Tvář české vojenské historie Stehlík má skončit. Babiš chce rozhodnutí ministerstva zvrátit

Aktualizováno -
9. listopadu 2019
17:30
Autor: ČTK, vei - 
9. listopadu 2019
12:49

Ředitel odboru pro válečné veterány a jedna z nejznámějších tváří ministerstva obrany Eduard Stehlík skončí na konci roku ve své funkci. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Pozici šéfa odboru bude podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nově zastávat civilista. Stehlíkovi k 31. prosinci v armádě končí závazek a armáda mu nabídne prodloužení, pokud pro něj nalezne adekvátní vojenskou pozici, uvedl mluvčí. Stehlík patří dlouhé roky k významným osobnostem vojenské historie. Premiér Babiš chce Stehlíka ve funkci udržet.

Stehlík (54) ČTK řekl, že na konci roku na odboru pro válečné veterány, který vedl od roku 2014, končí. „Neprodlužují mi závazek. Toto místo se zcivilňuje, mohu se přihlásit do výběrového řízení, ale velice vážně zvažuji, že to nejspíše neudělám,“ řekl ČTK. Svůj postoj zdůvodnil přesvědčením, že v čele odboru by měl stát voják. Civilista bude mít podle něj mnohem těžší pozici při jednání s partnery z jiných zemí, například Ruska, kde tyto posty zastávají vojáci, ale i s vojáky v Česku, protože je nedokáže přesvědčit, že „je jedním z nich“.

Na sociálních sítích se přitom vedou živé diskuse o konci Stehlíka ve funkci. Kriticky se do ministra obrany Lubomíra Metnara za hnutí ANO pustil například poslanec vládního hnutí Patrik Nacher. 

„Tak tohle fakt nepochopím. Eduard Stehlík je pojem, uznávaný historik a takovými kroky naše armáda a ministerstvo obrany tak maximálně ztrácí kredit...,“ napsal Nacher na svůj twitterový účet.

Za pravdu mu dal premiér Andrej Babiš. Metnarovo rozhodnutí označil za nerozumné a chce přimět Menara, aby ho změnil.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil, že Stehlíkovi ke konci roku končí stávající vojenský závazek. „Prodloužení mu bude nabídnuto, pokud se nalezne adekvátní vojenská pozice v rámci resortu. Na současné pozici nemůže jako voják pokračovat, protože v návrhu nové systemizace je i návrat k civilní tabulce ředitele odboru pro válečné veterány, jak tomu bylo v minulosti,“ uvedl mluvčí.

Video  Armádní historik Eduard Stehlík: Rakve zakryté českou vlajkou, na to se nedá zvyknout  - Jakub Veinlich, Blesk TV

Dodal, že na ministerstvu obrany dlouhodobě dochází ke snižování tabulkových míst a ke zcivilňování vojenských pozic. „Pokud nebude pokračovat jako voják na jiné pozici a odejde z armády do civilu, podle vlastního uvážení se může hlásit do výběrových řízení jako kdokoliv jiný,“ dodal.

Video  Historik o hrdinství legionářů. Klaus: Oslavování Masaryka je „přestřelené“  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 11. listopadu 2019 08:21 )

VYSMIVAJÍ SE, ŽE HAJLUJEME

anonym01 ( 11. listopadu 2019 08:18 )

nEJSME sLOVANÉ, JSME DOKONALE PROMÍCHANY S ŘÍMANY, ŠVEDY A NĚMCI. ČESKA REPUBLIKA KRIŽOVATKOU NÁRODU. OSOBNĚ CÍTÍM, ŽE RUSOVE JSOU NAŠI OKUPANTI A PŘIROZENY NEPRITEL. STEJNE JAKO HITLER A DALSI NACKOVE. NEMCI SE NAM VYSMIVAJI

anonym01 ( 11. listopadu 2019 08:12 )

OBZVLÁŠT TEN ROK 1968 TO POTVRZUJE NEJVICE!

satanas ( 10. listopadu 2019 15:18 )

Kdo asi jinej?? Trump, co ma nepritele predevsim v EU nebo Macron ktery se neboji ukazat na agonii NATO?? Slovanske Rusko je prirozeny pritel,,coz potvrzuji dejiny!

satanas ( 10. listopadu 2019 10:07 )

Buh vi, co dela.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud