Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Stopka pro vleky zaměstná i Ústavní soud. Senátoři chtějí zrušit zákaz provozu

Autor: ČTK - 
28. ledna 2021
15:13

Advokátní kancelář Kalabis Aulický a spol. ve čtvrtek podala za skupinu senátorů návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části usnesení vlády týkající se provozu vleků a lanových drah. Senátoři žádají o přednostní projednání. Na dotaz ČTK to uvedl advokát Martin Kalabis. S advokátní kanceláří se spojila Asociace lanové dráhy, podle které je situace kritická. Chce všemi dostupnými prostředky bojovat za umožnění pobytu veřejnosti ve skiareálech, uvedla ve středu v tiskové zprávě.

K podání návrhu k Ústavnímu soudu se podle Kalabise připojilo 19 senátorů, což je více, než zákon požaduje. „V rámci rozhodování by pak Ústavní soud měl řešit zatím nevyjasněné otázky širšího rozsahu, a to mimo jiné ohledně formy, oprávnění pro vydávání usnesení vlády apod., tedy oblastí, které jsou zatím odborně nevyjasněny, jelikož jejich zodpovězení je nutné pro samotné rozhodnutí, byť jen o napadené části usnesení,“ uvedl Kalabis.

Případné rozhodnutí by tak podle něj mělo mít vliv na právní rámec posuzování všech, popřípadě alespoň většiny opatření, včetně jejich platnosti, kdy nelze vyloučit ani následek na uplatňování škod způsobených opatřeními.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Zástupci provozovatelů a organizací cestovního ruchu a sportu žádali vládu k umožnění provozu nejpozději od 29. ledna. Sezona ve většině středisek končí kolem 15. března, jejich otevření v průběhu února jim tak už příliš nepomůže. Ztráta kvůli uzavření činila do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.

Hosté se ubytovávají pod záminkou služebních cest

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro skiareály program kompenzací. Podle Asociace lanové dráhy ale představují jen 13 až 15 procent sezonních nákladů a nepokryjí ani výrobu technického sněhu, za kterou provozovatelé zaplatili statisíce až miliony korun. Sníh se nyní každým dnem znehodnocuje.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sice minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a v pohybu po sjezdovkách, nesmí se ale zvýšit pohyb lidí. Poukázal na zneužívání dosavadních opatření u ubytovacích služeb, které nesmějí sloužit rekreačním účelům. Hosty ubytovávají pod záminkou služebních cest.

Proti otevření zimních středisek za současného stavu je ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), otevření naopak prosazoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podporovala ho také KSČM.

Rozvolňování nyní není podle vlády namístě, naopak dnes (ve čtvrtek) jedná o zpřísnění stávajících opatření.

e.lesanova ( 28. ledna 2021 16:49 )

"Jasně", co senátor, to odborník na covid Hlavně ti, co tak rádi udávají do Bruselu... Situace se sype už všude, pokud budou sobci a nezodpovědní stále situaci "přikrmovat", zlepšení se letos nedočkáme

Manowar ( 28. ledna 2021 15:27 )

Vleky nerušit,ale zrušit senátory.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa