Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Babiš dál oslabuje, na záda mu dýchají koalice, ukázal průzkum. Expert řekl jasný důvod

Autor: Jakub Veinlich - 
13. února 2021
08:10

Hnutí ANO by sice nyní vyhrálo volby, průzkum agentury Phoenix Research pro Blesk Zprávy ale ukazuje, že hlavní vládní klika stále oslabuje. Aktuální volební průzkum je nemilosrdný ke komunistům. Jejich preference se i nadále propadají. Mírný nárůst zaznamenali vládní sociální demokraté i koalice Pirátů a hnutí STAN. Na svém místě, oproti lednovému šetření, zůstává koalice SPOLU, která by v případě, že by se teď konaly volby, skončila druhá.

Volby by vyhrálo podle průzkumu hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, průzkum mu přisuzuje 24,4 %. Jeho podpora tak stále postupně klesá, ještě v prosinci to bylo 25,5 procenta hlasujících.

„Ukazuje se, že voliči negativně hodnotí hnutí ANO za řešení, nebo spíš neřešení pandemické situace,“ čte výsledky průzkumu politolog Západočeské univerzity Lukáš Valeš. Lidé podle něj hodnotí negativně především nepřehlednost opatření, která vláda nastavuje. Nepomohl podle něj ani příchod nového ministra zdravotnictví Jana Blatného.

Politolog: Babiš doplácí na covid

„Je jasné, že řízení státu jako firmy se Andreji Babišovi nepodařilo a vláda není schopna úspěšně bojovat s covidem, což je nejspíš hlavní důvod, proč voliči přestávají hnutí ANO věřit,“ dodal Valeš.

Oproti prosinci si nepatrně o 0,2 procenta hlasů na 5,8 polepšila sociální demokracie. Do Sněmovny by se tak dostala vládní strana velmi těsně.

„Pan Hamáček občas působí jako klidná síla, ale nepřeceňoval bych to v případě sociální demokracie. Zatím neočekávám nějaký podstatný trend v růstu preferencí ČSSD,“ odhaduje Valeš.

Koalice ANO a ČSSD by nyní dala dohromady 30,2 procenta hlasů. Oproti volbám z roku 2017 by to byla ztráta téměř sedmi procent.

Komunisté opět před branami Sněmovny

Pokud by se volby konaly v lednu, propadli by absolutně komunisté. KSČM by podle průzkumu agentury Phoenix Research získali 3,4 % hlasů. O necelé jedno procento méně než při prosincovém měření zveřejněném v lednu. „Na 98,5 % je téměř jisté, že komunisté budou mít složité se po 32 letech od sametové revoluce dostat do Poslanecké sněmovny,“ odhaduje politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity pro Blesk Zprávy. Odklon voličů ukazují průzkumy v případě KSČM už od září 2019. Strana je před volbou nového vedení, kvůli pandemii koronaviru ale zatím nemůže uspořádat svůj sjezd.

KSČM podle Valeše doplácí na toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. „Zejména efekt vymírání voličské i členské základny společně až s přílišnou vstřícností k vládě, za kterou komunisté a jejich voliči nic nedostávají a naopak na sebe berou vládní odpovědnost, je smrtící koktejl, který pravděpodobně komunistická strana nepřežije,“ odhaduje Valeš.

Pranice volebních koalic

U voličů by naopak bodovaly volební koalice. Nepatrně příznivěji by vyšlo volební klání pro koalici SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Hlas by jí podle průzkumu Phoenix Research odevzdalo 20,3 % voličů. To je úplně stejný počet hlasů jako při lednovém měření preferencí.

Volby by v lednu vyhrálo hnutí ANO.  Stále ale oslabuje. Podle  agentury Phoenix Research by bodovaly volební koalice. Komunisté by do Sněmovny neprošli. Volby by v lednu vyhrálo hnutí ANO. Stále ale oslabuje. Podle agentury Phoenix Research by bodovaly volební koalice. Komunisté by do Sněmovny neprošli. | Blesk Zprávy/Phoenix Research

V závěsu by pak zůstala koalice Pirátů a hnutí STAN, která si ovšem oproti prosincovému měření mírně polepšila na 19,5 % hlasů. Obě koalice by dohromady získaly 39,8 % hlasů. O necelých deset procent víc než současná vládní koalice.

„Piráti se starosty mají mnohem větší podporu. Někdy se ten rozdíl odhaduje na 6 až 7 %. Zatímco koalice SPOLU podle mého skutečně stagnuje, tak Piráti se STAN mírně, ale přeci jen postupně své skóre zlepšují,“ říká Valeš.

ANO oslabuje, koalice s ODS je před Piráty a levice balancuje nad propastí, ukázal průzkum. ANO oslabuje, koalice s ODS je před Piráty a levice balancuje nad propastí, ukázal průzkum. | Archiv Blesku

Podle politologa koalice Pirátů a STAN může ve voličské přízni těžit především tím, že nejsou úplně zajetými stranami, které už se na vládě v minulosti podílely. Na rozdíl od ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

„Je s nimi spojen větší optimismus, na druhé straně je tu možná i víra mládí, především u Pirátů. Odhaduji, že ze souboje těchto koalic vyjde vítězně ve volbách spíš koalice Pirátů a STAN,“ dodal Valeš k aktuálnímu průzkumu.

Hnutí SPD by nyní dosáhlo na hranici 10,1 % hlasů, Trikolóra by se do Sněmovny s 3,6 % voličů nedostala. 8,5 % lidí by v lednu nevědělo, koho volit. Oproti předchozímu šetření by se ale nepatrně zvedla volební účast, a to z 58,1 na 59,8 procenta.

Video  Videa z vyhlášení Ústavního soudu týkajícího se změn ve volebním systému. Mluví předseda Pavel Rychetský a soudce zpravodaj Jan Filip.  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Průzkumu se podle agentury zúčastnilo mezi 1. až 11. lednem 1062 respondentů z celé republiky. Statistická odchylka se v průzkumu může pohybovat od ± 2,5 %.

Dva průzkumy, dva jiné výsledky

Své měření prováděla v lednu také společnost Ipsos. U ní by získalo hnutí ANO zhruba 27 procent hlasů. Druhá by v lednu skončila ve volbách koalice Pirátů a STAN s 23 procenty a koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s téměř 22 procenty těsně na třetím místě. Největšího volebního potenciálu by ale dosáhli Piráti a STAN. Jejich koalice by v případě, že by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, měla dvě pětiny hlasů. Měření společnost provedla v polovině ledna mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Video  Babišův útok na Ústavní soud: Ztratil všechny zábrany.  - Youtube
Video se připravuje ...

Do Poslanecké sněmovny by se podle volebního modelu dostaly ještě tři strany. Se ziskem osmi procent by křesla v dolní parlamentní komoře obsadili kandidáti SPD, šest procent občanů by volilo KSČM a necelých šest procent ČSSD.

Video  „Ústavní soud přispěl k přežití KSČM.“ A co koalice? Která podle Kubáčka tlak ustojí?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Volby do Poslanecké sněmovny budou v České republice 8. a 9. října. Parlament - tedy Senát i Poslanecká sněmovna - se musí po zásahu Ústavního soudu shodnout na nových volebních pravidlech. Jiné hranice pro vstup do Sněmovny mají platit například pro volební koalice, jinak by se měly přepočítávat také hlasy. A to tak, aby byl systém spravedlivější a rovnější.

Menhira ( 17. února 2021 20:27 )

Hon na Babiše se stále stupňuje: "Je třeba zabít Sekala". Odporná demožumpa se neštítí ničeho, tak strašně moc touží po korytech a není nikdo, kdo by se našeho pracovitého premiéra zastal? Člověka, který nadřadil lidský život nad prachy a majetky a tak ho senát s Vystrčilem v čele dal k soudu. Odporné! A jak to asi dopadne, když tomu šéfuje kámoš Rychetský? Je mi z toho smutno, co se stalo s lidmi? Chovají se tak, jako kdyby Babiš, jako jediný přinesl koronavirus v krabičce od sirek a tady nám ho vypustil. Doufám, že ti, co nevykřikují dokáží práci vlády ocenit, práci premiéra, ministra zdravotnictví i ministryni financí a dalších, kteří se tolik snaží, a že budou vědět, komu dát svůj hlas. Pokud ale bude epidemii řešit traktorista s politrukem a dredařem, tak se toho čínského šmejdu nezbavíme nikdy.

Kvůli politickým preferencím ta banda darmožroutů nechá umírat lidi!! Nic dobrého, co by se za nehet vešlo, neudělali!! Jen žvaní a politikaří. Zdravotnický personál padá vyčerpáním na hubu a poslanci jen politikaří!! Ať jdou na dva dny pomoci do nemocnic!!!

jajas ( 15. února 2021 11:40 )

Tak jako by nestačilo, jaké inteligentní máme politiky, tak to vypadá, že stejně "inteligentní" máme experty, kteří nám právě "vysvětlili" důvod toho, proč preference ANO klesají....moc děkujeme, bez Vás "odborníků" bychom to fakt nedali, ani nás to nenapadlo! Už mne to začíná dost děsit, kolik odborníků (politiků, virologů, hygieniků, právníků a "expertů) tady máme a každý si mele to své a nic nefunguje....

luder ( 15. února 2021 11:33 )

Hon na Babiše pokračuje
Boj o koryta trpaslíků kterým vehementně pomáhá US v čele s Rychetským je v plném proudu! Covid je pouze zástupný problém; je zajímá akorát za každou cenu odstranění Babiše a o tom to celé je!

luder ( 15. února 2021 11:32 )

Lidé se už zřejmě nemohou dočkat vlády opozice až bude platba 100 kč za obvoďáka a 300 - 500 kč za specialistu jak měla opozice kdysi v plánu atd. atd., občanům pořádně zruinovat peněženky; moc se netěšte!

Covid_19 ( 14. února 2021 18:35 )

senioři si při hře "Najdi si svůj termín na očkování" uvědomili, že tato vláda jim nepomůže, že jim pomohla radnice, hejtmani, že v Praze 2,3,7 se toho chopily radnice a že to šlo i bez stresu. To co předvedla vládní nemehla musí být potrestáno, ušít takovou boudu na seniory 80 + musí zaplatit, proč se mají tahat desítky kilometrů na očkování? Přece jinde dokázali očkovat seniory 80+ důstojněji

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud