Radiožurnál bezprostředně po základním vystoupení Vystrčila před novináři.

„Jestli mu jeho aktuální stav nedovolí pracovat, tak doufám, že to bude pan prezident, kdo to rozsekne,“ řekl médiím v pondělí večer šéf Sněmovny Radek Vondráček a trval si na svém. Tedy, že když se viděl minulý týden s prezidentem, byl v dobré kondici. „Teď se dozvídám, že tam byly nějaké okolnosti, o kterých jsem nebyl informován,“ komentoval zprávu o prognóze léčení Miloše Zemana šéf Sněmovny v ČT. „Věděl naprosto, co podepisuje, a ještě o tom žertoval. Ten úkon považuji naprosto v pořádku,“ dodal.

Vicepremiérka Schillerová v Událostech komentářích v ČT kritizovala také dosavadní komunikaci Pražského hradu o zdraví prezidenta Zemana. Podivila se také nad tím, že hradní kancléř Vratislav Mynář měl mít všechny informace už 13. října. „Jsem velmi překvapená z komunikace Hradu. Nemám pro to žádnou omluvu, myslím si, že tato komunikace je absolutně nevhodná. Myslím si, že minimálně ústavní činitelé měli být informováni,“ dodala v televizi. Právě Schillerová přitom až do teď platila za silného spojence Hradu.

Video Mynář udeřil na Vystrčila a spol.: Chtějí Zemana připravit o prezidentskou funkci - Blesk - Aleš Brunclík

hejhej ( 22. října 2021 13:30 )

Senátorské zrů.dy včele s arogantním Vystrčilem pořádají odporný hon na pana prezidenta - jeho zdraví a neberou ani ten nejmenší ohled na rodinu. Chovají se hůř než hyeny !!!!!!

sarina ( 20. října 2021 08:15 )

pokr.: protože za totality málokterý prezident nezemřel jako prezident až na Husáka.

sarina ( 20. října 2021 07:57 )

Je jedno v kolika jetech ukončil Havel kariéru politika. ale byl po nemocnicích častěji jak v úřadu, prezidentoval 13 let a NIKDY, NIKDY NEODSTOUPIL, ANI MU TO NIKDY, NIKDY NIKDO NENAVRHL a neřekl že by měl svou pozici prezidenta zvážit a měl tolik soudnosti aby odešel!!! Chtěl zemřít jako prezident?

Stano1963 ( 19. října 2021 16:47 )

jenže Havel ukončil svoji kariéru politika v nějakých 66 letech, potom byl ještě 8 let v politickém důchodu. Stačí spočítat dny Zemana v Lánech, kdy "nabíral" síly a neúřadoval většinu těchto dnů

luder ( 19. října 2021 15:57 )

Počet dnů z některých onemocnění Václava Havla

11 dní 1990 Operace břišní kýly /
9 dní 1993 Chirurgická operace /
29 dní 1994 Zánět plic - zlomenina žebra /
66 dní 1996 Virové onemocnění zánět plic /
23 dní 1997 Chřipka a zánět průdušek /
87 dní 1998 Virové onemocnění hor. cest dýchacích /
a operace tlustého střeva/

11 dní 1999 Recidiva chronické bronchitidy/
47 dní 2000 Chřipka – chronická bronchitida - odstranění břišní kýly
zánět průdušek - zápal plic/
40 dní 2001 Zánět průdušek - srdeční arytmie - zápal plic/
17 dní 2002 Zánět horních cest dýchacích

Zobrazit celou diskusi
Další videa