Zeman bude odpočívat na chalupě, vytáhne i člun? A před volbami chystá „turné“

Autor: Jakub Veinlich - 
25. června 2020
05:40

V loňském roce prezident Miloš Zeman spanilou jízdu na člunu vynechal. Letos se k ní dost možná opět vrátí. Část dovolené totiž stráví na své chalupě v Novém Veselí. Předcházet tomu má ale tradiční pobyt na zámku v Lánech, kde hlava státu přečkala v ústraní koronavirovou krizi. Těsně před volbami Zeman navíc vyrazí opět do krajů.

Žádná zahraniční dovolená, ale jako obvykle pobyt v Česku. Prezidentské volno Miloš Zeman začne už během pár dní. „Dovolená bude s největší pravděpodobností zahájena v prvních červencových dnech,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Zeman si dovolenou rozloží na dvě místa.

První část dovolené stráví Zeman v letním sídle prezidentů na zámku v Lánech. „V druhé části pan prezident plánuje krátce navštívit Nové Veselí,“ dodal k Zemanovým plánům jeho mluvčí.

Prezident tráví v Česku dovolenou tradičně. Letos se navíc vrátí také k cestám do regionů. Kde byl naposledy před rokem. „Po České republice se chystá pan prezident cestovat v září. Do Jihomoravského a Jihočeského kraje,“ dodal Ovčáček pro Blesk Zprávy.

Video Pirát z Vysočiny: Zeman znovu vyplul na rybník, fanynky mu mávaly - TV Nova, Hudební banka.cz

Cesty do regionů tak vycházejí na dobu, kdy bude vrcholit předvolební kampaň před krajskými volbami a prvním kolem senátních voleb. Že by chtěl prezident ale nějak zasáhnout do voleb, Hrad odmítá.

„Pan prezident jede za občany diskutovat, cesty nejsou zaměřené předvolebně,“ uvedl Ovčáček na dotaz Seznam zpráv.

Hrad si prý vybral návštěvy zmíněných krajů podle zásluhovosti, jakého vřelého přivítání se prezidentovi v minulosti při podobných cestách v regionech dostalo. Během návštěv přitom budou Zemana zřejmě opět doprovázet zástupci vedení města. V tomto případě se tak po jeho boku může objevit sociálnědemokratická hejtmanka Ivana Stráská z jihu Čech a Bohumil Šimek (ANO) z Jihomoravského kraje.

Dovolenou překazila kultura

Vloni Miloš Zeman vyrazil na dovolenou na konci června. Předcházel tomu třídenní výjezd na Vysočinu. V Novém Veselí, kde mu patří šestina bývalé tvrze z 16. století, se ale příliš neohřál a pověstný člun na místní rybník také nevytáhl.

Dovolenou mu totiž překazila vládní krize, při které se premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček dohadovali o obsazení postu ministra kultury. Zeman odmítl jmenovat současného místopředsedu sociálních demokratů Michala Šmardu, Babiš odmítl na svém návrhu trvat a nakonec donutil Hamáčka, aby navrhl jiné jméno.

Podle Zemana se totiž Šmarda nikdy nezabýval problematikou české kultury. „Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky. Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady,“ zveřejnil před rokem na sociálních sítích prohlášení k celé situaci hradní mluvčí. 

Šéfem kultury se nakonec stal Lubomír Zaorálek, který původně odmítal vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO, v jehož čele stojí Babiš.    

9vox9 ( 25. června 2020 13:44 )

..jako tvoji chráněnci v PS!!! I za halířovou mzdu by tam byli předražení!!!

xiioma ( 25. června 2020 09:31 )

Zeman odpočívá celoročně!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud