Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Zeman odmítl vyhlásit amnestii kvůli koronaviru. Byl by to škodlivý krok, tvrdí

Aktualizováno -
28. března 2020
09:30
Autor: ČTK, kal - 
28. března 2020
09:19

Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v sobotu v tiskové zprávě sdělil, že Zeman je zásadním odpůrcem plošné amnestie. Zároveň tento podnět v současné epidemiologické a ekonomické situaci považuje za škodlivý.

Advokát Petr Toman návrh prezidentovi zaslal ve čtvrtek. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ČTK v pátek napsala, že se tématem zabývá. Její úřad ale následně popřel spekulace, že by amnestii aktuálně připravoval.

Video  Zeman bez roušky o koronaviru: Opozice ať raději mlčí a herci ať jdou do důchoďáků  - TV Prima
Video se připravuje ...

Ovčáček uvedl, že podnět Zeman obdržel od advokátní kanceláře Toman, Devátý a Partneři. „Prezident republiky tento podnět odmítl, protože je na rozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem plošné amnestie,“ uvedl mluvčí. Odkázal tak na amnestie předchozích prezidentů Václava Havla a Václava Klause. „Kromě toho (prezident) tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci,“ dodal.

Dopis v pátek zveřejnil Advokátní deník. „Zvažte prosím využití vašich pravomocí ke zmírnění současných problémů rodin, jejichž členové vykonávají trest odnětí svobody za méně závažná provinění a nemohou se o ně starat a v tomto složitém období jim pomáhat,“ uvedl v dopise Toman.

Benešová by proti amnestii striktně nebyla

Advokát upozornil na to, že cílem by nebylo hromadné propouštění vězňů, ale pouze těch s nejmírnějšími tresty. Například navrhl, aby Zeman prominul tresty lidem, kteří byli odsouzeni za úmyslné trestné činy na méně než rok nebo za nedbalostní trestné činy nejvýše na dva roky. Prominout by také mohl podle právníka některé podmíněné tresty, peněžité tresty či tresty domácího vězení a obecně prospěšných prací. Návrh také zmiňoval zastavení části trestních stíhání.

Benešová v reakci na dopis uvedla, že „i takovou možnost samozřejmě citlivě a ve všech souvislostech zvažuje“. Toman podle ní nebyl první, kdo se ozval. O tématu diskutovala i s vězeňskou službou. Ministerstvo spravedlnosti ale následně kategoricky odmítlo, že by hromadné propouštění vězňů v tuto chvíli chystalo. „Případné úvahy o amnestii jsou nyní předčasné. Navíc podobné kroky by vůbec nebylo vhodné činit v současné době nouzového stavu a epidemiologické situace,“ napsal v pátek mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Na amnestii šli ven vězni z basy naposledy za Klause

Amnestie byla na českém území od roku 1990 vyhlášena pětkrát. Nejmasovější udělil k 1. lednu 1990 nový československý prezident Havel. Další amnestii, která se týkala pouze abolice ve věcech nedovoleného ozbrojování, vyhlásil v únoru stejného roku. Další následovaly v letech 1993 a 1998. Zatím poslední amnestii vyhlásil prezident Klaus v roce 2013 ke 20. výročí vzniku ČR.

duquesa ( 28. března 2020 16:51 )

Pan prezident mne dnes svým názorem potěšil.

montevideo ( 28. března 2020 12:28 )

Nenásilníci jsou jiní než násilníci? A od kdy?

manunu ( 28. března 2020 12:07 )

hahans:

Evka4 ( 28. března 2020 11:58 )

hahans: Máš pravdu

manunu ( 28. března 2020 11:58 )

Ten Havel vám, ale nedá spát, proč si nekopnout. Neříkám, že amnestie kterou vyhlásil byla správná, ale on chtěl dát odsouzeným novou šanci, věřil v dobro v člověku. Žádné své kamarády nepropustil, píšete blbosti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa