Odveta dokonána: Vyhoštění diplomaté jsou na cestě z Moskvy, včetně šéfky Českého centra

Autor: ČTK - 
17. června 2020
15:38

Dvojice Čechů vyhoštěných z Ruska už opustila zemi a je na cestě do Česka. Na dotaz ČTK to ve středu uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Moskva vyhostila dva Čechy v reakci na stejný český krok z počátku června. Oba měli čas k opuštění ruského území do dnešní půlnoci.

„Dvojice vyhoštěných opustila území Ruské federace a pokračuje v cestě do České republiky,“ řekla Štíchová. Neupřesnila, kdy by měli dorazit do Česka. Vzhledem k absenci leteckých linek mezi Moskvou a Prahou kvůli pandemii koronaviru se vyhoštění vracejí autem.

„Odjezd obou pracovníků proběhl bez problémů, pokud pomineme tu zrychlenou proceduru,“ řekl mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Jan Jindřich. Moskva dala Čechům na odjezd v diplomacii obvyklé dva dny. Ruské úřady podle Jindřicha k oběma vyhoštěným přistupovaly korektně. Kdy přesně oba vyhoštění z Moskvy odjeli, nechtěl Jindřich z bezpečnostních důvodů komentovat.

Česká diplomacie neupřesnila, koho Rusko vyhostilo. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pouze uvedl, že to byla jedna osoba s diplomatickým statusem a jedna osoba na pozici technického pracovníka. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák v úterý v České televizi řekl, že byla vyhoštěna ředitelka Českého centra v Moskvě a zaměstnankyně Českého domu.

Video Rusko informovalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku o vyhoštění dvou pracovníků české ambasády v Moskvě, potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček. (ČSSD) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva dala hned najevo, že hodlá postupovat recipročně. O vyhoštění dvou Čechů informovalo ruské ministerstvo zahraničí českého velvyslance Vítězslava Pivoňku v pondělí.

Odveta se čekala

Čeští představitelé zdůraznili, že problém vznikl na ruské straně. Vyhoštění českých pracovníků ale očekávali, protože v diplomacii je obvyklé na takové kroky reagovat recipročně. Petříček v pondělí řekl, že po ruském rozhodnutí považuje problém za vyřešený.

Video Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předpokládá, že policejní ochrana komunálních politiků kvůli kauze ricin by měla být ukončená. (15. 6. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Česko 5. června vypovědělo dva ruské diplomaty v reakci na kauzu údajné hrozby pražským komunálním politikům jedem ricin dovezeným z Ruska. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.

Koncem dubna unikla informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel ruský diplomat s ricinem. Ve stejné době dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta Řeporyj Pavel Novotný. Všichni čelili z ruské strany kritice kvůli svým rozhodnutím.

9vox9 ( 22. června 2020 15:10 )

..jste neobjektivní marmat!!! Že by stejná zaujatost jako u opozice??? Máte pocit, že si velmoc, jakou Rusko JE, nechá kálet na hlavu od takových opičáků jako jsou ti tři??? Neznáte pravdu na 100%, JEN to co vám bulvár a Reflex podsunuli...

9vox9 ( 22. června 2020 15:09 )

flesch2z ( 20. června 2020 07:35 )

Takže hurá?

holahej ( 19. června 2020 13:00 )

To se dalo předpokládat.

AVATAR ( 18. června 2020 06:49 )

Naprostý souhlas

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud