Bratr padlého českého vojáka Filip nastupuje do armády: Chce splnit slib

Autor: DH - 
8. 8. 2019
11:23

Jeho bratr Patrik Štěpánek (†25) položil život za svou vlast, když ho zabil sebevražedný atentátník v afghánském Bagrámu. Nyní se Filip Štěpánek rozhodl vstoupit do armády jako on. Chce jít v sourozencových stopách a ideálně působit u stejného pluku. Představě, že by také jel na zahraniční misi, se nijak nevyhýbá.

Bratrovi slíbil, že bude sloužit v armádě společně s ním. Toho už ale Filip Štěpánek z Mokroušic na Rokycansku nestihne. Jeho milovaného mladšího sourozence Patrika, desátníka Kamila Beneše a rotného Martina Marcina zabil při afghánské misi sebevražedný atentátník. Filip ale i tak svoji část slibu dodržel. Absolvoval fyzické testy a prošel lékařskou prohlídkou. Teď už ho čeká armádní přijímač.

„Přistupuje k přijetí do armády velice zodpovědně, a řekla bych, že i v tom duchu, aby byl stejně dobrý, ne-li lepší, než bratr,“ řekla o Filipovi v reportáži ČT24 armádní personalistka Lenka Šmerdová.

Filip má nyní jasný cíl. Zvládnout fyzicky a především psychicky náročný armádní přijímač. Na zatěžkávací zkoušku si ale věří. „Člověk, pokud o to vyloženě stojí, tak co by se nedalo prostě naučit? A vždycky to jde nějakým způsobem překonat,“ sdělil odhodlaně České televizi budoucí voják. Štěpánek rovněž věří, že se mu částečně splní i další přání, a to sloužit v Táboře jako Patrik. Ve 42. mechanizovaném praporu chtěl být už v době, kdy se s bratrem o službě vlasti teprve bavili.

Oba si to slíbili, říká máma 

„Psal jsem jeho jednotce. Jsem pevně rozhodnutý tam jít, byl jsem i před tím, než zemřel. Doufám, že budu mít tu možnost odejít do vojenské služby a sloužit tam, kde sloužil brácha,“ přiznal před nějakým časem Filip.

„Určitě jediné místo, které bych si dovedl představit, je přesně ta ,čtyřicet dvojka´, to je přesně to pravé,“ svěřil se zpravodajské stanici. Filipovu odvahu kvitují i příslušníci armády. Velitel 42. mechanizovaného praporu se před časem nechal slyšet, že Filipa za jeho krok obdivuje a váží si ho. Filip se už nechal slyšet, že se ve službě nebude ničemu vyhýbat. Pokud přijde výzva k odletu k zahraniční misi v Afghánistánu, podle svých slov ji přijme.

Opačný názor na mladíkovo počínání by mohla mít jeho maminka Ladislava, která už kvůli armádní službě o jednoho syna přišla. Vedle jejího rodinného domu stojí pomník, který odchod milovaného Patrika připomíná. I tak ale statečná žena bere nástup druhého potomka do armády statečně. „Chápu ho, oba dva si to slíbili. Bylo to domluvené několik měsíců, že budou sloužit společně,“ řekla v dokumentu „Krvavý Bagrám“ Ladislava Štěpánková.

2018 – tragický rok českých hrdinů v Afghánistánu

 Rok 2018 se do historie české armády zapsal černým písmem. Bohužel, během 365 dní přišli o život ve vzdáleném Afghánistánu hned čtyři čeští vojáci. Mimo Patrika Štěpánka, Kamila Beneše a Martina Marcina, jež 5. srpna 2018 zabil sebevražedný atentátník, zemřel na zahraniční misi i rotný Tomáš Procházka (†42). Toho v říjnu zabila střelba afghánského vojáka.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zkratik ( 8. srpna 2019 13:18 )

jak chudák máma,souhlasí s tím,pak se pro ní budou vyhlašovat sbírky

11karel11 ( 8. srpna 2019 13:13 )

Kvůli prachům se jde přes mrtvoly.

pfoto1 ( 8. srpna 2019 12:52 )

No jo, příklady táhnou! A mamince potom nezbývá, než psát dojemné dopisy...

Evka4 ( 8. srpna 2019 12:28 )

Tohle je už fanatismus, nikoliv láska k vlasti. Něco, jako oddanost islámu. Chudák máma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa