Perun z Přelouče v armádě propadl: Vozidlo selhalo ve většině zkoušek

Autor: ČTK, tva - 
20. 8. 2019
17:45

Ministerstvo obrany jednostranně odstoupilo od kupní smlouvy se společností SVOS Přelouč na nákup vozidla Perun pro speciální síly. Bojová vozidla neprošla vojskovými zkouškami, když nesplnila 85 procent hodnocených kritérií. V úterý to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Firma výsledek zkoušek odmítá.

Vojáci z 601. skupiny speciálních sil měli získat za 94,5 milionu korun čtyři vozidla. Původní termín dodávky byl loňský listopad, vojskové zkoušky, při nichž armáda zjišťuje, zda vozidla vyhovují jejím požadavkům, se ale nepodařilo dokončit a uskutečnily se až letos v polovině roku.

Vozidlo nevyhovuje ani po prodloužení lhůty

„I přes vstřícný krok ze strany velení Armády ČR spočívající v prodloužení termínu vojskových zkoušek výrobce bohužel nedokázal dodat vozidlo s parametry, ke kterým se písemně zavázal,“ uvedl Pejšek. Vojskové zkoušky se konaly od 23. července do 7. října 2018, později byl termín zkoušek prodloužen do letošního 30. června.

„Ani do tohoto termínu však nebylo dosaženo požadovaného výsledku a vozidlo nevyhovělo v 85 procentech hodnocených zkoušek. Včetně hodnocení parametrů, které mají zásadní vliv na spolehlivost vozidla jako celku v bojovém nasazení a na ochranu života posádky,“ uvedl Pejšek.

Obrana odstoupila od smlouvy na nákup vozidel Perun pro speciály.Obrana odstoupila od smlouvy na nákup vozidel Perun pro speciály. | ČTK

Podle vyjádření ministerstva byli u celého průběhu vojskových zkoušek včetně dílčích přítomni odborní zástupci dodavatele, kteří nikdy obsah, formu a způsob provedení zkoušek nerozporovali. Ministerstvo firmu s výsledkem zkoušek seznámilo v polovině července a následně 9. srpna od kupní smlouvy jednostranně odstoupilo. V tendru z roku 2017 byl SVOS jediným nabízejícím, který se zavázal splnit požadavky ministerstva obrany na dodání čtyř strojů.

Firma je přesvědčena, že vozidlo parametry ministerstva plní. V prohlášení uvedla, že to potvrzují protokoly ze zkoušek i měření. Průběh vojskových zkoušek považuje SVOS za nestandardní a neodpovídající závazným předpisům ministerstva. Firma uvedla, že se chce hájit právní cestou s cílem dokončit vojskové zkoušky v souladu s kupní smlouvou.

Hájí se například tím, že upravila vozidlo nad rámec smlouvy podle požadavků armády na své náklady tak, aby plně odpovídalo poznatkům ze zkoušek pro plánované bojové použití včetně zvýšení ochrany posádky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

pooresh ( 21. srpna 2019 22:16 )

Pro zvyseni zajmu navrhuji toto vozidlo prejmenovat na "HAMACEK"!

karoly ( 20. srpna 2019 18:42 )

Podle toho,co už bylo psáno v minulosti se to dalo čekat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa