Zeman dal Putinovi „košem“. Přehlídku v Moskvě vynechá kvůli koronaviru

Autor: ČTK - 
17. června 2020
17:00

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky, která se bude konat 24. června v Moskvě k 75. výročí konce druhé světové války. Důvodem jsou opatření v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Nemožnost účasti na přehlídce prezidenta mrzí, sdělil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Pověřil českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, aby ho jako „osobní zástupce“ na přehlídce zastoupil.

Přehlídka se měla původně, tak jako každoročně, konat 9. května, kvůli šíření covidu-19 ji ale ruský prezident Vladimir Putin odložil. Zeman měl v plánu se původního termínu zúčastnit.

„Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství ve druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit,“ uvedl Ovčáček. „Pan prezident pověřil zastupováním velvyslance České republiky v Ruské federaci, a to jako svého osobního zástupce,“ dodal mluvčí.

Rusko patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených. Od vypuknutí epidemie covidu-19 se v Rusku už nakazilo přes 553 000 lidí. Za úterý se v nejrozlehlejší zemi světa potvrdilo 7 843 nových případů, denní přírůstek nakažených koronavirem tak poprvé od počátku května klesl pod hranici 8 000. Rusko eviduje v souvislosti s nemocí způsobené koronavirem 7 478 úmrtí.

Video Babiš a Petříček na tiskovce: Útok na české politiky? Smyšlená zpráva a vyhoštění dvou ruských diplomatů - Blesk TV

Rusko už dříve oznámilo, že zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky budou muset po příletu do Moskvy absolvovat prohlídku a podstoupit testy na koronavirus. Předtím by měli být doma 14 dnů v karanténě.

Kontroly čekají i pochodující vojáky. Každá jednotka má přidělen lékařský personál, který má za úkol měřit vojákům teplotu a zajišťovat rychlé testování na koronavirus. Starosta ruské metropole Sergej Sobjanin Moskvany požádal, aby se na přehlídku nešli tentokráte podívat osobně, ale raději ji sledovali v televizi.

Oznámení o neúčasti na přehlídce přišlo v době napjatých česko-ruských vztahů. V poslední době je znatelně zhoršily rozepře o sochu maršála Ivana Koněva, kterou nechala odstranit Praha 6, nebo vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka.

Video Pekarová Adamová: Nejsme ruská guberie. Vláda mlčí, šéf KSČM Filip hájí ruské zájmy - Facebook TOP 09

pooresh ( 18. června 2020 13:20 )

bettler vole,korona je vsude,ale Zeman je podelanej,zradil jedine pratele!Miliony sovetu budou slavit,pochodovat a Zeman zasitej v protiatomovym bunkru v Lanech! Srab.

ketller ( 18. června 2020 08:48 )

novinářská svoloč intri­k,lhá­řu,pod­vrat­ných živlu nenapíše Zeman nepojede je tam koronavirus ale okamžitě provokují,lžou dal košem!! naštěstí novináře berou lidé jak u nás tak v rusku jako odpad společ­nosti,­lháře,­podvod­níky.

zkratik ( 17. června 2020 20:41 )

karma je zdarma,ještě Hrušín­skej,M­ádl,­chemik apod.

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/pr­azsky-radni-mel-pozitivni-test-na-koronavirus-jmeno-magistrat-taji-109596

pooresh ( 17. června 2020 19:50 )

Myslis urcite na Taiwan!

pooresh ( 17. června 2020 19:48 )

Zbabelec! Vladimiru Vladi­miro­vici,­prite­li nejvernejsimu odmitl!To se nezapomina srabe!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud