Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Handl se zdravím a Češi jako rukojmí: Skopeček tepal vládu, podle Havlíčka opozice vydírá

Autor: Pavlína Horáková - 
11. února 2021
05:30

Ostrá výměna názorů o tom zda opozice „handluje“ s životy a zdravím občanů se strhla ve středečním Epicentru. Mezi vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) a ekonomickým expertem a poslancem Janem Skopečkem (ODS) padaly výrazy jako vydírání či rukojmí. Proč se nedokážou na nouzovém stavu dohodnout? V čem je podle opozice Havlíčkův nový systém podpory podnikatelů nespravedlivý? A v čem se oba oponenti překvapivě shodli? To byla témata středečního Epicentra Blesk Zpráv.

„Ja myslím, že není vhodné v tuhle chvíli handlovat… tady hrajeme o zdraví obyvatel, je zde vyšší moc, covid nepřinesla opozice ani my,“ řekl hned v úvodu pořadu vicepremiér Havlíček, zdůraznil, že za koornavirovou pandemii nenese nikdo vinu.

„Přesto jí musíme stejně jako ve světě vzdorovat a vzít si obyvatele jako rukojmí, ve smyslu toho, že když je budeme moci ochránit, tak nám ustupte… proboha neberme si obyvatele jako rukojmí, to je neskutečně nezodpovědné a já chci věřit tomu, že zvítězí zdravý rozum,“ vyjádřil své rozhořčení nad politickou hrou opozice.

Video  Epicentrum - Karel Havlíček a Jan Skopeček  - Pavlína Horáková, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Odmítám slovo handlování,“ ozval se rázně Skopeček a připomněl zodpovědný a vstřícný  přístup opozice na jaře, kdy byli ochotní s vládou hlasovat a podpořit ji v boji proti koronaviru. Upozornil však na to, že nouzový stav už trvá déle než 270 dní a to je podle Skopečka dostatečný prostor na to, aby vláda přišla s konkrétními legislativními opatřeními, která by umožňovala pomoc nemocnicím a celkové žití s koronavirem bez nutnosti nouzového stavu.

Špatná komunikace a vydírání

„Musím bohužel zkonstatovat, že vláda se s opozicí vůbec nebaví. My jsme navrhovali před pár dny v Poslanecké sněmovně projednat kompenzační zákon, odškodňovací zákon pro podnikatele, který by řešil jejich složitou situaci a vláda ho ani nezařadila na program,“ stěžoval si na nedostatek komunikace ze strany vládních stran a dodal: „Vláda vždycky přijde, když jí vypadnou hlasy komunistů a volá po zodpovědnosti opozice…to je přístup vlády, která zřejmě necítí vážnost situace a hraje si stále na to, že je vláda a my jsme opozice, a opozici nemusí vůbec poslouchat.“

Ministr průmysl a obchodu nehodlal ze své pozice o obchodu s lidským zdravím a životy ustoupit: „Je to handl, kdy si prosazuji svoje názory ekonomického charakteru a to na bázi toho, že to vyměním za zdraví obyvatel… Je to handl a skoro si troufnu říct, že je to vydírání.“

Skopeček kritizoval zejména absenci určité inventury a kritické zpětná vazby u nastavených opatření vlády. „Nikdo nečekal, že vláda udělá všechno od á do z bez chybičky. Ale jestliže tu máme vládu, která přijímá chaotická opatření, neumí je vysvětlovat… a ve chvíli, kdy se situace zhoršuje, neumí říct, my jsme se spletli a toto opatření rozvolňujeme, protože chceme nechat tu společnost nadechnout, tak se nemůžete divit, že ta společnost ani opozice nemají důvěru v to, že ten nouzový stav dokážete využívat rozumně,“ vysvětlil další důvody, proč nemohou pokračování nouzového stavu podpořit.

Podpora podnikatelů a zvýšený bonus

Řeč byla také o novém systému podpor pro podnikatele, který představil vicepremiér v pondělí a který vzbudil vášnivou debatu napříč celým spektrem profesních unií a svazů Česka. Havlíček navrhuje zvýšení kompenzačního bonusu z 500 na 1000 korun, což pochválil i ekonom Skopeček. Odpouštění platby záloh na zdravotní a sociální nemá ale zatím v úmyslu a tak si část pěněz z kompenzací stát bude posílat vlastně sám sobě.  

Kritiku však sklízí zrušení dosavadních programů a zavedení jednoho uceleného. Ač opozice volala po zjednodušení systému podpor, podle Skopečka, ale i zástupců unií podnikatelů je takto nastavený systém, založený na počtu zaměstnanců a ne na výši nákladů, velmi nespravedlivý. Svůj nesouhlas s ním vyjádřila i Hospodářská komora. Vicepremiér Havlíček slíbil, že náklady na nájem i pracovníky na dohody plánuje v novém systému ještě zapracovat a zohlednit.

Na závěr ostré debaty se oba pánové překvapivě shodli a to na tom, že by oba preferovali rozvolnění na horách za dodržování daných pravidel.

donypan ( 11. února 2021 13:53 )

Pokud prodlužování nouzového stavu podporovali KSČM,tak byli v klidu.Věděli,že je to jediná možná cesta jak se z toho vyhrabat,ale naoko tepali vládu jak je to špatně.Ted,když KSČM si řekla dost,at se taky ukáže opozice,tak jsou zaskočeny.Vědí že když vládu podpoří,tak vpodstatě řeknou,že to z jejich strany byl jen politický kalkul a svým voličům lhali.

ferrys ( 11. února 2021 10:24 )

Skopeček je jenom zástupce pražských vexláků a nosičů vody, který je v praxi absolutně nepoužitelný a u mě byvydržel sotva týden, tak se dal na politiku a to zejména tam, kde je to nejjednodušší.Oni jsou tupí, že nevidí, že kvůli tomu bordelu, na němž se velkou měrou sami podílejí jim do Prahy nepřijíždějí cizí turisté, kteří je drželi nad vodou?A nyní pouze natahují ruce na dotace, aby zase mohli žít na vysoké noze a řvou a řvou, jak je jim ubližováno.Tupé mozky!

jajas ( 11. února 2021 10:03 )

Vlastně má Skopeček pravdu....opozice handluje se zdravím občanů. Měli by to ještě vydržet a po volbách nám všem pak ukáží, JAK se to má řídit ke všeobecné spokojenosti!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa