Zemanovi končí dovolená, člun na Vysočině vynechal. Půjde znovu do špitálu?

Autor: Jakub Veinlich - 
25. července 2020
05:05

Po dvou týdnech dovolené by se měl prezident Miloš Zeman opět vrátit do úřadu. Své volno trávil podle mluvčího Jiřího Ovčáčka především na zámku v Lánech – letním sídle prezidentů. Z návštěvy usedlosti v Novém Veselí na Vysočině zatím sešlo, i když Zemanovi lidé tvrdili, že by se Zeman na svou oblíbenou chalupu měl na pár dní vypravit. Loni na podzim prezident absolvoval také rekondiční pobyt v nemocnici. Jak ale zjistily Blesk Zprávy, letos nic takového zatím v úvahách na Hradě nemají. Zeman má naopak vyrazit před volbami do vybraných regionů i do zahraničí.

„Dovolená bude s největší pravděpodobností zahájena v prvních červencových dnech v Lánech. V druhé části pan prezident plánuje krátce navštívit Nové Veselí,“ tvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Blesk Zprávám ještě na konci června.

Prezidentovi ale už dovolená pomalu končí a z Lán se podle všeho nevzdálil. Chalupa na Vysočině tak zeje prázdnotou. I když se v její těsné blízkosti staví, jak nedávno upozornila TV Nova. I to může být důvod, proč Zeman trávil dovolenou jen na zámku v Lánech, kde například v polovině července podepsal novelu zákona o státním rozpočtu s astronomickým schodkem 500 miliard korun.

„Vysočina může být i někdy v následujících srpnových týdnech. Bude záležet na rozhodnutí pana prezidenta,“ nevyloučil Ovčáček, že se Zeman na Vysočinu vypraví až v průběhu druhého prázdninového měsíce, a zároveň tím tak potvrdil, že prezident skutečně na chalupu zatím toto léto, jak bývá jeho dobrým zvykem, nevyrazil. Lány by se navíc měly stát také jeho novým domovem. Ve středočeské obci si totiž nechává postavit bungalov, kam by se měl odstěhovat, až mu skončí prezidentský mandát. Tedy někdy po březnu 2023.

Bez člunu už několik let

K tradicím prezidentových dovolených přitom patří plavba po novoveselském rybníku v nafukovacím člunu. „To je obřad, který nevynechám do konce života,“ řekl před lety novinářům Zeman, když se vracel z jedné takové plavby.

Například vloni ale na hladině v člunu už nerelaxoval. Naopak svou chalupu opustil překvapivě a vcelku narychlo již po dvou dnech. Údajně se tehdy chtěl připravit na klíčovou schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Mezi vládou a prezidentem vloni v létě totiž hořel spor o jmenování nového ministra kultury. ČSSD chtěla prosadit svého současného místopředsedu Michala Šmardu, zeman ho ale odmítal jmenovat.

Video Pirát z Vysočiny: Zeman znovu vyplul na rybník, fanynky mu mávaly. - TV Nova, Hudební banka.cz

Na rybníku přitom Zeman v člunu neplul ani v roce 2018. Pro plavbu nebylo podle mluvčího Ovčáčka vhodné počasí – foukal vítr a byla zima. Tehdy ochranka prezidenta alespoň vyvezla autem na hráz rybníka.

Návrat na Hrad a cesty do krajů

Od příštího týdne Zemana čeká opět pracovní režim. Přesunout by se měl zpět na Pražský hrad. „Například se chystá jmenování soudců,“ řekl Blesk Zprávám prezidentův mluvčí. Den zatím ještě nespecifikoval.

Náročnější pracovní tempo pak čeká Zeman podle Ovčáčka po skončení letních prázdnin, kdy by měl vyrazit po dlouhé odmlce opět do krajů. „S ukončením prázdnin se plánuje intenzivní pracovní režim, kdy hned 1. září by měla být zahájena třídenní návštěva Jihomoravského kraje,“ doplnil mluvčí s tím, že ještě do voleb chce Zeman stihnout také Jihočeský kraj i cestu do Itálie.

Naposledy byl Zeman přitom na návštěvě českého regionu vloni v létě, kdy se pak přesunul na svou chalupu v Novém Veselí. V zahraničí byl naposledy 3. a 4. prosince 2019, a to v Londýně na setkání nejvyšších představitelů členských států NATO. Letošní, především zahraniční cesty, musel Hrad postupně zrušit kvůli koronaviru.

Rekondiční odpočinek nebude

Vloni v říjnu prezident nastoupil také do Ústřední vojenské nemocnice. Jeho tělo si prý potřebovalo odpočinout a načerpat nové síly. Letos nic takového asi zřejmě prezidenta nečeká. „Takovou úvahu neřešíme,“ řekl Blesk Zprávám Ovčáček.

Zeman opustil vojenskou nemocnici po rekondičním pobytu vloni 20. října. Postoupil prý různé rehabilitace, dostal výživu a žádný operační zákrok nepodstoupil.

Video Příjezd Miloše Zemana do nemocnice: Nechyběla ani dcera Kateřina, prezident nastoupil na 4 dny do Střešovic. - FTV Prima

„Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu. Absolvoval rehabilitační cvičení zaměřená na posílení pohybových stereotypů, byla mu aplikována intenzifikovaná výživa,“ uvedla tehdy na webu mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

K pobytu v nemocnici prý přesvědčila Zemana jeho dcera Kateřina, která ho také za lékaři doprovodila. Když prezident odjížděl z nemocnice, bránili novinářům pořídit fotografie a záznam na kamery asi čtyři muži soukromé agentury, když před nimi mávali čepicemi a polystyrenovými deskami. Zeman od té doby několikrát zmínil, že přibírá po předepsaných pudincích.

Video Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral prozradil, jak je na tom prezident se zdravím. - Blesk: Martin Sekanina

manunu ( 30. července 2020 09:01 )

9vox9: Pan prezident Havel vám nedá spát a to je dobře. Vždy ho budu obdivovat a ctít. Je mi úplně jedno, že vyskakujete jak čertík z krabičky.

manunu ( 30. července 2020 08:52 )

9vox9: Vy máte vychování, styďte se!!! Takhle se oslovujete doma? Sebranka jste vy.

manunu ( 30. července 2020 08:49 )

9vox9: Nechte si vaše urážky, nikdo na vás není zvědavý.

manunu ( 30. července 2020 07:26 )

9vox9: Trapná jste vy. Na všech diskusích jste lidem pro smích. Jak někdo nevychvaluje Zemana a Babiše tak diskutující urážíte vulgárními výrazy. Já si můžu obdivovat koho chci, jen nechápu, proč vás to tak vytáčí, píšete, že lidé ví své. Když je podle vás pan prezident Havel tak zatracován, tak vás moje komentáře můžou nechat v klidu. Vy, ale sama víte, že to tak není a nechcete si to přiznat. Vaše nenávist ke všemu co nese jméno Havel je až chorobná, je potřeba to léčit. Už jste četla, že kinům vládne film Havel? Má nejvyšší návštěvnost. Už jsem ho viděla, doporučuji, je to velmi povedený film.

9vox9 ( 27. července 2020 10:33 )

Ty jsi taky hrozné hova.do! , stejný jako manunu, jako xxxx678...stále stejná seb.nka

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud