Zemana dovezli z Hradu na Hradčanské náměstí, 886 nových vojáků složilo přísahu

Autor: ČTK, Mii - 
27. října 2019
15:10

Devět stovek vojáků české armády a nastupujících studentů brněnské univerzity obrany v neděli složilo slavnostní vojenskou přísahu před prezidentem Milošem Zemanem a dalšími státníky. Tradiční ceremoniál se konal na pražském Hradčanském náměstí u příležitosti nadcházejícího 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Zeman vojákům popřál, aby byli hrdí na svou zemi.

Ve slunečném počasí, které připomínalo spíše pozdní jaro než konec října, přísahalo 886 vojáků a vojákyň. Za zvuků Vltavy Bedřicha Smetany slíbili mimo jiné věrnost České republice, statečnost či ukázněnost i to, že jsou pro obranu vlasti připraveni nasadit i vlastní život.

Za přenosnými zábranami se už hodinu před začátkem ceremoniálu tísnily stovky rodinných příslušníků a dalších diváků, kteří na složení přísahy reagovali potleskem. Následovala státní hymna doprovázená slavnostními salvami.

Zeman, kterého přivezlo z areálu Hradu auto až k pódiu s řečníky, potom v projevu připomněl působení českých vojáků v operacích proti teroristům v Afghánistánu nebo Čadu. „Bohužel jsme ztratili 14 vojáků v Afghánistánu. Poslednímu z nich udělím zítra (v pondělí) medaili za hrdinství,“ řekl prezident.

Zeman popřál vojákům hrdost na svou vlast

Ocenil také rozhodnutí velení armády ohledně vytvoření praporu bezpilotních letadel, tedy dronů. „Vám všem chci popřát, abyste byli hrdí na svou zemi. Na zemi, která si těžko vydobyla svou svobodu a demokracii, a právě proto je potřeba obojí chránit a bránit,“ doplnil Zeman.

Fotografie zveřejněné hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem ukazují, že ceremoniálu se účastnil i kardinál Dominik Duka.

Ženy tvoří 12 procent armády

Celkem 538 z přísahajících nováčků nastoupilo počátkem října do kurzu základní přípravy ve Vyškově, 12,6 procenta z nich jsou ženy. Dalších 348 účastníků dnešního ceremoniálu byli studenti univerzity obrany, podíl žen je u nich 19 procent.

Na ministerstvu obrany pracovalo k letošnímu 1. lednu 25 104 vojáků z povolání. V samotné armádě aktuálně podle statistik generálního štábu slouží 21 460 vojáků, z toho 12,2 procenta tvoří ženy. Při plné naplněnosti útvarů by armáda měla mít k dispozici až 25 000 profesionálů.

Koncepce, kterou příští týden projedná vláda, počítá s tím, že v roce 2030 bude mít armáda až 30 000 profesionálních vojáků a dalších 10 000 vojáků aktivní zálohy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pooresh ( 28. října 2019 14:25 )

Bacha Rudej Rijne! Mohlo by to s tebou seknout a pujdes az na dno,jak ruska ponorka!

.tg.bb ( 27. října 2019 23:51 )

A zítra si všichni přiťuknou nutripudinkem.

Ladic_pijan ( 27. října 2019 22:35 )

Jak jsem četl, tak zapomíná jíst a pít, je to jeden z příznaků začínající demence. Snad vydrží do Vánoc. Ať je sranda

pooresh ( 27. října 2019 22:25 )

Pamire,stara vojno,kde jsi slouzil ty? PS-VB?

pooresh ( 27. října 2019 22:22 )

fikrte,stara roseto,videl jsi jeho zvaneni k vyslancum? Ten chudak nemocnej to ma totalne vypatlany!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud