Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Chcípl PES a další protestní strany: Politolog jejich šance nevidí. Co úspěchu brání?

Autor: ČTK - 
21. února 2021
21:54

Politickým stranám, které nesouhlasí s tvrdými protiepidemickými opatřeními, jejich přístup zatím nepřinesl rostoucí voličské preference. Nedá se tak pravděpodobně očekávat větší úspěch nových hnutí, která jsou zakládána právě v souvislosti s pandemií. Vyplývá to ze slov politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze. Záměr ucházet se ve volbách o hlasy voličů, kteří nesouhlasí s vládními nařízeními spojenými s epidemií, oznámilo či zvažuje téměř rok po začátku pandemie několik subjektů. V jejich čele jsou většinou lidé, kteří jsou aktivní i při svolávání demonstrací.

Just ČTK řekl, že potenciál hnutí vznikajících v souvislosti s pandemií koronaviru je v současné době obtížně měřitelný, protože zatím nejsou zahrnuty v průzkumech voličských preferencí. „Ale ze zkušenosti, které máme u ostatních hnutí, tak bych jim velké šance nedával,“ poznamenal. Odkázal tak například na hnutí SPD, kterému preference oproti minulým volbám zásadně neposilují, a to i přes rétoriku odmítání plošných vládních opatření. Podobně je na tom Trikolóra, poznamenal Just. Výtěžek z vymezování k protiepidemickým opatřením tak pro tyto strany je podle něj minimální nebo žádný.

Podobnou situaci předpokládá i u nových subjektů, které jsou zakládány v reakci na dlouhodobá omezení. Očekává tak pouze přesun hlasů v již existující voličské základně a ne získávání nových voličů. Výhodu by ale těmto hnutím podle Justa mohl přinést rozsudek Ústavního soudu, který zrušil vysoké hranice potřebné pro vstup koalicí do Sněmovny. Mohly by tak uspět, když se přidají k již existujícímu subjektu, například ke Svobodným, Straně soukromníků České republiky, SPD či Trikolóře.

Kdo všechno chce kandidovat

Mezi vznikajícími stranami je viditelná především iniciativa Chcípl pes, mezi jejímiž zakladateli je například bývalý výrazný člen pražské ODS Jiří Janeček. Hnutí nedávno oznámilo úmysl kandidovat ve sněmovních volbách. Jako důvod uvádí postup současné vlády při zvládání epidemie. Iniciativa například vystupuje za znovuotevření restaurací a vleků, za návrat dětí do škol a bojuje proti nouzovému stavu.

Na začátku února se ke kandidatuře do Sněmovny přihlásili i další kritici vládních opatření ze sdružení Manifest.cz, kteří oznámili založení politického subjektu Pravá svoboda a prosperita (PSP). O hlasy voličů se chtějí ucházet jako liberálně pravicová strana.

Stejně jako Chcípl pes jsou představitelé PSP aktivní při protivládních demonstracích, které se konají v Praze, ale i dalších českých městech. Některých protestů se zúčastnily tisíce lidí včetně některých známých osobností, například bývalého prezidenta Václava Klause nebo zpěváka Daniela Landy. Landa tento týden za petici Blanický manifest představil desatero, kterým by se lidé a stát měli podle jejich názoru řídit při zvládání pandemie. Petici podepsalo asi 17 000 lidí. Vstup do politiky zatím zpěvák neoznámil, ve vyjádřeních v médiích je k této možnosti zdrženlivý, jasně ho ale nevyloučil.

Video „Ústavní soud přispěl k přežití KSČM.“ A co koalice? Která podle Kubáčka tlak ustojí? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Ksel ( 25. února 2021 11:28 )

Prioritou za současné situace je přežít. Tedy přežít i vládou vyvolanou koronavirovou hysterii a nenechat se lynčovat těmi, kteří propadli koronavirovému šílenství a chtějí co nejtvrdší restriktivní opatření a co nejtvrdší postihy za jejich porušování. Zdravě myslící lidé a zodpovědní občané nejsou sobci a tedy nepožadují od jiných občanů, aby se přizpůsobili jejich požadavkům. Naopak vláda a lidé propadlí koronavirové hysterii jsou agresívní, militantní, intolerantní a samolibí, a soudně uvažující občany nutí, aby se přizpůsobili požadavkům koronavirových hysteriků. Proto je zapotřebí volit ten politický subjekt, který striktně odmítá buldočí náhubky (respirátory) a všechna další nesmyslná opatření vlády. Jediným smysluplným opatřením je očkování vakcínou proti covidu, ovšem v tomto punktu vláda žalostně selhává a své neumětelství kompenzuje zvýšenou buzerací obyvatelstva.

marmat ( 22. února 2021 20:00 )

Vygumovaný lidi bez roušek půjdou/pojedou klidně za jakýmkoliv komikem...
Zanadávat si...klidně až na práh domu ministrů i Premiéra !
Představme si na vteřinu, jak by urgovali Policii, pokud by bylo bydlení jejich !
Chybí jim hospody, pivo, fotbal, milenky , zážitky...

marmat ( 22. února 2021 19:50 )

Protestní strany nemají vůbec žádný program !!!
Jen prudit a producírovat se za příspěvky fanoušků ! Viz NE/i transparentní účty.
Na programu vybouchlo i hnutí MCH. Minář zradil "program" a Benjamin Roll dělá cokoliv, aby zbytek transparentního účtu prošustroval !
Tedy naposledy troubící jízdou aut po Praze polepených jím zaplacenými hesly !
Pak tu máme HON-s ochotníkem Sochorem a Blanickými rytíři, Klausem a Landou !
"Chcíp pes" je jasná pruda-to je ten program ! Vše povoluje Hřib !§§§?

marmat ( 22. února 2021 19:34 )

kedris: Co Vás to vůbec napadlo právě tohle kopírovat....????
Bez jediné VLASTNÍ věty/myšlenky vypálíte něco jako tohle ???
A totálně mimo mísu/úplně mimo téma článku !!!???
Tahle placená trollí brigáda je evidentně totálně nad Vaše síly !!!

kedris ( 22. února 2021 04:01 )

AUTOR: převzato ze SR
Hoci chirurgovia rúška naozaj nosia, aby zabránili nimi vydychovaným kvapkám kontaminovať operovanú oblasť a odhalené vnútorné tkanivá našich operovaných pacientov, ďalej analógia nesiaha.

Chirurgovia si od svojich operovaných pacientov očividne nemôžu udržiavať „sociálny odstup“ (pokiaľ nepoužívame robotické zariadenia a v takom prípade by som rúško rozhodne nenosil).

Pandémia ochorenia COVID-19 je o prenose vírusu. Chirurgické a látkové rúška prenosu vírusu nijako nebránia.

Mali by sme si už všetci uvedomiť, že u rúšok nebolo nikdy dokázané, že bránia prenosu vírusov alebo že pred ním chránia. Čo je presne dôvod, prečo ich nikdy neodporúčali na použitie pri sezónnych epidémiách chrípky, epidémiách či predošlých pandémiách.

To, že vedecká literatúra opomenula podporiť lekárske rúška pri chrípke a všetkých ostatných vírusoch je tiež dôvod, prečo Fauci, hlavný lekár zdravotníckej služby USA, CDC, WHO a takmer všetci odborníci na infekčné ochorenia uviedli, že nosenie rúšok prenosu SARS-CoV-2 nezabráni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa