Maturant Honza: Zrušení slohu nepomohlo, didaktické testy byly nelogické a „stupidní“

Autor: ula, ČTK - 
9. června 2020
05:40

Honza (19) z Milovic byl jedním z maturantů, kteří žili dlouhé týdny v nejistotě, zda se zkouška dospělosti vůbec uskuteční. A v jaké bude podobě. Blesk Zprávám se svěřil, že nejistota byla ubíjející, ačkoliv online výuka dál běžela, podle Honzy se s přípravou ve škole nedá srovnávat. Odpuštění slohové práce ho mrzelo, podle něj se na ní dají „nahnat“ dobré známky. Nyní už má Honza za sebou didaktické testy a praktickou zkoušku. Jak dopadl?

Honza studuje obor Informační technologie. Po letošní maturitě má v plánu i vysokou školu, jeho snem je vystudovat žurnalistiku a stát se sportovním zpravodajem.

11. března se kvůli šíření koronaviru zavřely školy. „První, co mě napadlo, bylo to, že to bude hodně náročné. V tu chvíli jsme sice nevěděli, že už se do škol vlastně prakticky vůbec nevrátíme až do zkoušek, i tak to bylo ale dost stresující,“ svěřil se maturant Blesk Zprávám.

Honzova škola během několika dní začala s online výukou. S přípravou na maturitu to ale podle něj nebylo jednoduché, zejména po časové stránce.

„Vůbec to nebylo tak, jak si třeba polovina veřejnosti myslela – že bychom měli dva nebo tři měsíce jen a pouze na přípravu ke zkouškám. V průběhu jsem si hlavně zpracovával maturitní otázky. Těch máme jen z odborných předmětů přes 50. A nejistota? Ta mě pochopitelně ubíjela neskutečně. Přístup ministerstva školství byl naprosto otřesný. Něco takového už opravdu nechci zažít,“ rozohnil se Honza.

Příprava doma se nedá srovnat s tou ve škole, míní maturant

Během karantény se objevila i petice, která požadovala úplné prominutí maturit a udělit ji tak automaticky všem.

„Příprava doma se s tou ve škole absolutně nedá srovnávat. Hlavním problémem bylo, že jsme přišli právě o ty důležité týdny, kdy se pečlivě a intenzivně opakuje veškerá látka za uplynulé čtyři roky. Já bych s úřední maturitou souhlasil,“ myslí si Honza a jako příklad dává Slovensko, které tak postupovalo.

Oficiální informace o maturitách dostala Honzova škola brzy, už 13. května. Jiné školy stanovovaly data až mnohem později.

Zrušení slohovky? Honza: To nám nijak nepomohlo

Nejvíce Honzu mrzelo, že byla zrušena maturitní slohová práce.

„Tohle mně osobně vůbec nepomohlo – píšu rád a byl by to pro mě v rámci maturit asi ten nejmenší problém. Co jsem tak slyšel, tak většina mých spolužáků to má podobně. Zrušení slohovky je opravdu nezachrání a naopak se na ní daly „nahnat“ dobré známky a důležité body,“ říká k tomu Honza.

Didaktické testy? Stupidní a nelogické, tvrdí Honza

Honza už má nyní za sebou didaktické testy z češtiny a angličtiny, které sestavuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Z obou předmětů dostal Honza 94 %, takže uspěl.

Neúspěšnost u maturit letos proti loňskému roku vzrostla. Podle Cermatu, které údaje zveřejnilo, to souvisí se zatím nejvyšší účastí studentů u maturitních zkoušek. Kvůli opatřením proti koronaviru letos totiž nikdo z maturantů na konci druhého pololetí nepropadl, a ke zkoušce tak mohli jít všichni studenti posledních ročníků. Didaktický test z matematiky nezvládlo 17,5 procenta studentů, meziročně o dva procentní body víc. U maturitního testu z češtiny letos neuspělo 14,1 procenta žáků, což je o 3,9 procentního bodu víc než loni.

„Některá zadání nebyla ani tak složitá, jako spíš nelogická a stupidní,“ komentuje výsledky Honza, který už má za sebou i praktické zkoušky, kterých se bál nejvíc.

Honzův výsledek didaktických testůHonzův výsledek didaktických testů | Archiv Honzy

Učitelé byli v pohodě

„Měli jsme během praktických zkoušek k dispozici dezinfekci, každý seděl s počítačem u jednoho stolu. Roušky jsme si mohli sundat, ale jakmile jsme vstali, tak jsme si ji museli nasadit. Učitelé byli v pohodě, ale že by nám pomáhali, to se teda určitě říct nedá. Naštěstí jsem to zrovna já osobně nepotřeboval,“ směje se Honza. Na druhou stranu si myslí, že nastavená pravidla se ve škole těžko dodržují.

„Rozestupy kontrolovat nejdou, stejně všichni chodí do školy po skupinkách. Na druhou stranu, k čemu by to taky bylo? Stejně pak ti samí lidé vylezou před školu, sundají roušku a jdou se všichni společně třeba najíst,“ říká Honza, kterého čeká 12. června zkouška z českého jazyka, angličtiny a odborných předmětů. Pak doufá, že se dostane k přijímačkám na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vzhůru k přijímačkám na vysokou

„První část přijímacích zkoušek jsem stihnul jen tak tak před uzavřením škol. Ústní pohovor, což je právě druhé kolo, je aktuálně naplánován na období 15.–23. června. Univerzita má naštěstí rozum a zároveň připravila i náhradní termín v podobě 2. a 3. července, kdyby se někomu s původními termíny kryla maturita. Na toto jsem se zatím ještě nepřipravoval. Vzhledem k tomu, že ani nevím, zda postoupím, tak se radši plně soustředím na maturitu. Na přijímačky bych se tedy učil až v případě, kdybych se do druhého kola dostal,“ uzavírá Honza a přeje si, aby se mu jeho sen stát se sportovním zpravodajem jednou splnil.

Video „Matematiku musíme udělat více sexy.“ Povinná maturita podle experta nic neřeší. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Další videa