Zeman posvětil rozpočet 2020 se schodkem 40 miliard. Potěšený Babiš: „Tvrdě odmakané“

Aktualizováno -
13. prosince 2019
18:54
Autor: simao, ČTK, vei - 
13. prosince 2019
13:29

Miloš Zeman posvětil státní rozpočet, který prosadila na rok 2020 Babišova vláda se schodkem 40 miliard. V pátek třináctého tak prezident udělal radost premiérovi, který zastupuje Česko na summitu v Bruselu. A také šéfce státní kasy Aleně Schillerové (za ANO). ANO se přitom týká i další novinka. Zeman navrhl na ombudsmana poslankyni a exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou.

„Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 13. prosince 2019 tyto dva zákony: 1. zákon ze dne 4. prosince 2019 o státním rozpočtu České republiky na rok 2020 a 2. zákon ze dne 4. prosince 2019, kterým se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Státní rozpočet na rok 2020 je připravený se schodkem 40 miliard korun, podporu pro něj vyjednala Babišova vláda i u komunistů, kterým schválila ve třetím čtení několik pozměňovacích návrhů, zatímco opoziční představitelé ostrouhali.

Ostatně o podpoře KSČM pro rozpočet byl sám Babiš s vicepremiérkou Alenou Schillerovou (za ANO) vyjednávat i přímo v centrále komunistů.

Páteční dobrá zpráva od Zemana Babiše potěšila, rozpočet označil za tvrdě „odmakaný“. „Samozřejmě to vítám, je to tvrdě odpracovaný rozpočet. Je proinvestiční, pro lidi a jejich budoucnost. Pumpujeme peníze do ekonomiky, navrhujeme nízký deficit, snižujeme dluh. Celkově v něm navyšujeme veškeré důležité položky,“ napsal premiér Blesk Zprávám z Bruselu, kam vyrazil na summit EU.

Video Babiš hájil, proč šel jednat o rozpočtu s komunisty: Oni nám nic nediktují 

A radost udělala hlava státu i ministryni financí Aleně Schillerové. (ANO).„Potěšilo mě, že pan prezident podepsal zákon roku takto rychle. Jeho příznivý postoj k rozpočtu pro mě ale žádným překvapením není, protože jej opakovaně veřejně podpořil, za což jsem velmi ráda. Jsem přesvědčena, že státní rozpočet na příští rok posouvá Českou republiku ještě blíže k těm vůbec nejúspěšnějším zemím. Dokončení legislativního procesu je tedy skvělou zprávou,“ řekla Blesk Zprávám ministryně. 

Prezident řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve Sněmovně, že pokud ho Sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Video Zeman podpořil rozpočet. Prezident ve Sněmovně šel ale ztěžka - abl

Na ombudsmana chce Válkovou

Vedle toho Zeman v pátek třináctého navrhl Poslanecké sněmovně kandidáta na ombudsmana - poslankyni ANO Helenu Válkovou, vládní zmocněnkyni pro lidská práva.

„Jsem přesvědčen, že ji její dosavadní odborná praxe s konkrétními pozitivními výsledky a dlouholeté právní zkušenosti předurčují ke kvalifikovanému poskytování ochrany jednotlivcům před nespravedlivým jednáním nebo nečinností veřejných institucí, jak to pro takovou funkci zákon požaduje. Navrženou kandidátku považuji za nesporně erudovanou odbornici schopnou ve funkci Veřejného ochránce práv dosáhnout nápravy případných pochybení veřejné správy, případně její činnost zlepšit,“ uvedl Zeman.

„Původně jsem chtěl Poslanecké sněmovně navrhnout dva kandidáty, avšak jeden z nich v poslední chvíli svojí kandidaturu odmítl. Lituji, že se mi nepodařilo v tak krátkém časovém úseku najít druhého vyhovujícího kandidáta,“ vysvětluje prezident.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 13. prosince 2019 21:30 )

Ale aspon je s nim sranda

77fugas ( 13. prosince 2019 21:06 )

Aha!

mascula ( 13. prosince 2019 20:42 )

čemu se směješ blbe, říkal, že by jsme mohli a ne že budeme mít. ty máš vedení

stbakbures ( 13. prosince 2019 20:32 )

Akorát se nikde neosvědčila a odevšad jí vyhodili. Je to burešova vlezdo***ka. to teda pěkně za tu atrapu děkuji, ale nechte jí leštit kliky burešovi, na nic jiného se nehodí

zdenek43 ( 13. prosince 2019 19:42 )

joooo to soudruh-StBak Andrej BABIS - Bures pred volbama 2013 honil politicke body - lhal ....... a za kdyz bude on MAKAT .... tak bude vyrovnany rozpocet

nooooo a mame rozpocet 2020 a DIRA MA BYT 40 MILIARD KORUN .... ZASE ......

29,6,2014 - : V roce 2017 bychom mohli mít vyrovnaný rozpočet

Stát by mohl už za tři roky hospodařit bez deficitu. „Jsem přesvědčen, že v roce 2017 budeme mít vyrovnaný rozpočet, vzhledem k tomu, co máme připravené. K tomu směřujeme. Ale samozřejmě musíme udělat opatření z hlediska výběru daní,“ prohlásil v Otázkách Václava Moravce ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud