Rebel Foldyna opouští po 30 letech ČSSD, poslancem zůstane. Zakotví u SPD?

Aktualizováno -
24. února 2020
15:38
Autor: vei, sova - 
24. února 2020
15:07

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) oznámil, že po třiceti letech odejde z řad sociální demokracie. Učiní tak k zítřejšímu dni – 25. únoru. S informací přišel server Seznam Zprávy a Blesk Zprávám ji sám poslanec následně potvrdil. Předseda ČSSD Jan Hamáček se pro Blesk Zprávy vyjádřil, že Foldynův krok očekával. Podle informací Blesk Zpráv se Foldyna bude ucházet o post jedničky na společné kandidátce SPD-SPO v Ústeckém kraji.

Foldyna navíc v rozhovoru pro Blesk Zprávy uvedl, že svým krokem chtěl předejít situaci, kdy by byl z ČSSD vyloučen.

„Můžu to potvrdit. Ano, bude to k zítřejšímu dni. V pátek bude zasedat předsednictvo, nemám potřebu, aby se dohadovali o tom, jestli vyloučit, nebo nevyloučit Foldynu,“ řekl poslanec.

Hamáček: Čekal jsem to, Foldyna zformalizoval rozchod se stranou

„Očekával jsem to, Jaroslav Foldyna se reálně s ČSSD rozešel již dávno, teď to zformalizoval,“ reagoval šéf sociálních demokratů Jan Hamáček pro Blesk Zprávy z obědu s prezidentem v Lánech.

„Nelíbí se mi stav ČSSD a nemohu s tím nic dělat,“ citovaly Seznam Zprávy Foldynu. Podle něj se ze sociální demokracie „stalo to, proti čemu byla před 150 lety založena a po listopadu 1989 obnovena“.

Nechci Honzovi Hamáčkovi, se kterým nemám nějaké problémy, dělat nějaké další komplikace. Tak jsem ten stav takto ukončil,“ dodal Foldyna pro Blesk Zprávy a přidal i výčet věcí, ve kterých se od současného vedení ČSSD jeho názory odlišují.

„Dívám se jinak na sociální politiku, vidím jiným rozměrem postoje suverénního státu v rámci diskuse o Evropské unii a migrační krizi. Těch důvodů je celá řada,“ uvedl politik s tím, že poslanecký mandát si hodlá ponechat.

„Mám široké spektrum spolupráce s různými subjekty“

A kam budou dále směřovat kroky Jaroslava Foldyny v rámci jeho politického angažmá?

„V této chvíli ještě nikam nemířím. Budu dál obhajovat to, co jsem obhajoval celých 30 let v sociální demokracii. Jsem dál v kontaktu se svými voliči sociální demokracie. S těmi voliči, kteří volili ten politický styl, který já reprezentuji,“ vyjádřil se Foldyna.

„Nadneseně řečeno budu pořád dělat politiku pro těch deset milionů, jak říká pan prezident, a uvidíme, v které politické sféře se to objeví víc nebo méně. Určitě neskočím ze dne na den jako člen jiné strany. Komunikuji celou řadu věcí nejen s Trikolorou, SPD nebo i poslanci ANO. V tuto chvíli mám široké spektrum spolupráce s různými subjekty,“ dodal.

Podle informací Blesk Zpráv se Foldyna chce dál angažovat i v Ústeckém kraji, kde se chystá zasáhnout do krajských voleb. „Může se stát, že budu kandidovat,“ řekl vyhýbavě Foldyna Blesk Zprávám. Podle našich informací by mohl kandidovat jako nezávislý na společné kandidátce SPD-SPO, která je v současné době v krajské koalici s komunisty a ČSSD. „To by se mohlo stát,“ připustil Foldyna.  SPD má mít v sobotu v Ústeckém kraji krajskou konferenci a Foldyna nevyloučil, že se jí zúčastní. „Nevylučuji, že se budu politicky v nějaké formě angažovat, ale nebudu v tuto chvíli členem žádné politické strany.“

Foldyna si zavřel dveře do klubu ČSSD

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka řekl, že si Foldyna svým krokem zavřel dveře i za členstvím v poslaneckém klubu ČSSD. „Jeho rozhodnutí mě nepřekvapilo. S odchodem ze strany se samozřejmě zavírají i dveře za členstvím v poslaneckém klubu,“ uvedl. ČSSD tak bude ve Sněmovně disponovat 14 hlasy. Spolu s koaličním partnerem ANO (78 poslanců) a KSČM (15 poslanců), která jejich vládu toleruje, však ve Sněmovně budou disponovat pohodlnou většinou.

Místopředseda ČSSD Jan Veselý na twitteru uvedl, že Foldynu zná už dlouho. „A dlouho sleduji jeho posun od sociálnědemokratických myšlenek k myšlenkám národně sociálním. S ČSSD se ideově rozchází již řadu let a jeho odchod je jen logickým vyústěním tohoto procesu. Pozdravit se s ním ale dokážu stále a lidsky mu přeji vše dobré,“ konstatoval.

Podobně se vyjádřil i místopředseda ČSSD Michal Šmarda. ČTK napsal, že z Foldynova odchodu radost nemá. „V 90. letech jsme spolu byli v bombardovaném Bělehradě. Jsou chvíle, které vás sblíží. O to více člověka mrzí, když se pak vaše cesty rozejdou,“ uvedl. Foldyna se podle něj sociálně demokratickým myšlenkám vzdálil. „Svůj odchod zjevně chystal dlouho. Je to logický krok. Sociální demokracii nepoškodí,“ dodal.

Schlafenberg ( 25. února 2020 11:01 )

Mě fascinuje Křivánku jak takový srbofil jako ty bude vždy bránit svoje cikánské bratry. Srbové jsou velmi daleko od toho co sis o nich vybásnil, vysnil nebo se nechal oblbnout od dementů jako Doleček, Foldyna nebo Udřenina. Srbové byli 400 let pod tureckou okupací a jsou to v podstatě turci a muslimové.

satanas ( 25. února 2020 09:57 )

Dnes je zavrzenihodny jiny "ternin" nez komunista..Nybrz "demokrat"!! Nikdo nezprofanoval demokracii vic nez "demokrate" samotni!!Zmateni pojmu a prujmu je priznacne pro dnesni neuveritelnou soucasnost!

Schlafenberg ( 25. února 2020 09:47 )

Co Srb to komunista a opálený nemakačenko

Schlafenberg ( 25. února 2020 09:44 )

jardahl87 : Zase jsi se zasral !! Jdi se přebalit dětino !!!

satanas ( 25. února 2020 09:38 )

Hlupaku!! On Foldyna nebyl sam kdo trhal "prukaz",,nekteri dokonce verili HaWlovi ze Ano, bude lip"!!Dnes si VETSINA naroda vycita ze nehodili radeji klice do rybnika!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud