Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

Přehledně: Nouzový stav v Česku končí. Co všechno se od pondělí změní?

Aktualizováno -
12. února 2021
09:35
Autor: for, ČTK - 
11. února 2021
22:30

Nouzový stav v Česku po více než čtyřech měsících končí, platí jen do nedělních 23:59. Jeho opakované prodloužení odmítla Sněmovna. Vláda tak ztrácí pravomoc rozhodovat o zavírání obchodů, restaurací i služeb. Prakticky nulovou hodnotu bude mít i protiepidemický systém PES. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) všech pět pásem rizika vyžaduje nouzový stav především kvůli tomu, že se i v nejnižších stupních rizikového indexu omezuje shromažďování. Všech pět stupňů tak rázem přestává platit a otěže nyní přebírá ministerstvo zdravotnictví, hygienici a hejtmani. Podívejte se, co se od pondělí změní.

Podle Blatného způsobí konec nouzového stavu striktní a rychlé zhoršení epidemiologické situace, a to po celé České republice do 14 dnů. Uvedl, že se budou moci otevřít obchody, služby, muzea a galerie. Stejně tak i bazény a posilovny. Pravomoc za udílení opatření totiž nyní přebírají krajští hejtmani a hygienické stanice. Ty mají podle zákona o ochraně veřejného zdraví pravomoc jen ve školách a na místech, která jsou prokazatelně ohniskem nákazy.  

Bez stavu nouze se začne regulace řídit zákonem o ochraně veřejného zdraví. Hlavní hygienik, tedy Jarmila Rážová, má relativně velké plošné kompetence: smí nařídit zavření škol, restaurací i ubytovacích zařízení. Může žádat vyčlenění lůžek na covidové účely, jak upozorňuje server Lidovky.cz

Obchody a služby se otevřou?

Obchody by se podle Blatného mohly otevřít. Vláda totiž nemá bez nouzového stavu možnost je uzavřít. Stejně tak nebude mít pravomoc ani hygiena. Provozovnu lze uzavřít pouze v případě, že je prokázáno, že je ohniskem nákazy. Hygiena by mohla nařídit jen roušky, dezinfekci, rozestupy a  maximální počet zákazníků přítomných v jeden okamžik v prostorách obchodu. 

To samé platí pro služby, jako je kadeřnictví či třeba poskytovatelé masáží apod. 

Video  Vláda uzavírá okresy Cheb, Sokolov a Trutnov! Blatný: Příjezdy bude kontrolovat policie 
Video se připravuje ...

Školy i restaurace mají smůlu

Zde může zasáhnout vláda, res. ministerstv zdravotnictví s pomocí zákona o ochraně veřejného zdraví. Stejně tak může jejich provoz omezit samotný kraj nebo krajská hygienická stanice.

„Takže v pondělí jdeme do školy?“ zeptal se v pátek na twitteru jeden z učitelů v návaznosti na rozhodnutí Sněmovny nepřodloužit nouzový stav. „Ne, školy může ministerstvo zdravotnictví nechat zavřené i bez nouzového stavu, a to svým mimořádným opatřením,“ vzkázal ministr školství Robert Plaga (ANO).

Podobně je to i s restauracemi, na které není hygiena krátká. Na rozdíl od nouzového stavu ale musí rozhodnutí o uzavření přijmout jen na omezenou dobu. 

Budeme se moci scházet?

Jak již upozorňoval ministr Jan Blatný, shromažďování nemůže být zakázáno. Přitom všech pět stupňů PES na shromažďování cílí. O omezení pohybu či pobytu na vybraných místech hovoří stav nebezpečí, mohl by jej tak vyhlásit na maximálně 30 dní hejtman daného kraje. 

Hygiena by o zákazu vycházení a scházení mohla rozhodnout podobně, jako u škol - pokud se prokáže epicentrum nákazy, může hygiena uvalit plošnou karanténu. 

Bude moci nadále pomáhat armáda?

Koncem nouzového stavu podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) skončí zásobování ze státních hmotných rezerv, kraje se tak budou muset spolehnout na vlastní zásoby například plicních ventilátorů nebo ochranných prostředků.

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) však uvedl, že udělá vše pro to, aby vojáci mohli zůstat na covidových odděleních i po skončení nouzového stavu. Stejně tak může o jejich pomoc požádat obec. Neznamená to tak, že by z nemocnic a dalších zařízení hned odešli. 

A co cestování?

Zde by došlo k naprostému uvolnění hranic a opatření. Cestování nemůže nikdo zakázat - ostatně i nyní je cestování za určitých podmínek povoleno. Nadále ale budou platit opatření, která má daný stát. 

Video  Babiš: Musíme přitvrdit, situace není dobrá. A Blatnému vytkl chyby  - ČTK
Video se připravuje ...

Hejtmani přichází se stavem nebezpečí

Hejtmani vyzývají vládu na pátek ke společnému jednání. Chtějí zjistit, jaký bude postup po skončení nouzového stavu, informovala v tiskové zprávě mediální zástupkyně Asociace krajů ČR Hana Brožková.

„Je důležité si uvědomit, že nouzový stav je jen rámec pro to, abychom i my v krajích měli nástroje pro boj s pandemií. Je škoda, že řada opatření vlády nedávala lidem smysl, a obětním beránkem se tak stal právě nouzový stav,“ uvedl předseda asociace a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). „Jednoznačně jsme se s ostatními hejtmany shodli na tom, že musíme jako asociace rozpoutat debatu, abychom zjistili, jak chce vláda řídit stát a bojovat proti pandemii bez nouzového stavu,“ řekl Kuba.

Na stav nouze, který z neděle na pondělí po pěti měsících skončí, se váže většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by ale podle odborníků i poslanců bylo možné vydat i jiným způsobem.

Hejtmani Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje a pražský primátor dnes uvedli, že v případě neprodloužení nouzového stavu chtějí ve svých krajích a v Praze vyhlásit stav nebezpečí. „Stejný postup budeme navrhovat i ostatním krajům na dnešním on-line mimořádném jednání v rámci Asociace krajů ČR,“ uvedli hejtmani a pražský primátor v prohlášení.

Stav nebezpečí je podle nich slabší právní oporou pro krizová opatření. „Je to ale příležitost k posouzení smysluplnosti dosavadních opatření,“ uvedli.

Co je to nouzový stav?

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických nebo průmyslových katastrof, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Vyhlášení nouzového stavu (a také stavu ohrožení státu a válečného stavu) upravuje ústavní zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti ČR. Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, přičemž vláda jeho rozhodnutí do 24 hodin od vyhlášení schválí, nebo zruší. Pokud by vláda nyní opětovně rozhodla o vyhlášení nouzového stavu, mohlo by se jednat o protiústavní jednání. V případě, že by ale hejtmané vyhlásili napříč kraji stav nebezpečí, mohlo by se o nouzovém stavu jednat znovu. 

Vláda například může nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech, rozhodnout o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace či rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tryskomys ( 9. dubna 2021 12:14 )

Ted v tom bude teprv bordel,at žije banánová repu­blika,­povo­lujem­,co se může a za 14 dní se máme těšit na nouzový stav,to už nemá obdoby,neumí se postavit čelem k problémům,vše se řeší na bázi politiky a bezohledu k obyvatelstvu,nikdo nenaslouchá jejich názorům,at jdou ti nýmandi ve vládě k čertu.

villon ( 13. února 2021 09:25 )

Bureši Bureši, kdo to teďka vyřeší?
Vtip je v tom, že Bureš nikdy neřešil nic jinýho než svůj byznys.

villon ( 13. února 2021 09:23 )

Jo a eště řve Hamáček, ten je možná poctivej, ale už si nebude moct honit svý rudý triko (nebo mikinu).

villon ( 13. února 2021 09:21 )

Opatření zůstanou plus minus stejný, akorát Burešovy, Primulovy, Faltýnkovy a dalších kumpánů z ANO a spol. soukromý firmy už si nebudou moct pakovat kapsy na státních zakázkách bez jakýchkoli pravidel a kontroly (i když o výběrkách si můžeme myslet svý).
Proto nejvíc řvou byznysmeni převlečení za politiky. Vo tom to je. Už jim to nežerte.

villon ( 13. února 2021 09:16 )

Vyvalte sudy!­!!!!!!­!!!!!!­!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa