Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

„Postup Mynáře je těžko obhajitelný.“ Ústavní právník odsoudil schůzku s nemocným Zemanem

Autor: ČTK - 
18. října 2021
19:55

Jako těžko obhajitelné vidí kroky kancléře Vratislava Mynáře, který Zemanovi předložil k podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny, i když věděl, že Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti, ústavní právník Jan Kysela. Obsah rozhodnutí je podle něj méně závadný, protože jen stanovuje to, co by se stejně stalo, řekl pro ČTK.

Zeman, který je hospitalizován přes týden, podle stanoviska Ústřední vojenské nemocnice není v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, citoval z vyjádření nemocnice předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Mynář měl stanovisko nemocnice k dispozici ve středu 13. října, o den později zprostředkoval setkání Zemana se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), při kterém prezident podepsal rozhodnutí o svolání zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu.

Kysela ČTK napsal, že Mynářovo jednání naplňuje obavy široké veřejnosti vyslovované přinejmenším od minulého týdne. „Postup je to těžko obhajitelný, připomínající orientální despocie,“ uvedl. Sněmovna by se ke stejnému datu sešla i bez iniciativy prezidenta, takže samotné rozhodnutí považuje Kysela za méně závadné. „Stanovuje to, co by se stejně stalo. To ale nevylučuje důvodnost prošetření okolností prezidentova podpisu,“ podotkl.

Ústavní právník Ondřej Preuss České televizi řekl, že dokument podepsaný Zemanem, nemá de facto právní účinky, protože by se podle ústavy zákonodárci i tak sešli tentýž den.

Ale je otázka, zda prezident v té chvíli byl schopen tímto způsobem jednat. To bych ale nerad posuzoval, protože nemám k dispozici dané informace,“ doplnil. Rozpory ve vyjádřeních prezidentské kanceláře označil za bizarní. „Odpovědnost bych viděl na straně kanceláře, měla by mít informace a sloužit jako servisní organizace,“ řekl.

Video  Mynář udeřil na Vystrčila a spol.: Chtějí Zemana připravit o prezidentskou funkci  - Blesk - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

havran2 ( 19. října 2021 07:39 )

Prezident Zeman držel nad Mynářem a jemu podobným na Hradě ochrannou ruku a proto to tak dopadlo ! ! !

sekebo ( 19. října 2021 04:36 )

Pokud je zdraví prezidenta přísně tajné, tak u něj nemá Mynář bez prověrky co pohledávat !!!

rozez ( 18. října 2021 23:02 )

I Babiše a Schillerovou hradní nakrkli.

rozez ( 18. října 2021 23:01 )

Vratislave a Ne*jedle, už víme proč neberete mobily. Vojenská kontrarozvědka se zapojila!

rudy_hnis ( 18. října 2021 22:12 )

Až vypráskají tu hradní pakáž, tak Zemanovi nikdo nezbude. Ani první manželka, ani druhá, přestože jí Mluvčáček napsal do jejího projevu, že ho jako miluje. Zbude mu už jen ten nafukovací člun, na které už stejně nedokáže jezdit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa