Češi budou velet misi EU v africkém Mali, oznámili Babiš s Metnarem

Aktualizováno -
20. listopadu 2019
15:45
Autor: ČTK - 
20. listopadu 2019
14:45

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali. Na velitelském shromáždění to dnes řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Čeští vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost. Součástí štábu by mohli být i Slováci. Velitelem bude ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák, řekl ČTK Metnar.

Česká republika má v současné době v zemi asi 120 vojáků. Na starosti mají ostrahu velitelství mise v hlavním městě i výcvikové lokality Koulikoro. Převzetí velení mise si podle Metnara nevyžádá navýšení současného mandátu. V čele mise bude stát český velitelský štáb. Metnar na tiskové konferenci řekl, že by do něj mohlo být zapojeno až pět slovenských vojáků. Obě země o tom nyní jednají.

Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Podle Metnara v ní slouží přes 600 vojáků z více než 20 zemí.

Souběžně s misí Evropské unii v Mali také má svou misi MINUSMA Organizace spojených národů (OSN). Ta si klade za cíl zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou asistenci malijské vládě. Česká armáda v ní má v současné době pět vojáků.

Nejvíce vojáků má česká armáda v Afghánistánu, kde například hlídají spojeneckou základnu Bagrám. Další jednotky slouží v Pobaltí v předsunuté alianční přítomnosti, v Iráku, na Sinaji nebo na Balkáně. Každé vyslání vojáků musí schválit vláda a Parlament. Současný mandát je platný do konce roku 2020. Ministerstvo obrany proto už nyní připravuje návrh na další roky.

Video  Metnar o obraně i státním svátku: 28. říjen bere jako nejvýznamnější den  - Blesk - Jiří Marek

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooresh ( 21. listopadu 2019 13:11 )

Bratri husite,jak oznamuje gen.stab,nejvyssi veli­tel,ge­nera­lismus Zeman,vyrazi v cele pluku! Jiz vyfasoval novy palcat­,san­daly,­tropic­kou helmu! Pouze zbabely Ovcacek se hlasi na marodku.

1912 ( 21. listopadu 2019 05:30 )

Jistě USA zločinci těží nejkvalitnější ropu a jiné suroviny a ta naše vojenská pakáž co tam nemá co dělat podporuje tyto zločince a ožebračují tento africký národ !Raději hlídejte EU hranice .Pryč z NATO to bylo keců od Havla že nevstoupíme do vojenského paktu co ??Co máme co dělat v Africe ? A jetě na tak mizernou malopočetnou armádu a více tech generálu než vojáků a vynakládat takové miliardy a podporovat ten zločinecký zbrojařský průmysl MADE IN USA který nám ještě diktuje kolik vynakládat peněz z našeho rozpočtu a zbrojední když nejsou peníze pro důchodce či na školství a do nemocnic !!!! !!!!

zdenekksevratiI ( 20. listopadu 2019 20:49 )

Tak jeď na tu dovolenou s nimi, zm.rrrrde!

vilda696 ( 20. listopadu 2019 16:29 )

Gumy jedou na dovču

Damir55 ( 20. listopadu 2019 15:25 )

Další okrádání pracujících lidí..par vychcaných zmetků si pojede na dovolenou za prachy daňových poplat­níků­...fu­.ckBa­biš a celá zkur.vláda v čele s tím starým ožralcem!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud