Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Hejtmani budou po vládě chtít nový nouzový stav, míní Vondrák. Grolich Babiše varoval

Aktualizováno -
12. února 2021
13:21
Autor: ČTK, simao - 
12. února 2021
11:31

„Hejtmani budou žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu,“ řekl dnes ČTK moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Je to podle něj jejich povinností. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (SLK) není možné přejít z lockdownu do úplného uvolnění a otevřít všechny provozovny, sportoviště apod. Od ministerstva zdravotnictví chce proto slyšet, jaká opatření mají fungovat i mimo nouzový stav. Šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) varuje, že není možné vytvářet dojem, že v tuto chvíli boj s pandmií povedou hejtmani. Nemají na to dle něj adekvátní nástroje. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) pak přidal varování pro Andreje Babiše (ANO) před jednáním s vládou.

„Dikce zákona je jasná, pokud nebezpečí je většího než menšího rozsahu, tak naší povinností je požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák upozornil, že očkování a další věci běží, takže kraj v daný okamžik v podstatě nemá co řešit. „My nemůžeme rozhodovat o uzavírání obchodů a služeb, to není v kompetenci kraje ani ve stavu nebezpečí. Dokud věci budou fungovat, tak není požadavek na vyhlášení stavu nebezpečí, protože z hlediska dikce zákona ten stav nebezpečí nemá splněny podmínky, a to tu, že se jedná pouze o lokální nebezpečí,“ řekl hejtman.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl ČT, že pokud by hejtmani požádali o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19, vláda by pravděpodobně vyhověla.

Připravují se na vyhlášení stavu nebezpečí

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odmítla znovu prodloužit nouzový stav, který vláda vyhlásila loni od 5. října. Hrozí tak, že od nedělní půlnoci skončí všechna opatření, která jsou s ním spojená.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (SLK) bude další rozhodnutí kraje záviset na dnešním jednání s vládou a dohodě s hejtmany v rámci Asociace krajů ČR. Nevyloučil, že se kvůli tomu sejde krizový štáb kraje i o víkendu. Liberecký kraj však v současnosti pracuje na přípravě podkladů pro vyhlášení stavu nebezpečí.

Půta: Není možné otevřít všechny provozovny

„Vyhlášením stavu nebezpečí bychom chtěli zabezpečit minimální rozsah služeb, který za normálního stavu zabezpečit neumíme. Týkalo by se to především škol určených pro děti zaměstnanců ve zdravotnictví a krizové infrastruktury, týkalo by se také náhradního ubytování pro bezdomovce, lidi bez přístřeší a vykázané osoby a také humanitární pomoci, kterou kraj ve spolupráci s obcemi a humanitárními organizacemi poskytuje lidem, kteří pomoc potřebují nebo nemají nikoho blízkého,“ uvedl dnes liberecký hejtman Půta.

„My budeme chtít, aby ministerstvo zdravotnictví specifikovalo opatření, která má nachystaná podle zákona o zdraví obyvatel od pondělí. Která opatření bude chtít, aby fungovala i mimo nouzový stav, jaká omezení jsou připravena a musí od pondělí zůstat zachována,“ uvedl Půta.

Není podle něj možné za situace, kdy se v zemi šíří nakažlivější a agresivnější mutace koronaviru, přejít z lockdownu do úplného uvolnění. Země si podle něj nemůže dovolit, aby se v pondělí otevřely všechny provozovny, sportoviště a podobně, a je odpovědností vlády taková opatření nastavit.

Grolich varoval Babiše

Pokud premiér bude s hejtmany jednat jako s opozicí,tedy v podstatě nejednat, dohoda nebude, varoval před jednáním s Babišem hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Musíme se jich zeptat, co mají nachytané oni. Drží karty v rukou a budou vyhlašovat nejpodstatnější opatření. My zatím nevíme, jaký je plán B. Dosud se jednalo o tom, zda se nouzový stav prodlouží. A nikdo neměl na stole položený plán B a my ho chceme slyšet,“ uvedl.

Většinu opatření bude podle něj vyhlašovat ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s hygieniky. „My nepřevezmeme tu vládu, bude to řídit stejný ministr a stejná šéfka hygieny. Chaos bude pořád stejný,“ řekl Grolich.

Podle něj by kraj mohl omezit pohyb obdobným způsobem, jak to dělá vláda. „Výjimky by byly na cestu do práce nebo za rodinou. Každý hejtman by si to zvážil jinak, ale obecně najdeme společnou cestu, pokud vyhlásíme stavy nebezpečí. Jde o to, že vláda by měla vyhlásit nouzový stav, ale skutečně ho i řídit. To se dosud neděje,“ zdůraznil Grolich.

V reakci na Vondráka, který uvedl, že hejtmani budou vládu žádat o vyhlášení nového nouzového stavu, Grolich uvedl: „Já si myslím, že to bude záležet na tom, co vláda odpoledne řekne. Žádné výsledky nechci předjímat, stačí se podívat, jak vláda jednala s opozičními stranami. Pokud se premiér bude chovat jak k opozičním stranám, žádná dohoda nebude a bude to na nich, aby tu situaci začali konečně řídit.“

Podle něj je nejhorší, že nikdo neví, co nastane v pondělí po ukončení nouzového stavu. „To je největší chyba. Bavíme se o tom, že musíme znát dva tři kroky dopředu, a oni neznají ani ten první,“ dodal Grolich.

Suchánek: Chystáme se na to také

Také Olomoucký kraj se připojí ke krajům, které jsou připraveny po zrušení nouzového stavu vyhlásit stav nebezpečí. Potvrdil to hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). 

„Jsem ve skupině hejtmanů, kteří se na vyhlášení stavu nebezpečí chystáme. Nese to ale samozřejmě s sebou celou řadu velkých obtíží a není to ještě rozhodnuté. V tuto chvíli jde o deklaraci, která nás bude připravovat na to, že pokud se nestane ještě něco jiného, budeme s tím muset něco na úrovni krajů dělat sami,“ uvedl hejtman.

Kuba: Kraje nemohou nařizovat protiepidemická opatření

Podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Martina Kuby (ODS) však nemohou kraje nařizovat protiepidemická opatření. Proto chce vědět, jak bude dál postupovat vláda. Podle Kuby měla vysvětlit, jak bude fungovat zákon o ochraně veřejného zdraví.

„Myslím si, že hejtmani bezpodmínečně netrvají na nouzovém stavu. Potřebujeme, aby byla nastavena správná opatření, která budou fungovat a lidé je budou dodržovat,“ uvedl Kuba.

„Hlavně nechceme, aby se zde vytvářel dojem, že v tuto chvíli celý boj s pandemií včetně všech opatření povedou hejtmani. Protože k tomu nemáme žádné legislativní nástroje,“ podotkl Kuba.

Dodal, že většinu protiepidemických opatření může formou mimořádných nařízení vydávat ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi a hlavní hygieničkou. Hejtmani mohou vyhlásit pro kraj stav nebezpečí. Podle Kuby ale rozhodně nejde o nařízení, které by suplovalo nouzový stav. „Netýká se totiž protiepidemických opatření,“ řekl.

Video  „Je to na krajích. Když bude vakcína, můžeme i v jižních Čechách očkovat jak v Izraeli,“ říká Kuba.  - Markéta Volfová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Červíček: Čekáme jasná vyjádření

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) dnes očekává, že od vlády zazní, jaká opatření chce přijmout po skončení nouzového stavu a také vyhodnocení dosavadních opatření v době jeho trvání.

Podle Červíčka by ze strany jednotlivých ministerstev mělo zaznít, jak si představují, že podle zákonných možností budou postupovat například v rámci zákona o veřejném zdraví.

„Teprve potom se můžeme odpovědně bavit i v úzké spolupráci s krajskou hygienou o dalším postupu v našem kraji. Tedy zda budeme muset vydat další regionální opatření, popřípadě budeme zvažovat vyhlášení stavu nebezpečí anebo nějak jinak spolupracovat s vládou na zvládnutí stavu epidemie,“ uvedl dnes Červíček.

V Královéhradeckém kraji na Trutnovsku od dnešního půlnoci platí uzávěra okresu. Vyhlášená je do konce nouzového stavu. Opatření se týká hlavně omezení pohybu, platí řada výjimek. Trutnovsko patří k regionům v ČR, kde se dlouhodobě šíří nákaza nejrychleji.

Praha a Středočeský kraj jsou připraveny na případné vyhlášení stavu nebezpečí, rozhodnou o něm, až ministerstvo zdravotnictví oznámí své další kroky. O vyhlášení stavu nouze nebudou kabinet zatím žádat, šlo by podle nich o bianco šek vládě. Oba regiony chtějí přehodnotit protiepidemická opatření, některá podle jejich představitelů zjevně nefungují, uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

bizon_pepa ( 12. února 2021 20:36 )

Ano, souhlas.

Covid_19 ( 12. února 2021 16:43 )

v největší panice jsou oba hejtmani za ANO

Covid_19 ( 12. února 2021 16:42 )

nejvíc chtějí nouzový stav hejtmani za ANO, protože měli výhody, měli telefon na premiera

1917 ( 12. února 2021 15:49 )

Tak už se v té "demožumpě" s Piráty domluvte! Včera jste v parlamentu prosadili zrušení nouzového stavu od neděle a na pondělí Vaši hejtmani požadují aby vláda ihned vyhlásila nouzový stav, protože na to má prý právo. Takže Kocourkov s Absurdistánem dohromady!!!! Tak takto by vypadalo Vaše vládnutí!!!! Bůh ochraňuj Babi­še!!!!­!Angli­čané mají královnu, my bohužel ne!

Covid_19 ( 12. února 2021 15:34 )

hejtmani ANO mají výhody, protože jsou protěžovaní, když tomu bude šéfovat někdo jiný, budou mít stejně jako ostatní, to se jim určitě nebude líbit

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa