Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Jindřich Forejt je půl roku po mrtvici doma: „Učím se krůček od krůčku.“ Těší se na procházku s Klausem

Autor: Nikola Forejtová - 
17. září 2021
13:55

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v pátek opustil rehabilitační centrum v Kladrubech, kde se zotavoval z mozkové příhody, která ho postihla na konci února. Během pobytu se mu podařilo opět postavit na nohy a doslova krůček po krůčku se opět učí žít. Z nemoci se podle svých slov poučil – naučil se být trpělivý, změnil i životosprávu. Ačkoli centrum opustil, má před sebou ještě spoustu práce. Prozatím se ale dojemně rozloučil se sestřičkami poté, co pro něj přijeli rodiče.

V únoru skončil v kómatu, dokonce se chvíli mluvilo o jeho smrti. A nyní už se bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt pomalu staví na nohy. Po prodělané mrtvici má stále problémy s chůzí, jak ale řekl Blesku, původně to vypadalo, že se nerozchodí vůbec. 

„Já jsem přijel ve stavu, kdy jsem ležel a měl jsem strašnou chuť a odhodlání. Upravil jsem si časové představy, všechno to bylo od začátku. Naučit se chodit, udržet balanc, přenášet váhu. Naučili mě to tady, andělé,“ řekl nám před vchodem do rehabilitačního centra v Kladrubech, kde strávil tři měsíce intenzivní terapií. 

Za novináři Forejt došel po vlastních, malými krůčky a s podporou přítomné sestry vydržel téměř po celou dobu rozhovoru stát. Po nějaké době si ale potřeboval odpočinout na vozíku. Dokonce nám i ukázal jeden ze svých úspěchů: Dokázal se sám posadit i se zvednout. 

„Naučil jsem se trpělivosti. Raduji se z maličkostí“

Malé úspěchy a pokroky dělají bývalému protokoláři obrovskou radost, jak se svěřil Blesku. „Není to jen o té fyzické rehabilitaci. Jde i o psychickou. Děláte pokroky a máte radost ze života a z každé maličkosti. Z krůčku, z pohybu nohy i ruky. Zůstala mi zachována paměť a pamatuji si, co jsem znal a uměl, což je krásný,“ svěřil se. „Dalo mi to pokoru, nesmírný pocit respektu vůči těm, co prožívají to samé,“ dodal. 

Forejt skončil v nemocnici na konci února po krvácení do mozku, do centrální části ganglií. Ta zodpovídá za pohybové ústrojí. Byl uveden do umělého spánku, ze kterého se probral v březnu. Od té doby se postupně zotavuje. V pátek prozradil, že rehabilitace rozhodně nekončí a zítra začne zase znovu. 

V nedávném rozhovoru pro Blesk zmínil, že není příliš trpělivý, nyní se to ale naučil, jak podotkl s úsměvem. „Sestřičky mi včera říkaly, ať hlavně odpočívám, ať se to naučím. Jsem člověk činorodý. Přečetl jsem tu mnoho knih a studoval jsem. Neopustí mě to nikdy, je to část mě samotného. Co se týče práce, mám nabídky, které zvažuji,“ řekl na dotaz, jaká je nyní jeho představa o budoucnosti.

Speciální návštěva a dojemné loučení

Forejt několikrát zmínil, jak si moc váží pomoci sestřiček a fyzioterapeutů. S těmi se také po rozhovoru dojemně loučil. Nevidí se s nimi ale naposledy, dle svých slov se s personálem domluvil, že sestaví minimálně v době adventu, aby s nimi rozsvítil vánoční strom.

Během pobytu mu právě personál byl velikou oporou. Stejně tak rodina a přátelé, kteří jej navštívili. „Dorazila i paní Livie Klausová (manželka exprezidenta Václava Klause pozn. red.). Byl jsem v kontatku se šéfy a sledoval jsem dění, jak jen to šlo,“ řekl. 

S Klausem byl Forejt velice často ve styku, ať v době jeho úřadování na Hradě, tak i poté. Byl s ním i v kontaktu ve chvíli, kdy exprezident ležel v Ústřední vojenské nemocnici. „Volali jsme si a domluvili se, že půjdeme na procházku,“ prozradil. 

Bývalý šéf hradního protokolu okomentoval i současnou hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Podle Forejta by měl Hrad mluvit o zdravotním stavu prezidenta a neživit mlčením spekulace. Více informací najdete v rozhovoru s bývalým protokolářem, který najdete již zítra na Blesk.cz. 

Video Jindřich Forejt o Harrym a Meghan: Není pro ně cesty zpět. - Petr Macek, Aleš Brunclík
Video patří k placenému obsahu Blesku
Vybrat předplatné

Další videa