Zeman zuří kvůli posprejování Churchilla: „Je to popření naší historie,“ tvrdí a žádá tvrdý trest

Autor: ČTK - 
17. června 2020
15:15

Posprejování sochy bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla v Praze 3 prezidenta Miloše Zemana velmi urazilo. Uvítal by, kdyby se podobné činy více trestaly, například veřejně prospěšnými pracemi. Vyzdvihl Churchillovu zásluhu na zachování národní identity Čechů. Zeman to dnes řekl na Pražském hradě při jmenování nových předsedů krajských soudů.

Zeman v projevu před soudci kritizoval to, že se v poslední době podle něj rozmáhá vandalismus, žhářství a trestné činy podobného typu. „Domnívám se, že to někdy zbytečně podceňujeme. Že závist až nenávist vůči těm, kdo vytvářeli hodnoty, od těch, kdo žádné hodnoty vytvořit nedokázali, se v naší společnosti rozšiřuje,“ poznamenal.

Poukázal právě na případ posprejování Churchillovy sochy z minulého týdne. Řekl, že nebýt Churchilla, Velká Británie by v roce 1940 uzavřela separátní mír s hitlerovským Německem. „Právě proto, že to Churchill tehdy odmítl, musíme mu být jako národ vděčni, že jsme zachovali svůj národní svéráz, svoji identitu, a dokonce i svoji fyzickou existenci. A když se tyto dvě ženy dopustí vandalského činu, je to vlastně popření naší historie,“ řekl Zeman.

Novým předsedkyním a předsedovi krajských soudů popřál, aby se v jejich praxi a v praxi jejich podřízených tyto trestné činy výrazněji trestaly. „Mnohdy adekvátním trestem by byly veřejně prospěšné práce,“ řekl. Přispěly by podle něj k tomu, že „různé čmáranice na sochách a budovách by odstraňovali právě ti, co je způsobili“. Dodal, že má Churchilla rád a čin ho velmi urazil.

Minulý týden se na podstavci Churchillovy sochy na náměstí pojmenovaném po britském premiérovi objevily nápisy Byl rasista a Black lives matter (Na životech černochů záleží). Policie čin vyšetřuje pro podezření z trestného činu poškození cizí věci.

K odpovědnosti se autorky přihlásily na internetovém deníku Alarm. Uvedly, že nápisem o Churchillově rasismu chtěly vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost.

Protesty z posledních týdnů proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích rozpoutala smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu. Doprovázejí je útoky na sochy politiků a dalších osobností kritizovaných kvůli rasismu.

Churchill vedl Velkou Británii v době války proti hitlerovskému Německu. Autorky nápisu v prohlášení napsaly, že nechtějí snižovat povědomí o jeho úspěších. Poukázaly ale na jeho podíl na hladomoru v Bengálsku, použití chemických zbraní proti demonstrujícím v Iráku, střílení do stávkujících horníků ve Walesu v roce 1910, zmiňují britské detenční tábory v Keni. Rozporují tezi, že jeho rasismus a antisemitismus nebyl v dobovém kontextu výjimečný. „Pevně doufáme, že jsme minimálně přispěly k otevření debaty, i když se jí bohužel nemůžeme účastnit, nebo dostaneme za uši,“ uzavřely své prohlášení.

Video „Češi mají problém s rasismem, ale Churchill tady nerezonuje,“ říká historik o ničení soch - Markéta Volfová, Lukáš Červený

ketller ( 18. června 2020 15:19 )

Fugas!! náš nejlepší prezident má pravdu všude jelita,pitomci!

ketller ( 18. června 2020 15:02 )

nebýt akti­vistu,­nezis­kovek nejsou pitomci kteří by poškodily sochy!! jmenovaní jsou největší zlo světa!

sorgedoktor ( 17. června 2020 19:39 )

Podivejte se,jestli mel byt CH.v depresi a delat nydlidske vykony, pak ten amfetamin byl snaD NA MISTE.V nasem state tedy kdyz by se chirurg prted vykonem dopoval amfetaminem, asi by to odnesl/ pokud by ho nekdo nabonzoval/
Ted uz vim, procv v Brne rikaji Ty ses Ludva

ludva prevratil ( 17. června 2020 18:57 )

Fugas77 - Yes

77fugas ( 17. června 2020 18:39 )

Pro lešení: Že ti soudružko nevadí rozdělování společnosti od sjednotitele krále Miloše Lihoše!?
Smrt abstinentům, novináři by se měli likvidovat, třetina národa je slabá duchem a jinak dementní..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud