Pátek 23. července 2021
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Oblačno 26°C

Mynář se může smát? Dotace šest milionů na penzion jeho firmě zůstane, rozhodli u Schillerové

Autor: ČTK - 
14. června 2021
19:25

Firma hradního kancléře Vratislava Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Podle České televize (ČT) o tom rozhodlo ministerstvo financí a informaci zveřejnil ROP Střední Morava. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes rozhodnutí nechtěla komentovat s tím, že neví žádné podrobnosti. V souvislosti s přidělením podpory, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, obvinila policie Mynáře letos v únoru z poškozování finančních zájmů EU. Kancléř dlouhodobě odmítá, že by spáchal trestný čin.

„Žádné podrobnosti říct nemohu, protože je nevím,“ uvedla na dotaz ČTK Schillerová na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády. Rozhodování, že Mynářova firma nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech, bylo podle ní učiněno na striktně úřednické expertní úrovni. „Rozhodovali určitě podle zákonů a svého svědomí,“ dodala ministryně. Podotkla, že do takových procesů nezasahuje ani si nenechává předkládat spisový materiál.

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle TI nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem.

Video Kancléř bez prověrky slavil narozeniny: Přišel Uzel, Duka, Šlechtová a tajili dary. - Petr Soukup

Přestavba hrubé stavby za šest milionů. Z peněz EU

Podmínky státní dotace podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle TI měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace.

Mynáře, jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, obvinili policisté letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji zamítl. Mynář své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

fremodyn ( 19. června 2021 01:06 )

salto, i ty jsi rozpoznatelný. Nevěřím ti ani slovo.

salto ( 17. června 2021 16:43 )

fremodyn: Nick používám už cca 15 let pouze jeden na rozdíl od mnoha zdejších diskutujících, kteří se dají rozpoznat svým neomaleným a hulvátským jazykem.

fremodyn ( 15. června 2021 17:44 )

salto alias denisz, co tě vede k tomu, používat dva nicky? Je v tom něco hlubšího, nebo si potřebuješ něco sám sobě dokazovat odkazem na svá vlastní slova. Nepříjde ti to směšné?

AIiAIice ( 15. června 2021 17:40 )

No když ti nevadí, že si Mynář staví za tvoje peníze, tak můžeš být v klidu.

salto ( 15. června 2021 12:53 )

Další plácanec do vody, ovšem jak je psáno pode mnou - laičtí právní odborníci, investigavci, aktivisti atd. - nám to vysvětlí.
Pokud se tak nestane, tak budu slovy ctihodné senátorky M. Němcové - zděšen😂😁😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa