Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Foldyna nechce po odchodu pustit „flek“ ve sněmovním výboru. Místo si nárokuje ČSSD

Autor: ČTK - 
25. února 2020
13:59

Poslanec Jaroslav Foldyna by po svém odchodu z ČSSD rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost. Je prý naopak připraven opustit výbor pro obranu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka řekl, že Foldyna je ve výboru za ČSSD a místo by mělo připadnout jinému členovi klubu. V nejbližší době se Foldyna nechystá ve Sněmovně připojit k žádnému jinému klubu, aktuální podle něj není ani vstup do jiné politické strany. Bývalý místopředseda ČSSD Foldyna odchod ze strany oznámil v pondělí, podle lídrů ČSSD šlo o očekávaný krok, protože se stranou se už delší dobu názorově rozcházel.

Foldyna počítá s tím, že skončil také v poslaneckém klubu ČSSD. Neví však, zda jsou k tomu potřeba i další kroky než pouhý odchod ze strany. „Neznám ty mechanismy. Ano, zřejmě odejdu z klubu,“ řekl novinářům. Není si jist ani tím, zda ho bude chtít sociální demokracie ve Sněmovně přesadit na jiné místo v sále.

Chvojka: Foldyna by neměl ve výboru zůstávat

Chvojka novinářům napsal, že podle jednacího řádu Sněmovny kluby vznikají z poslanců zvolených za určitou stranu. „Pan poslanec Foldyna jednoznačně projevil vůli zrušit své členství v ČSSD, což podle mě zahrnuje také projev vůle nemít nic společného s poslanci, kteří byli za tuto stranu zvoleni a ustavili svůj poslanecký klub,“ uvedl Chvojka.

Za okamžik odchodu Foldyny z klubu proto Chvojka považuje stejnou chvíli, kdy pozbyl členství v ČSSD. „O této skutečnosti budu podle jednacího řádu informovat sekretariát předsedy Sněmovny,“ uvedl. V případě výborů jednací řád počítá s tím, že členy nominují kluby. „V bezpečnostním výboru pan Foldyna zastupoval ČSSD, jejímž členem již není a členem jejího klubu také ne. Toto místo by mělo být logicky přenecháno členovi našeho klubu,“ míní Chvojka.

O vstupu do jiné strany Foldyna zatím nepřemýšlí

Foldyna se v nejbližší době nechystá vstupovat ve Sněmovně do jiného klubu, totéž platí i o případném vstupu do jiné strany. „Není to na pořadu dne,“ řekl. Připustil, že má blízko k politikům a stranám, které nepovažují slova národ, národní hrdost a národní zájem za „něco špinavého“. „Mám na mysli voliče, lidi práce, kteří přivedli za Miloše Zemana sociální demokracii do Strakovy akademie,“ řekl.

Nečas: Foldyna má blíže k SPD

Předseda Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) Lubomír Nečas potvrdil informace, které Blesk Zprávy přinesly už v pondělí, že Foldyna by měl v letošních krajských volbách kandidovat na společné kandidátce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a SPOZ v Ústeckém kraji. Vstoupit do SPOZ se podle něj nechystá. Domnívá se, že bude mít blíže spíše k SPD.

Foldyna dnes uvedl, že hledá prostor, kde budou mít ostatní stejný pohled jako on. „Národní zájem a snahu podpořit klasického člověka a klasickou rodinu. Já nejsem příznivec liberálních postojů, že děti mohou vychovávat dva muži a tři jezevčíci. Takhle se budu orientovat a uvidím, kde to skončí,“ řekl.

Ve Sněmovně je Foldyna místopředsedou výborů pro bezpečnost i obranu. V prvním z nich by rád zůstal. „Jsem ochoten a připraven pustit ten výbor pro obranu. Ale když se podíváme na počty kolegů, kteří zůstali v klubu, tak každý sedí už ve dvou, někteří ve třech výborech,“ uvedl. Očekává, že se dozví všechno v příštím týdnu. „Budu muset ty organizačně-administrativní věci nějak řešit, ale sám o sobě nebudu nějak běhat. Budu čekat, on mi někdo něco řekne,“ dodal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa