Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Zeman podepsal rekordní rozpočtovou sekeru. Schillerová jásá a slibuje investice

Autor: ČTK, for - 
15. července 2020
17:05

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu, která zvyšuje schodek letošního státního rozpočtu až na 500 miliard korun. Informoval o tom Hrad. Jde už o třetí letošní zvýšení schodku. Původní schválený schodek byl 40 miliard korun. Vláda ho kvůli dopadům epidemie koronaviru a souvisejícím vládním opatřením musela zvýšit nejprve na 200 miliard a poté na 300 miliard korun.

O podepsání novely zákona informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Rozpočet přinese rekordní schodek 500 miliard. Původní deficit přitom počítal se 40 miliardami. 

„Novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok právě podepsal prezident republiky. Zákonem reagujeme na aktuální vývoj, nová a plánovaná opatření ke stimulaci ekonomiky, nebo vyšší potřebu investic,“ reagovala na informaci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na twitteru. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně při schvalování nejnovějšího schodku řekl, že doufá v to, že vláda už do konce roku změnu schodku požadovat nebude. Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu mají nově být 1364,8 miliardy korun a celkové výdaje 1864,8 miliardy korun. Proti původně schválenému rozpočtu se příjmy snižují o 213,3 miliardy korun a výdaje se zvyšují o 247 miliard korun. Státní dluh se kvůli navýšení schodku má letos zvýšit celkově o 481 miliard korun.

Sněmovna schválila půlbilionový schodek státního rozpočtu.Sněmovna schválila půlbilionový schodek státního rozpočtu. | Twitter Stanislav Blaha

Schválená změna rozpočtu například přidává ministerstvu práce 12 miliard korun na programy podpory zaměstnavatelů Antivirus A a B nebo posiluje o 5,6 miliardy dotace na sociální služby. Také zakotvuje 12,8 miliardy korun pro příspěvek obcím, který mají dostat jako kompenzaci výpadku příjmů ze sdílených daní. Ministerstvu kultury přidává miliardu korun na investice do materiálně technické základny státních kulturních zařízení.

Miliarda korun má směřovat na podporu lázeňství. Ministerstvu pro místní rozvoj přidává 500 milionů korun na rekonstrukci nebo opravu obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou, tedy hlavně povodněmi z letošního června.

Opozice při debatě o navýšení schodku opět vládu kritizovala hlavně za to, že nenavrhuje úspory v provozu státu a že si v časech hospodářského růstu nevytvořila rezervy. Schodek i zadlužení označovali někteří opoziční řečníci za astronomické. Babiš to ale odmítl.

Sněmovna také na návrh KSČM požádala vládu, aby zpracovala koncepci konsolidace veřejných financí pro období 2021 až 2027. Vláda ji má poslancům předložit do 30. září.

pokrok ( 17. července 2020 11:14 )

ANO - Schillerová jásá - a nejenom ona ,-
protože tímto slibuje investice do Babišovu Agrofertu !

Kdo ale už by neměl jásat - je volič,-
kdo tento ANO - ČSSD schválený HAZARD = zadlužení našich dětí
a jejich vnuků,- bude muset zacvaknout.

Takže hlupáci volte ANO - s Jermaqnovou a dalšími
podrazáky včele ,-

a estébákův Agrofert - má o seba na věky postaráno ,-

kdy vás všechny s čapím usměvem - pak Babiš pošle
do pérdele !

tomik007 ( 15. července 2020 18:19 )

POSTAVI SCHODY DO NEBE - AAAAAAA

maxipes-fik ( 15. července 2020 18:03 )

Dle mého laického názoru je tato vláda neschopná, 500 miliard díra a z toho téměř nulové investice 12 miliard obcím miliarda lázenství a zbytek se nehospodárně prožere, na potřebné reformy školství, důchodové nemají odvahu, firmy propouštějí nadbytečné zaměstnance, ale z cizího krev neteče a nikoho nenas rat hlavně se udržet co nejdéle

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud