Politické špičky a koronavirus: Nákaza v okolí Zemana, Klause i Babiše. Koho už testovali?

Autor: Sabina Dračková, ČTK - 
30. července 2020
05:02

Koronavirus se nevyhýbá bohatým ani chudým, mocným ani „obyčejným“ lidem. V zahraničí mu neunikli prezidenti ani premiéři s manželkami. Českého prezidenta Miloše Zemana, který je v rizikové skupině, se podle informací z Hradu daří chránit. I tam už se přitom nákaza objevila. Stejně tak na Úřadu vlády. Do karantény muselo dokonce celé vedení hlavního města. Blesk Zprávy přináší souhrn toho, jak koronavirus zasáhl do životů českých politických špiček.

Onemocnění covid-19 se objevilo v sídle českého prezidenta. Nakazil se jeden z vojáků Hradní stráže. „Dnes dopoledne byl na koronavirus pozitivně otestován jeden voják Hradní stráže. Ihned byla přijata opatření a voják nastoupil na nemocenskou,“ sdělil v úterý mluvčí Hradní stráže Jiří Havel.

Kolegové vojáka museli do izolace. „Všichni vojáci, kteří s ním přišli do styku, byli dáni do karantény a otestováni na koronavir,“ dodal Havel. Jak testy dopadly, se zatím neví. „Činnost Hradní stráže to žádným způsobem neovlivní,“ ujistil.

Zemana „pružně“ chrání. K testu není důvod

Pro Hradní stráž pracuje dohromady 700 vojáků, na starost mají ostrahu Pražského hradu a areálu Lánského zámku, případně i dalších objektů, kde by dočasně prezident nebo jeho hosté sídlili. Starají se také o zajištění reprezentačních a protokolárních akcí. Patří mezi ně i Hudba Hradní stráže nebo rota zabezpečení, ve které slouží psovodi a motocyklová jednotka.

Blesk Zprávy se v souvislosti s nákazou na Pražském hradě ptaly, zda byl prezident už testován na koronavirus. „Není důvod,“ odpověděl jasně prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Moje okolí je preventivně vyšetřeno, včera v devět ráno na Hradě podstoupili test i členové expertního týmu. Pro informaci vašich diváků, měří mi pravidelně teplotu, ta je 36,9 ˚C,“ řekl prezident Zeman v dubnu v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech.

S prezidentem Milošem Zemanem se prý v poslední době vojáci nesetkali. Hradní stráž prezidenta přímo nechrání, o jeho bezpečnost se stará specializovaný útvar Policie České republiky pro ochranu prezidenta. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že opatření týkající se prezidentovy bezpečnosti v době pandemie „pružně reagují na vývoj situace“.

Video Miloš Zeman: Testovat jsem se nenechal. Bojí se o zdraví? - Redakce Blesk

Zvýšená hygienická opatření doprovázela středeční jmenování 33 nových soudců a soudkyň na Pražském hradě. Potřesení rukou ale zůstalo, s každým si podali ruku Zeman i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Všichni přítomní včetně prezidenta měli na obličejích roušky, jak ale ukázaly novinářské kamery, někteří z účastníků si roušky sundávali hned při odchodu do jiné místnosti.

Koronavirus na Úřadu vlády. Babišova dcera v karanténě

Jak se podařilo zjistit Blesk Zprávám, masivně se v posledních dnech testovalo v sídle české vlády ve Strakově akademii. Lékaři otestovali víc než 100 osob z okolí premiéra Andreje Babiše (ANO). Na výsledky se stále čeká. Důvodem bylo, že se u jedné pracovnice prokázala nákaza.

„Po předešlém preventivním testování, které odhalilo u jedné z pracovnic Úřadu vlády přítomnost covid-19, otestovali lékaři v předešlých dnech opět preventivně okolí pana premiéra,“ potvrdil pro Blesk Zprávy ředitel odboru komunikace Úřadu vlády ČR Vladimír Vořechovský.

Jeden z pracovníků Strakovy akademie onemocněl covidem-19 už na začátku července, jeho spolupracovníci pak zamířili do karantény. Šlo o člověka, který s ministry ani premiérem Babišem vůbec přicházel do kontaktu. „Budu fungovat úplně normálně,“ reagoval proto pro Blesk Zprávy Babiš a uvedl, že se ani nechystá jít na testy. 

Do domácí karantény v rodinném sídle v Průhonicích naopak už v březnu zamířila premiérova dcera Vivien Babišová. To kvůli návratu z rizikové země, kde studovala. „Ale nic jí není, takže není nutné zatěžovat zdravotníky odběry. Pouze je nahlášena u hygieny, že přiletěla ze Španělska a je v karanténě,“ řekla Blesk Zprávám manželka premiéra a matka Vivien Monika Babišová.

Premiér i kvůli tomu nebydlel doma, jednu dobu úřadoval z Hrzánského paláce a nechodil na veřejnost. Možnost, že by byl nakažený, odmítal stejně jako testy. Na dotaz, zda už nějaký test premiér podstoupil, šéf komunikace Úřadu vlády neodpověděl.

Obavy o exprezidenta Klause

Jedním z politiků, kteří museli test na koronavirus podstoupit, je bývalý český prezident Václav Klaus. „Necítím se zdravotně hůř než prezident Miloš Zeman, těším se, že nám snad od čtvrtka povolí hrát tenis, že si vezmu do ruky raketu. V tomto smyslu se nijak ohrožen necítím. Nicméně nedaleko někde vzniklo nějaké podezření, z koronavirové nákazy, takže jsem asi před třemi nebo kolika týdny byl na testu v Ústřední vojenské nemocnici a bylo prokázáno, že žádný problém se mnou není,“ přiznal v pořadu Epicentrum Blesku Klaus.

Zákulisní informace hovořily o tom, že onemocnění postihlo někoho z již zmíněného Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky, nešlo však přímo o člena Klausovy ochranky. Test tak měl být spíše pro jistotu. Podrobnosti však exprezident sdělit odmítl. Uznal ovšem, že je v ohrožené skupině, a to kvůli vysokému věku. Klausovi je 79 let, je tak starší než současný prezident, kterému je 75 roků.

Video Klaus: „Koronaviru se nebojím.“ Na testy ale přesto musel, varoval i před inflací - Blesk TV

Hamáček podezření přivezl z Bruselu

Dalším, komu se poměrně nepříjemný výtěr z nosu nevyhl, je ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Byl jsem testován jednou na úplném začátku pandemie po účasti na radě ministrů vnitra v Bruselu,“ řekl Blesk Zprávám předseda sociálních demokratů.

„Tehdy bylo podezření na přítomnost nakaženého v jednacím sále,“ dodal pro kontext Hamáček a přidal i nejdůležitější, avšak z jeho veřejných vystoupení jasnou informaci: „Můj test byl negativní.“

Hřib v karanténě. Bartoš dělal víc, než musel

Koronavirus řešili i členové Pirátské strany, pražský primátor Zdeněk Hřib musel dokonce do karantény. Nakažený byl totiž jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN). Od poloviny března byl načas uzavřen odbor evidence majetku. Nákaza se na odboru prokázala u dvou zaměstnanců a asi 50 lidí bylo v karanténě. Kromě odboru evidence majetku se nákaza objevila také na odboru územního rozvoje.

V karanténě byli i šéfové opozičních zastupitelských klubů, mezi nimi třeba Alexandra Udženija (ODS) a řada úředníků. Jako další v karanténě skončili náměstci Petr Hlaváček (TOP 09) a Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) nebo radní Adam Zábranský (Piráti), Hana Třeštíková (Praha Sobě) či Milena Johnová (Praha Sobě) a poslanci a zastupitelé Jan Čižinský (Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO). Ukončit karanténu mohli až poté, co měli dva negativní testy.

Hřibův stranický šéf Ivan Bartoš se nutnému testování vyhnul. „Maximálně jsem se snažil dodržovat doporučená hygienická opatření v praktickém životě i třeba na našem poslaneckém klubu nad rámec těch povinných, které chaoticky nastavovala vláda,“ řekl Blesk Zprávám a zároveň kritizoval práci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). K nošení roušek a nečekání na ministerská nařízení v posledních dnech nabádal i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Video „Moje místo je v pražské politice,“ říká primátor Hřib. Jak chce do metropole přilákat turisty? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Opoziční šéfové koronaviru unikli

Nákaza se podle informací Blesk Zpráv vyhnula i ostatním šéfům sněmovních stran. Na test nemusel předseda lidovců Marian Jurečka ani šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan. „Já jsem ani jednou testován nebyl,“ hlásí předseda SPD Tomio Okamura a stejně odpovídá i předseda ODS Petr Fiala: „Ne, testován jsem nebyl - nebyl pro to žádný důvod.“

Právě obava před rozšířením koronaviru mezi zákonodárce dala vzniknout dohodě sněmovních stran, aby do práce na mimořádná jednání v souvislosti s koronavirem přišla pouze polovina poslanců. Divákům jednání se tak naskytl pohled na poloprázdné poslanecké lavice.

Nejprve nosili roušky poctivě všichni politici, poté je s ustupujícím rizikem dle svého uvážení začali postupně odkládat. Znovu je nasadili, když se řešila třeba právě nákaza na pražském magistrátu. Zmínění politici Nacher a Čižinský totiž působí nejen tam, ale i ve Sněmovně.

V zahraničí vir skolil prezidenty i premiéry

Hůř než v Česku jsou na tom zahraniční politici. S koronavirem bojovalo například několik italských poslanců a francouzský ministr kultury. Koronavirem se nakazila manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua. Premiér neměl příznaky, zůstal ale 14 dnů v izolaci. Celou vládu testovali ve Španělsku, kde se nakazila i manželka premiéra Pedra Sáncheze Begoňa Gómezová.

Nákazu potvrdil i evropský vyjednavač o brexitu Michel Barnier. Nemocní byli ale i na druhém „břehu“. Onemocněl britský premiér Boris Johnson, který byl i na jednotce intenzivní péče a následník britského trůnu princ Charles.

Na nemoc dokonce zemřeli dva poslanci íránského parlamentu. Onemocněli tam také ministr kultury, ministr průmyslu a viceprezident. Koronaviru se nevyhl ani brazilský prezident Jair Bolsonaro, který v minulosti závažnost nemoci opakovaně zlehčoval. Stejně tak běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že nemoc prodělal - však bez příznaků. I on pandemii od začátku zlehčoval a doporučoval krajanům léčit se mimo jiné vodkou a saunou.

BoziMilda ( 30. července 2020 13:50 )

Tak Rusové měli lék na koronavirus už v dubnu a fungoval stoprocentně. Bylo k němu potřeba jenom otevřené okno a dva agenti FSB.

gejzovic ( 30. července 2020 11:08 )

nebejt těch ruskej mršin,tak se takovy pičus jako si ty ani nenarodil

junkiexl ( 30. července 2020 11:05 )

Proc se neodstehujes do Ruska, agente. Jo, v Maskve, tam ocenj charaso.

gejzovic ( 30. července 2020 11:04 )

mam dojem že patřiš take dote sorty

junkiexl ( 30. července 2020 11:02 )

Bures ma tu masku pres cely xicht. Vsak on ma taky maly krysi cenich, oder?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud