Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

„Padlé na hlavu,“ cupuje Hamáček zrušení superhrubé mzdy na dva roky. Babiš otočil

Aktualizováno -
27. září 2020
19:09
Autor: ČTK - 
27. září 2020
13:55

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu řekl, že vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky, jak o tom dříve mluvil prezident Miloš Zeman. Podle odborníků by takový krok znepřehlednil daňový systém. Dnes Babiš na sociálních sítích uvedl, že chce zrušit superhrubou mzdu navždy, efektivní zdanění ale snížit pouze na dva roky.

Zrušení superhrubé mzdy by znamenalo snížení daní z příjmu pro zaměstnance, protože by se základ daně snížil o platby povinných odvodů zaplacené zaměstnavatelem. ČSSD a ANO se domluvily na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu koncem srpna. Zároveň by měla zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139.000 korun měsíčně. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

„Sociální demokracie nebude hlasovat pro zákon, který zruší superhrubou mzdu na dva roky a pak ji znovu zavede. To je padlé na hlavu,“ řekl dnes Hamáček. „My jsme ochotni hlasovat pro zákon, který zruší superhrubou mzdu a který na dva roky zavede (daň) 15 procent jako nějaký krizový mechanismus, aby lidem zůstalo více peněz. A po těch dvou letech se to vrátí na to, kde by to zůstalo bez úprav daňového pásma,“ dodal.

Babiš v sobotu podpořil Zemanův návrh, aby se superhrubá mzda zrušila jen na dva roky. „Myslíme si, že je to potřeba na dva roky, protože samozřejmě rozpočet na rok 2022 bude ještě připravovat naše vláda, ale po volbách potom ten, kdo vyhraje, takže myslím, že je to dobře,“ řekl premiér České televizi.

Podobně argumentoval minulý týden i Zeman na schůzce s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Tehdy uvedl, že další vláda by se měla zrušením superhrubé mzdy zabývat znovu a tento krok by měl být provázen výrazným snížením daňových výjimek.

Dnes se premiér ve svém nedělním hlášení vyjádřil odlišně. „Chceme zrušit superhrubou mzdu navždy,“ řekl. Cílem podle něj je podpoření ekonomiky. „Musíme podpořit, aby se nebáli budoucnosti, aby se nebáli spotřeby, aby se nebáli utrácet peníze,“ řekl. Daně by se podle něj měly snížit jen na dva roky, o jejich dalším vývoji pak rozhodnou voliči na základě toho, co jim nabídnou jednotlivé strany v programech pro sněmovní volby v roce 2021.

Dnes večer se prezident v rozhovoru na Frekvenci 1 vyjádřil stejně jako Babiš na sociálních sítích. Podle něj by se vůbec nemělo diskutovat o superhrubé mzdě, ale o nastavení výše daňové sazby. Ta by se podle něj měla proti dnešku snížit na dva roky.

Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a podle Schillerové by k němu mělo dojít od příštího roku. Podle dřívějšího vyjádření Schillerové by reálný výpadek příjmů veřejných rozpočtů kvůli zrušení superhrubé mzdy měl být něco přes 70 miliard korun, z toho 50 miliard korun připadá na státní rozpočet.

modrosvazak ( 29. září 2020 10:36 )

Ano, pravda. Skutečně tomu tak je. Lidi vidí, jak se věci mají a proto je volí.

modrosvazak ( 28. září 2020 14:48 )

Mají tu slavnou pseudo 'pravičáckou' suprovku nechat, at' si občané pamatují co zač tu měli. Že tu měli zkorumpovanou vládu pravičáckých nemohoucích asociálú.

modrosvazak ( 28. září 2020 14:37 )

Kdo upadl a upadá jsou nemehla z ods, top09 a starostovi lihovci.

modrosvazak ( 28. září 2020 14:34 )

Pražskej kavarenskej blablabla.

modrosvazak ( 28. září 2020 14:30 )

Ano, krize kterou zavedl a svým neumětelstvím i stvořil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa