Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

„Postup Mynáře je těžko obhajitelný.“ Ústavní právník odsoudil schůzku s nemocným Zemanem

Autor: ČTK - 
18. října 2021
19:55

Jako těžko obhajitelné vidí kroky kancléře Vratislava Mynáře, který Zemanovi předložil k podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny, i když věděl, že Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti, ústavní právník Jan Kysela. Obsah rozhodnutí je podle něj méně závadný, protože jen stanovuje to, co by se stejně stalo, řekl pro ČTK.

Zeman, který je hospitalizován přes týden, podle stanoviska Ústřední vojenské nemocnice není v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, citoval z vyjádření nemocnice předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Mynář měl stanovisko nemocnice k dispozici ve středu 13. října, o den později zprostředkoval setkání Zemana se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), při kterém prezident podepsal rozhodnutí o svolání zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu.

Kysela ČTK napsal, že Mynářovo jednání naplňuje obavy široké veřejnosti vyslovované přinejmenším od minulého týdne. „Postup je to těžko obhajitelný, připomínající orientální despocie,“ uvedl. Sněmovna by se ke stejnému datu sešla i bez iniciativy prezidenta, takže samotné rozhodnutí považuje Kysela za méně závadné. „Stanovuje to, co by se stejně stalo. To ale nevylučuje důvodnost prošetření okolností prezidentova podpisu,“ podotkl.

Ústavní právník Ondřej Preuss České televizi řekl, že dokument podepsaný Zemanem, nemá de facto právní účinky, protože by se podle ústavy zákonodárci i tak sešli tentýž den.

Ale je otázka, zda prezident v té chvíli byl schopen tímto způsobem jednat. To bych ale nerad posuzoval, protože nemám k dispozici dané informace,“ doplnil. Rozpory ve vyjádřeních prezidentské kanceláře označil za bizarní. „Odpovědnost bych viděl na straně kanceláře, měla by mít informace a sloužit jako servisní organizace,“ řekl.

Video Mynář udeřil na Vystrčila a spol.: Chtějí Zemana připravit o prezidentskou funkci - Blesk - Aleš Brunclík

havran2 ( 19. října 2021 07:39 )

Prezident Zeman držel nad Mynářem a jemu podobným na Hradě ochrannou ruku a proto to tak dopadlo ! ! !

sekebo ( 19. října 2021 04:36 )

Pokud je zdraví prezidenta přísně tajné, tak u něj nemá Mynář bez prověrky co pohledávat !!!

tomik007 ( 19. října 2021 00:35 )

ANO - vždyť jsou nahoře samy bývaly s. KSC...👁👁👁

stemik ( 18. října 2021 23:20 )

připadam si jak v 50 letech-štvanice a jedna pavda a za ni pražsky kavarensky lid a rezoluze chvilkařske mladeže CT a Bakalovskych novinařu --tehdy proti Horakove -ted proti Mynařovi

kerBas ( 18. října 2021 23:05 )

Oba jako miliusové, kdo jednou zklamal, nevěř mu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa