Komentář: Babiš vyhlásil vítězný poločas nad koronavirem. A dál válcuje opozici

Autor: Petr Holec - 
10. dubna 2020
05:30

Premiér Andrej Babiš (ANO) pronesl druhý televizní „koronavirový“ projev. Zatímco tím prvním „vyrovnal skóre“ s opozicí, která se po počátečním krizovém „míru“ vrátila k totální válce a znovu to nejspíš přepálila, podruhé „k národu“ promluvil před Velikonoci. Právě po nich slíbil plán „řízeného“ návratu k normálnímu životu, kdy zase nebude trestné jít na pivo. Současně šéf ANO vyhlásil vítězství nad epidemií v prvním „poločase“ 1:0.

A stejně zatím vede i Babiš nad opozicí. Ta se sice snaží právě koronavirus využít k tomu, aby konečně zlomila jeho politickou dominanci, po počáteční plichtě, kdy jí do karet hrál hlavně nedostatek roušek i různé vládní zmatky, ale znovu prohrává. A vlastně se zdá, že čím víc teď opozice křičí, tím hůř prohrává. Pandemie v Česku totiž ustupuje a jak ukazují první „krizové“ průzkumy veřejného mínění, místo opozice zatím posiluje Babiše.

Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) tak zřejmě nebudou stačit ani tři domácí revolvery, s nimiž nedávno vytáhl proti vládě. Podle posledního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi totiž ANO posílilo na 34,5 procenta hlasů, tedy nejvíc za šest let, zatímco opozice buď oslabila, nebo zůstává kolem kritické pětiprocentní hranice. Šedesát jedna procent lidí navíc podle stejného průzkumu odhaduje současnou situaci jako „velmi dobrou a spíše dobrou“, což je pro změnu nejvíc za posledních sedm měsíců. A podobná čísla ukázal i dřívější průzkum CVVM.

Ještě jedna koronavirová krize a ANO možná v průzkumech srovná rekordní volební zisk ODS z roku 2006, zdá se. Nejde ale jen o průzkumy. Vláda zatím opozici válcuje i ve sněmovně (a Senátu), kde prosadila téměř vše ze svých záchranných ekonomických balíků pro firmy, živnostníky i zaměstnance. Opozice si vlastně připsala jediné „koronavirové“ vítězství, když prosadila prodloužení nouzového stavu pouze do konce dubna. A i to vypadá spíš jako Pyrrhův triumf - nebo aspoň pokud jde o „nenáviděného“ Babiše: ten totiž s opozicí preventivně souhlasil a prohru jako obvykle nechal ČSSD, svému koaličnímu partnerovi.

Její předseda i šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, jenž coby ministr vnitra vsadil na tvrdou linii, trval na prodloužení nouzového stavu o měsíc. I když to odmítli i polovládní komunusti, kteří o prodlužování různých „nouzových“ stavů navěky vědí své. Právě Hamáčkovi koronavir dopřál patnáct minut slávy, když z něj na noční tiskovce udělal „krizového lídra“ červený svetr, jenže jeho sláva rychle vyprchala, přestože ho skoro nesundává: ČSSD v průzkumech téměř neposiluje.

Babiš v projevu, který podruhé vysílaly všechny hlavní televize a jímž vyplnil i prezidentské vakuum (Miloš Zeman promluví až o Velikonocích), také řekl, že „vstupujeme do klíčové fáze, kdy u nás situace kulminuje a rozhoduje se o dalším vývoji“. I proto lidi vyzval, aby na Velikonoce tentokrát nechali pomlázky, vejce i kolující panáky na doma. Stejně tak ovšem vstupujeme do klíčové fáze toho, kdo nad koronavirem zvítězí i politicky. Až v následujících měsících totiž sečteme ekonomické škody, které někdo bude muset zaplatit. Premiér se v politice trefil do rekordně dlouhého ekonomického růstu, teď ale přijde koronavirový půst. A až ten vystaví definitivní politický účet.

ivoadler ( 10. května 2020 18:23 )

Babišovi fandím. Proti věčně škrtajícímu Kalouskovi je to plus. Ale s jednou věcí mě nepříjemně překvapil. Při pietním aktu na Vítkově (před ním nebo po něm) Pražské povstání vylíčil jako ryze pražskou záležitost. Tady se projevil jako politický konjunkturalista. Praha je největší volební obvod a je třeba lézt Pražákům trochu do pr dele. Babiš není tak blbej, aby si toho podlézání Pražákům nebyl vědom. Ale každý voličský hlas je dobrej. U mně ale tímto podlézáním dost klesnul.

tomik007 ( 8. května 2020 20:23 )

SAMEJ POLOCZAS - ale makat nechce zadnej...

tomik007 ( 25. dubna 2020 18:45 )

V POLOVINE CERVNA - to bude drsný sudruhovia

tomik007 ( 25. dubna 2020 12:44 )

DRUHY POLOCAS - bude asi ponekud dramatictejsi, sudruhovia...

rauby ( 19. dubna 2020 11:47 )

Tak to jsi jeho člověk.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud