Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Do Petříčka šili za Izrael. Zaorálek vytáhl Havla, Klaus ml. muslimy a Veselý „lejno“

Autor: simao - 
17. června 2020
12:33

Na jednání Poslanecké sněmovny se dostala ve středu reakce poslanců k článku o Palestině a Izraeli, pod který se podepsal ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Petříček míní, že článek nevybočil z dlouhodobé politiky k Izraeli a řešení palestinské otázky, jeho kritici zdůrazňovali během pořádně živé diskuse spojenectví s Izraelem. 

„Hrubým způsobem vybočil z našich standardních postojů,“ uvedl poslanec Miloslav Janulík (ANO), předseda meziparlamentní skupiny ČR – Izrael, k článku podepsanému ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a jeho předchůdci. „Já si myslím, že naše vztahy to nenarušilo, ale vybočilo to z rámce našich standardních postojů,“ podotkl.

„V poslední době se naše zahraniční politika v různých relacích dostává do zbytečných turbulencí a tam, kde jsme byli čitelným a vypočitatelným partnerem, se ocitáme jednostranně a ve Sněmovně a ve vládě nediskutovanými kroky nejen na názorové periferii, ale uvádíme naše přátele ve strategických vazbách do nejistoty,“ míní Janulík.

Janulík: Izrael nemáme kárat a mentorovat

„Naši izraelští přátelé spíš jako nad tím jenom povytáhli obočí a protože jsme přátelé, tak to nijak zvlášť veřejně nekomentovali (...) Je nemravné Izrael démonizovat, ale dělají to zejména ti, co si tam neudržují žádné vztahy, nebo je to dlouho, co s nějakým izraelským představitelem jednali, to je na margo ministra kultury,“ uvedl poslanec ANO s narážkou na Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Izrael bychom měli povzbudit na jeho cestě a v rámci nového mírového plánu – a „ne ho kárat, mentorovat a psát do novin, co dělá špatně“, podotkl Janulík s tím, že řada politiků v západní Evropě zastává sice propalestinský postoj a vychází „z palestinské teorie o ukradené zemi“, ale může za to jejich boj o hlasy muslimských voličů. „Já tvrdím, že u nás tady to nemá příliš místa a žádná z našich stran nemá žádný muslimský elektorát, zaplať pánbůh, v té západní Evropě vnímám ty politiky v boji o hlasy jako propalestinské právě z toho důvodu,“ dodal. 

Petříček: Pozvali jsme Izraelce do Prahy

Ministr zahraničí Petříček článek hájil. Připomněl ale i důležitost strategického partnerství s Izraelem. „Jak pan premiér, tak já jsme osobně pozvali naše izraelské protějšky do Prahy,“ uvedl ve Sněmovně.

Odkázal se i na jednání zahraničního výboru, který se dle něj shodl, že článek „nenarušil vztahy mezi ČR a Izraelem“. „Já jsem také přesvědčen, že (článek) nevybočil z tradic české politiky ve vztahu ke státu Izrael, ale také k problematice blízkovýchodního mírového procesu,“ podotkl Petříček.

A citoval i z programového prohlášení vlády, kde je přátelství a strategické partnerství s Izraelem výslovně zmíněno. „Nicméně i nadále budeme prosazovat mírové řešení palestinské otázky,“ doplnil k citaci Petříček s tím, že komentář dle něj vznesl otazníky, ale ničím nevybočil.

Ministr se cítí jako hrdý spojenec Izraele

„Jestli někdo říká, že zpochybňujeme naše partnerství s Izraelem, tak ať se podívá na kroky, které ministerstvo zahraničí pod mým vedením udělalo,“ bránil se Petříček s tím, že rovněž izraelská média píší, že jsme neochvějným spojencem Izraele.

On sám se cítí jako spojenec Izraele. „Já jsem na to hrdý a hrdě se k tomu hlásím,“ podotkl Petříček a připomněl, že několikrát odsoudili také útoky na území státu Izrael ze státu radikálních hnutí jako Hamás.

Právě poslanec ANO Janulík zmínil Hamás coby teroristickou organizaci, peníze na podporu palestinské samosprávy se dle něj používají pro podporu terorismu, podotkl také poslanec ANO.

Poslanec Jiří Kobza z SPD Petříčka také kritizoval – za to, že „česká zahraniční politika v poslední době ztrácí svoji přímočarost, čitelnost, přestáváme být lehce pochopitelní pro svoje partnery“.

„Centrum zahraniční politiky se přesouvá k naprosto bezvýznamným komunálním politikům a vláda se od nich nedistancuje, nedistancuje se od jejich názorů,“ kritizoval Kobza. Politika ČR vůči Izraeli a Palestině byla dlouhodobě konzistentní a trvalá. „S Izraelem nás spojují přátelské vztahy, společné kulturní kořeny a respekt vůči Palestincům. Ten dopis nebyl dobrý nápad, zpochybnil trvalost a přímočarost české politiky,“ dodal ke článku.

Zaorálek připomněl Havla i návštěvu Jásira Arafata

Exministr zahraničí a současný šéf resortu kultury Lubomír Zaorálek objasňoval své stanovisko. Ani podle něj článek nevybočil z dosavadní linie české zahraniční politiky k Izraeli.

„Po celou dobu, co jsem byl ministrem, tak jsem v řešení izraelsko-palestinského konfliktu neustále opakoval pozici, že řešením může být pouze dvoustátní řešení. A já jen připomínám, že je to pozice, kterou zastával už Václav Havel a mohl bych tady jmenovat všechny ministry a premiéry, kteří následovali. To byla celou dobu pozice ČR. Dokonce Václav Havel tam tehdy navštívil ještě Jásira Arafata, si pamatuji a pak jel do Izraele. Zdůrazňoval se tento vyvážený přístup. Řešení, které bude myslet na obě strany, má šanci být životaschopné,“ upozornil.

K palestinské otázce pak podotkl: „Žije tam šest milionů Palestinců někde mezi Jordánským a Středozemním mořem a co s nimi? (...) Bibi Netanjahu nedávno řekl: Palestincům, žijícím na území, které hodlá anektovat, neudělí občanství. To je to, když říkám, že jsou ve vakuu, vlastně k němu budou odsouzeni. To je autentický citát z Haaretzu, to si nevymýšlím. Kde je to, co jsme celou dobu říkali, že musí být řešení, které bude brát v potaz obě strany?“ upozornil Zaorálek, podle kterého žijeme ve zvláštní době, kdy se relativizují různé principy.

Že někdo argumentuje historickým právem a ostatní se stanou občany druhé kategorie, s tím se nelze ztotožnit, podotkl. I v běžném životě máme naše přátele upozorňovat, pokud se chystají udělat nějakou „botu“. „Argument je strašně sporný. Kdo má právo na Manhattan, kdo má právo na Kosovo, kdo má právo vůbec třeba na českou kotlinu?“ říkal také během své sněmovní řeči.

Klaus ml.: Měníte naši politiku k Izraeli

Václav Klaus ml. reagoval na Zaorálka slovy: „Ta věc samozřejmě není černobílá, to je jasné.“ Některé části Sněmovny však dle něj fanaticky hájí jednu ze stran. „Pozice ČR a dřív Československa už od Jana Masaryka byla poměrně jednoznačně proizraelská. Naše země tam má trošku nadstandardní vztahy,“ uvedl.

„Vy teď přicházíte s tím, že tuto politiku měníme a přihlašujeme se k nějaké evropské politice, která je často protiizraelská. Ve Francii a v dalších zemích, kde už musí brát ohledy na mohutnou falangu muslimských vlastních obyvatel,“ podotkl Klaus ml.

Veselý: Čím více se v lejně rýpe, tím více zapáchá

Poslanec a šéf zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) však uvedl, že jediný, kdo v článku vidí problém, je část české politické scény. „Komunikovali jsme s izraelskou stranou, sledovali jsme média na místě samém – v Izraeli a Palestině. Nikde, nikde nebyla reakce, že ten článek je nějaký vybočující, že někoho poškozuje, že by izraelská strana ten článek vnímala jako nějaké vybočení z dosavadních vztahů, nějaký obrat kormidla,“ upozornil.

A přidal i jedno expresivní vyjádření. „Čím se v lejně více rýpe, tím více lejno zapáchá,“ dodal Veselý.

Poslanec a šéf výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) však podotkl, že „problém byl ve formě“. „Mezi partnery, jako je ČR a Izrael, se má komunikovat trošičku jinak, nikoli přes články v médiích,“ řekl.

Formu sdělení kritizovala i exministryně spravedlnosti a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková (ANO). Článek označila za nepochopitelný a pro naši zahraniční politiku nekonzistentní a nebezpečný projev. „Vyznívá vůči Izraeli jednoznačně nepřátelsky. Měla jsem na mysli jasnou linii naší zahraniční politiky,“ dodala.

„Skutečně to sleduje nějaký vyvážený politický poměr jak ke státu Izrael, tak k palestinské samosprávě,“ podotkl Vojtěch Filip (KSČM) k obsahu článku. Formu sdělení však označil za katastrofální. „Ta forma opravdu nebyla dobrá, jistě nepatřím mezi fanklubisty jak kolegy Schwarzenberga, tak kolegy Petříčka, ale i v té diplomacii je třeba, aby se vážila nejen slova, ale i forma. A ta byla katastrofální,“ dodal Filip.

MirdaKradousek ( 17. června 2020 13:10 )

Kdejaký starosta a senátor dělá zahraniční politiku místo vlády.To je tres­tuhod­né.Pet­říček už měl být dávno odvolán!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud