Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Miliardové nákupy a tisíce nových vojáků: Česká armáda představila velké plány

Autor: ČTK, Mii - 
27. října 2019
11:05

Česká armáda by měla mít v roce 2030 k dispozici až 30 tisíc profesionálních vojáků a 10 tisíc vojáků aktivní zálohy. Počítá s tím koncepce výstavby armády do roku 2030 (KVAČR). Ta zároveň plánuje prosadit nákup nových pandurů, tanků, samohybných minometů, děl nebo lehkých útočných vozidel pro výsadkáře. Vláda koncepci bude schvalovat příští týden. 

Rozpočet ministerstva obrany by podle koncepce měl dosáhnout dvou procent HDP v roce 2024. Podle současných odhadů by to mohlo znamenat výdaje na obranu zhruba 133 miliard korun, nyní to je 66,7 miliardy. V roce 2030 by pak obrana mohla dostávat asi 150 miliard korun.

Na začátku tohoto roku v armádě sloužilo 21 500 vojáků z povolání, při plné naplněnosti útvarů by měla armáda mít k dispozici až 25 000 profesionálů. Už dříve politici rozhodli, že se tento počet postupně zvýší až na 30 000. Koncepce počítá s tím, že v roce 2020 by počty vojáků měly dosáhnout téměř 23 tisíc mužů a žen, v roce 2025 by jich mělo být 27 245 a o pět let později 30 tisíc.

Rizikové místo koncepce? Nábor rekrutů

Nábor nových rekrutů označuje dokument za jedno z rizikových míst naplňování koncepce. Aby se armáda dostala na požadované počty, bude potřebovat ročně získat asi 2400 nových vojáků. Pokryje tak odchod vojáků z aktivní služby a zároveň zajistí nárůst o asi 800 až 900 vojáků.

Profesionální vojáky by v době krize doplnily aktivní zálohy. Jejich intenzivní budování nastalo před několika lety a armáda si zájem lidí o zapojení do nich chválí. V polovině roku jich v aktivních zálohách sloužilo přes 3000.

Zájmu plánuje armáda využít a počet „záložáků“ zvýšit do roku 2025 na 5700 a v roce 2030 až na 10 tisíc. Aby tolik zájemců našla, chce se armáda zaměřit na vojáky, kteří odchází ze služebního poměru do civilu. „Tímto způsobem budou obsazena přednostně služební místa velitelského sboru, specialistů a služební místa ve štábech na všech úrovních velení a řízení,“ uvádí koncepce.

Vznikne brigáda těžkého typu, která potřebuje stroje

Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty je cílem KVAČR akceschopná a efektivní armáda. „Zvyšujeme připravenost a rychlost reakce. Zároveň se zaměřujeme na moderní způsob vedení boje. Posilujeme schopnosti k řešení asymetrických a hybridních hrozeb a vytváříme nové schopnosti, jako jsou kybernetické síly,“ uvedl Opata v úvodním slovu.

Hlavním úkolem armády je podle něj obrana státu a jeho teritoria. Zároveň uvádí, že armáda musí být schopná operovat v různých regionech, doménách a funkcích. „Okolnosti nás nutí akcelerovat nákupy nové techniky a modernizovat pozemní a vzdušné síly,“ poznamenal. KVAČR označil za vizi na dalších deset let. Za jeden z nejdůležitějších úkolů považuje výstavbu brigády těžkého typu do roku 2025.

Právě pro její vyzbrojení armáda potřebuje nová pásová bojová vozidla pěchoty. Pořízení 210 strojů bude stát přes 50 miliard korun a bude největší armádní zakázkou moderní historie. Ministerstvo obrany bude muset ale investovat desítky miliard korun i do další moderní techniky nebo do úprav té stávající.

Koncepce z hlediska nákupu techniky počítá s dosažením požadovaného stavu ve dvou krocích, které mají být dokončeny do roku 2025 a 2030. První bude znamenat stav, kdy bude česká armáda „připravena k obraně zájmů ČR“. Do tohoto roku by vojáci měli získat všechna pásová bojová vozidla pěchoty, samohybné minomety ráže 120 mm, nová děla nebo lehká útočná vozidla, kterými bude vyzbrojen vznikající výsadkový pluk.

Zároveň budou modernizovány tanky T-72, ženisté dostanou plovoucí mosty a chemici speciální vozidla. V letectví bude pokračovat pronájem gripenů, letci dostanou nová transportní letadla CASA i vrtulníky, které nahradí ruské bitevní stroje Mi-24/35. Obrana už rozhodla, že místo nich pořídí 12 strojů Venom a Viper z USA. Počítá se také s nákupem protiletadlového kompletu SHORAD.

Video  Důstojník Zelinka: Záložáci musí splnit stejné úkoly jako profesionální výsadkáři.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Nákup nových tanků i pandurů

Druhým milníkem bude rok 2030, do kdy si chce armáda pořídit nové tanky, zmodernizovat používaná obrněná vozidla Pandur a nakoupit další tyto stroje, kterými by byl přezbrojen 44. lehký motorizovaný prapor na mechanizovaný prapor. Armáda také bude muset rozhodnout o budoucnosti nadzvukového letectva. Ve hře bude pořízení nových strojů nebo modernizace už používaných gripenů. Nahradí také transportní vrtulníky Mi-8 novým typem.

Velení armády by ale chtělo získat i nové schopnosti. Plánuje pořídit takzvané C-RAM zařízení, které je schopné ničit rakety či dělostřeleckou a minometnou munici. Vojáci by měli být schopni také pomocí nových zbraní zasahovat proti dronům. I s pořízením bezpilotních letounů koncepce v milnících 2025 a 2030 počítá.

Koncepce se zabývá i rozvojem speciálních sil, které mají být schopny plnit celou škálu operací a úkolů od speciálního průzkumu, ofenzivních operací, záchrany rukojmích nebo odsunu lidí z nebezpečných oblastí.

Nikdo nás asi nenapadne, ale...

Koncepce nicméně uvádí, že pravděpodobnost přímého vojenského napadení českého území je nízká. Nelze ale vyloučit napadení spojence, kterému by pak česká armáda musela jít na pomoc. Vznik takového konfliktu je obtížně předvídatelný a může nastat rychle a neočekávaně.

Stejně jako další strategické materiály České republiky i KVAČR připomíná světovou bezpečnostní nestabilitu. Poukazuje na soutěžení mezi velmocemi a poznamenává, že zároveň narůstá i význam některých regionálních mocností a nestátních aktérů. Existující bezpečnostní mechanismy přitom podle dokumentu nabízí jen omezené záruky zajištění mezinárodní bezpečnosti. „Zvyšuje se význam odolnosti společnosti a věrohodného odstrašení pro prevenci konfliktů,“ uvádí materiál.

KVAČR poukazuje na Rusko, které na východě Evropy „otevřeně a asertivně realizuje své mocenské ambice, a to i za použití vojenské síly“. „Ruská federace využívá všech nástrojů hybridního působení k oslabení soudržnosti NATO a EU a k posílení svého vlivu ve světě, k čemuž využívá též své vojenské přítomnosti i použití vojenské síly v regionálních krizích a konfliktech,“ uvádí KVAČR. Za stále silnější bezpečnostní faktor pak považuje globální mocenské ambice Číny.

Existence slabých a hroutících se států na jih a jihovýchod od Evropy podle KVAČR vytvoří nestabilitu, která Evropu ohrožuje radikalizací části populace, extremismem, terorismem, organizovaným zločinem nebo zvyšováním ilegální migrace. Materiál předpokládá, že se v těchto regionech bude česká armáda i do budoucna podílet na řešení místních krizí.

Video  Přehlídka 2018: Během oslav 100 let vzniku ČSR se předvedla armáda i záchranáři.  - Blesk Zprávy / Lukáš Červený
Video se připravuje ...

9876543 ( 28. října 2019 23:33 )

Tolik našich vojáků, již přišlo po "" sametu o své životy,...za koho vlastně ??Vždyť v Česku je víc jak 70 let mír..

arne100 ( 27. října 2019 13:26 )

agfor: Jsi pouhý užvaněný:Potřeboval bys jít na vojnu,chudáčku.

agfor ( 27. října 2019 12:20 )

Armáda, která nebrání náš stát, ale bojuje za americké zájmy, má plán a ty hloupej daňovej poplatníku to zaplať ( nové tančíčky, autíčka, flintičky a fedrpuše - ale to už říkal pan Werich).

petr366 ( 27. října 2019 12:01 )

Kde se na to vezmou peníze? Třicet let se armáda rozkrádala a rozkládala. Jsem zvědav jak se dá za těch deset let dohromady?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud