Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Povinná maturita z matematiky se ruší. Zeman to stvrdil podpisem

Aktualizováno -
17. června 2020
12:39
Autor: ČTK - 
10. června 2020
16:55

Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. 17. června to podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman. Maturanti nadále budou moci dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Senát novelu školského zákona schválil po více než dvouhodinové debatě 10. června. Státní zkouška se má navíc omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesouvají zpět do škol.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) senátorům řekl, že změna nezpochybňuje význam matematiky a logického myšlení. Podle ministra je ale třeba systémová proměna výuky matematiky.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. Záměr naopak v uplynulých měsících podporovaly Unie školských asociací CZESHA, unie a konfederace zaměstnavatelských svazů a Česká středoškolská unie. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů. Cermat to zdůvodnil tím, že z matematiky chtělo maturovat více studentů než loni.

Spokojenost s výsledkem hlasování neskrýval ani předseda školského výboru Senátu Jiří Drahoš. „Je za minutu dvanáct, ale studenti konečně vědí, na čem jsou – zavedení povinné maturity z matematiky je minulostí,“ potvrdil.

Novela počítá také s tím, že společnost Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a také správná řešení zadaných úloh. Stejnou povinnost má mít Cermat i v případě přijímacích zkoušek na střední školy. Školy budou mít po zásahu Sněmovny právo zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Různé reakce na rozhodnutí senátu

Rozhodnutí o změnách v maturitách vyvolalo mezi učiteli a řediteli škol různé reakce. „Pro nás je to zklamání,“ uvedla předsedkyně Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) Alena Šolcová. Podle ní se zrušením plánované povinné maturity z matematiky sníží celková vzdělanost společnosti i zájem o učitelství matematiky a fyziky.

Ohradila se proti tomu, že ministerstvo školství zdůvodnilo změny v zákoně nekvalitní výukou matematiky, i když připustila že učitelé nejsou dokonalí. Podle ní se příliš zdůrazňuje neúspěšnost studentů u maturit. Letos jich u státních didaktických testů propadlo 17,5 procenta. Podle Šolcové je důležitější, že 82,5 procenta maturantů uspělo.

Předsedkyně českých matematiků doplnila, že by bylo lepší, kdyby zkoušky nebyly státní. Podle ní by je měly spíše připravovat jednotlivé střední školy podle svého zaměření, měl by se řešit obsah maturitní zkoušky a vzdělávání. Doplnila, že neúspěšní maturanti by podle ní měli získat alespoň potvrzení o absolvování střední školy bez maturity a měli by mít možnost si ji později doplnit. Podobný návrh se ve Sněmovně snažili prosadit Piráti, poslanci to ale odmítli.

Šéfka Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) Renata Schejbalová, která byla pro povinnou maturitu z matematiky, uvedla, že rozhodnutí o změnách v maturitách přichází „půl hodiny po dvanácté“. Upozornila, že k novele zákona se musí dodělat prováděcí vyhláška a školy by ke zkouškám měly se sedmiměsíčním předstihem zveřejnit kritéria. „Nejde jen o matematiku, ale i o to, že se na školy přesouvá písemná a ústní zkouška z českého a cizího jazyka,“ řekla. Podle ní by vyhláška mohla být hotová možná do konce července a školy pak budou mít čas na kritéria zhruba do poloviny září. „Je na to nesmírně málo času,“ řekla.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka by to ale neměl být problém. „Pakliže bude schválený zákon a vyhláška bude během prázdnin, tak to bude sice hodně na těsno, ale myslím si, že to dokážeme stihnout,“ řekl. Zachování volitelnosti mezi cizím jazykem a matematikou uvítal. „Domníváme se, že to je optimální nastavení, které je dlouhodobě ověřené a umožňuje i odborným školám, aby se mohly dostatečně zaměřit na profilovou část maturitní zkoušky,“ řekl. Souhlasí také s tím, že se přesunou písemné a ústní zkoušky na úroveň škol.

krapotkin ( 17. června 2020 16:06 )

Degradace českého středního školství pokračuje. Drahoš sice získá hlasy, ale jde mu spíše o to, aby se z Čechů stal národ ***, kteří si nebudou umět spočítat ani svoji výplatu. Marie Terezie se musí otáčet v hrobě.

Tara-Tara ( 17. června 2020 15:45 )

ty mi také můžeš geroji

Dodo52 ( 17. června 2020 15:42 )

Mě nerozhodíš, podle tvých reakcí každý pozná že jsi vznikl jen díky tomu, že se tvému fotrovi protrhl preservativ. A Letnou si strčit do konečníku nemůžu,protože tam už mám nějakého kabrhela.

Dodo52 ( 17. června 2020 15:05 )

Vnoučka ještě nemám, a ty popros rodiče ať tě naučí slušnému chování . Podle toho jak se vyjadřuješ, to moc potřebuješ. Ahoj na Letné

Dodo52 ( 17. června 2020 14:57 )

Jen to co jim někdo nakuká

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud