Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Prezident Zeman není schopen práce, kdo teď povede naši zemi? 7 nejdůležitějších otázek

 • Autor: Jakub Tomek,David Polák,kal - 
  19. 10. 2021
  05:00

  Senát se rozhodl zahájit odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi (77), který není schopen vykonávat podle střešovické nemocnice žádné pracovní povinnosti. Podle šéfa horní komory Miloše Vystrčila (61, ODS) tak jiná možnost prý není. Kdo teď povede Česko?

  Zbavení Miloše Zemana pravomocí začne už v úterý řešit senátní komise pro Ústavu. Řádná schůze horní komory je pak naplánována na 26. října a nutný je souhlas nadpoloviční většiny přítomných senátorů, ale i poslanců. Těm dosluhujícím členům dolní parlamentní komory ale mandát končí už tento čtvrtek a nově zvolení poslanci se sejdou až v pondělí 8. listopadu.

  Video Vystrčil po zprávě od lékařů: Prezident není schopen práce, prognóza je nejistá - Blesk - Aleš Brunclík

  Úkol pro poslance

  „Stará Sněmovna už to určitě dělat nebude. Není to reálné ani žádoucí. Mělo by to příslušet už nové Sněmovně. Měli bychom s tím nakládat velmi opatrně. Týká se to nás všech, týká se to také celé České republiky a jejího působení navenek,“ řekl k tomu včera v ČT dosluhující šéf Sněmovny Radek Vondráček (47, ANO).

  Podobně hovoří i politolog Jan Kubáček, podle kterého by někdo mohl namítat, že stará Sněmovna už nemá legitimitu. „Tohle je podle mě úplně jeden z prvních úkolů pro novou Sněmovnu,“ dodal.

  Babiš nebo Fiala

  Kdo by tak měl více práce? Stávající prezidentské pravomoci by se přesunuly mezi premiéra a šéfa Sněmovny. Tím je do čtvrtka právě Vondráček a 8. listopadu si zvolí poslanci nového. Kdo jím ale bude, zatím jisté není. Více pravděpodobné je jméno nového šéfa kabinetu.

  Jakmile po ustavení nové dolní komory podá premiér Andrej Babiš (67, ANO) demisi, nahradit by ho podle všeho měl Petr Fiala (57, ODS). Babiš ale jedním z »vládců« Česka může být ještě několik týdnů poté v demisi do doby, než by nový předseda Sněmovny jmenoval vládu SPOLU a PirSTAN, s níž je smířeno i hnutí ANO, které míří do opozice.

  Jestli už se nevyznáte v tom, kdo co zrovna chce, a co se stane, když bude prezident znovu fit/zůstane nemocen, připravili jsme pro vás odpovědi na klíčové otázky pro následující dny a týdny.

 • 1.Lze odebrat pravomoci prezidenta jen dočasně?

  Ano. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila by aktivace článku 66 ústavy, který řeší, jak má země fungovat bez hlavy státu, když je indisponovaná, neznamenala sesazení prezidenta. Ve chvíli, kdy by si to odhlasovaly obě parlamentní komory, tak by došlo pouze k dočasnému přenesení jeho pravomocí na premiéra a předsedu Sněmovny.

  Senátoři o zdraví prezidenta Miloše Zemana (18. 10. 2021): Zleva Václav Láska a Miloš Vystrčil Senátoři o zdraví prezidenta Miloše Zemana (18. 10. 2021): Zleva Václav Láska a Miloš Vystrčil | Blesk: Karel Kopáč

 • 2.Jak se prezidentovi vrátí pravomoci?

  Podle ústavního experta Jana Kysely jsou dvě možnosti. První je, že by obě komory Parlamentu nabyly dojmu, že už je na tom hlava státu lépe, a hlasovaly o tom, aby mu byly pravomoci navráceny. Druhá možnost je, že by sám Zeman řekl, že se cítí plný sil. „Pokud by Parlament nesouhlasil s možným prohlášením prezidenta, tak by se v tu chvíli prezident mohl obrátit na Ústavní soud,“ řekl Blesku Kysela. Soudci by pak usnesení o odebrání pravomocí buď zrušili, nebo ponechali. Kysela ale upozornil, že jde hlavně o iniciativu prezidenta.

  Prezident Miloš Zeman odvolil ve sněmovních volbách do přenosné urny na zámku v Lánech (8. 10. 2021) Prezident Miloš Zeman odvolil ve sněmovních volbách do přenosné urny na zámku v Lánech (8. 10. 2021) | Twitter Jiřího Ovčáčka

 • 3.Jak by v případě odebrání pravomocí hlavě státu fungovala Kancelář prezidenta republiky?

  V takovém případě je omezen pouze konkrétní funkcionář, nikoliv úřad samotný. „V určité míře by Kancelář prezidenta republiky začala sloužit premiérovi a předsedovi Sněmovny. Záleželo by ale na tom, jak by se navzájem dohodli,“ vysvětlil tuto možnost pro Blesk Jan Kysela. Podle něj by se šéf dolní komory s premiérem a kancléřem prezidenta museli domluvit i na tom, jaký typ spisů by mělo vůbec smysl posílat na Hrad. „Neplyne z toho ale, že se prezidentem stává někdo jiný a že může dělat v kanceláři personální změny,“ dodal.

  S Kyselou se v tomto bodě ale rozchází v názoru jiný ústavní právník. Jan Wintr pro Novinky.cz uvedl k případným personálním změnám: „Ano, tuto pravomoc by měl předseda vlády. Všechny pravomoci na další ústavní činitele nepřecházejí. Například pravomoc jmenovat generály by neměl nikdo. Ale pravomoc rozhodovat o prezidentské kanceláři vyplývá ze zákona a ta přechází na předsedu vlády. Tedy klidně to udělat může.“

 • 4.Zůstane hlavě státu plat?

  Pokud by Parlament prezidentovi odebral pravomoci, podle ústavního právníka Jana Kudrny by Zemanovi zůstal nadále plat, a dokonce i náhrady. „Pamatuje na to zákon o platu představitelů státní moci, kde se píše, že prezidentu republiky náleží plat i po dobu, po kterou funkci dočasně nevykonává. Totéž se týká i náhrad,“ řekl Blesku Kudrna. Hrubý plat prezidenta nyní činí 302 700 korun plus 281 700 korun paušální náhrady.

  Prezident Miloš Zeman odvolil ve sněmovních volbách do přenosné urny na zámku v Lánech (8. 10. 2021) Prezident Miloš Zeman odvolil ve sněmovních volbách do přenosné urny na zámku v Lánech (8. 10. 2021) | Twitter Jiřího Ovčáčka

 • 5.Co když Zeman nepřijme demisi Babišovy vlády?

  Pokud do 8. listopadu, kdy se ustaví nová Sněmovna, Zeman nebude schopen přijmout demisi vlády a zároveň mu nebudou odebrány pravomoci, jak se bude postupovat? Podle Kysely je prezident povinen z ústavy demisi po ustanovení Sněmovny přijmout. Pokud by to neudělal a Hrad říkal, že je v pořádku, hrozila by mu teoreticky ústavní žaloba. „Nastala by patová situace a poslanci či senátoři by už museli konat,“ řekl.

  Senátoři o zdraví prezidenta Miloše Zemana (18. 10. 2021): Miloš Vystrčil (u pultíku) Senátoři o zdraví prezidenta Miloše Zemana (18. 10. 2021): Miloš Vystrčil (u pultíku) | Blesk: Karel Kopáč

 • 6.Kdo by jmenoval premiéra?

  Prezidentova pravomoc jmenovat premiéra v takovém případě přechází na předsedu Sněmovny. Tím je dosud Radek Vondráček. Nový šéf dolní komory ale má být zvolen na ustavující schůzi, která začne v pondělí 8. listopadu. Poté by měla vláda Andreje Babiše podat demisi a následně by měl být jmenován nový šéf kabinetu. Post šéfa Sněmovny si nárokuje vítězná koalice SPOLU a v kuloárech se zmiňuje buď jméno Marka Bendy (52, ODS), nebo Markéty Pekarové Adamové (37, TOP 09).

  Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček při odchodu z Pražského hradu Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček při odchodu z Pražského hradu | Blesk:Tonda Tran

 • 7.Pokud bude prezident nakonec v pořádku, jak se budou povolební vyjednávání ubírat dál?

  Pokud již po 8. listopadu, kdy se poprvé sejdou poslanci, bude prezident fit, měl by pověřit sestavením vlády šéfa vítězné formace. Kdo to bude, zjistíme asi až tehdy. Zeman chtěl tvrdošíjně dát šanci Babišovi, ten ale ví, že má nulový koaliční potenciál, a šipka kompasu tak ukazuje na Fialu.

Skrhola ( 20. října 2021 12:35 )

Já neříkám že Zeman má teď odstoupit ale že z dnešního úhlu pohledu by bývalo bylo lepší kdyby tak tenkrát sám učinil. A mimochodem, to žádnou z těch stran co se do sněmovny nedostaly nenapadlo využít možnosti jít do voleb jako koalice, např. ČSSD+KSČM jako levice nebo Přísa­ha+TSS­+Vol­nýBlok jako pravice? To by pak volby dopadly naprosto jinak.

sarina ( 20. října 2021 09:41 )

Prezident měl cukrovku a bolest nohou a nikdo kdo je nemocen nepředpokládá že je natolik nemocen že by se měl vzdát vysokého postu ani Zeman ne, proč by to taky dělal? Zase musím připomenout Havla, ten byl o HODNĚ VÍC NEMOCEN a byl víc v nemocnicích jak v úřadě, NIKDY HO NENAPADLO že by měl sám odstoupit a nechat zvolit následníka a SÁM ODEJÍT DŮSTOJNĚ A SE SLÁVOU, proč to neudělal ale držel se prezidentského křesla 13 let?

sarina ( 20. října 2021 09:31 )

prochaskanam., ... ... a dááál MÁŠ NAPROSTOU PRAVDU!!!

prochaskanamoste ( 20. října 2021 01:02 )

Na ARO se nelze dostat bez vědomí zdravotnického personálu !! To není běžný pokoj.

prochaskanamoste ( 20. října 2021 01:00 )

Pan prezident, PROČ BY ODSTUPOVAL ? Musíme věřit, že pan prezident dostane sílu a vyzdraví se. Ten byl naše jistota !!!!!! Zbavit prezidenta pravomocí na základě lékařské zprávy oš. lékaře JE TRAGIKOMICKÁ PLETICHA, která u soudu neobstojí ! MUSÍ BÝT jednoznačně ZNALECKÝ POSUDEK, OD OBJEKTIVNÍHO, NESTRANNÉHO ZNALCE Z OBORU ! NIKOLIV ZPRÁVA OŠ. LÉKAŘE. To není jen tak zbavit člověka výkonu jeho práv a povinností ! Zeman má mandát 2,5 mil. lidí, občanů téhle země. Je taky žádoucí, aby na zbavování pravomocí prezidenta aktivně neparticipovali zaujatí lidé, co sledují v první řadě svůj politický a finanční prospěch, nebo si léčí mindráky z domělých křiv, když jim pan prezident překřížil plány, nebo šlápnul na kuří oko. Politici, kteří by měli převzít po Zemanovi pravomoce, zejména předsedové senátu a sněmovny, by se měli významně stáhnout a do procesu nijak nezasahovat, což Vystrčil trvale a ostentativně porušuje !!!!!!! Zdrženlivé by měly být taky osoby, které už jsou profláknuté z minulosti, že usilovali o moc, být taky prezidentem a Zeman je porazil. Třeba agilní Fischer, Drahoš, Němcová. Tohle jsou minimálně věci, které by soud řešil, až se první člověk v záležitosti bude domáhat spravedlnosti. TADY SE NEUSTÁLE VYHROŽUJE SPOLUPRACOVNÍKŮM HRADU, TAK JE POTŘEBA VZÍT V POTAZ, ŽE ONI SE BUDOU ÚČINNĚ BRÁNIT, TOMU VĚŘTE.

Zobrazit celou diskusi
Další videa