Tvář českých historiků po zásahu Babiše neskončí? Metnar zváží Stehlíkovu budoucnost

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2019
20:30

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce brzy. Výbor mu dnes doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Změny ve vedení odboru by podle návrhu ministerstva měly nastat od začátku ledna. Kromě takzvaného zcivilnění ředitelské funkce chce obrana snížit počet oddělení ze tří na dva. O návrhu bude rozhodovat vláda při schvalování takzvané systemizace služebních a pracovních míst, tedy úprava počtu a umístění státních zaměstnanců.

Metnar na dnešním jednání výboru řekl, že řešení Stehlíkovy budoucnosti převzal a ještě definitivně nerozhodl. Poslancům, kteří se většinově v diskusi stavěli za Stehlíkovo setrvání, řekl, že si jejich názory rád vyslechne a možná budou vodítkem k jeho rozhodnutí.

V čele odboru má stát voják

Stehlík stojí v čele odboru od roku 2014. ČTK minulý týden řekl, že mu neprodloužili závazek, a na konci roku proto skončí. Po přesunu funkce ředitele do civilní tabulky se může přihlásit do nového výběrového řízení. To nepředpokládá, protože je přesvědčen, že v čele odboru má být voják. Uniforma mu podle něj otevírá lepší možnosti při jednání s vojáky.

Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.

Otázka vedení odboru na výboru vyvolala živou diskusi. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) se vyslovila pro to, aby odbor vedl voják. Odmítla srovnání se zkušenostmi s policií. Opoziční poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) poznamenal, že Stehlíkovým odchodem by armáda ztratila jednu ze zásadních tváří, jež pomohla její popularizaci. Podle poslance Radovana Vícha (SPD) Stehlík za dobu svého působení v čele odboru dosáhl stropu své odbornosti a měl by být povýšen, najde-li pro něj armáda místo. Na jeho místo by měli přijít noví plukovníci.

Poslankyně a bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) navrhla usnesení, které doporučilo ministrovi neměnit systemizaci odboru ani personální obsazení vedení. Usnesení podpořilo devět poslanců, tři se hlasování zdrželi.

Zrušení jednoho z oddělení na odboru

Ministerstvo obrany chce v rámci plánovaných změn změnit počet oddělení na odboru ze tří na dvě. Ve své funkci by tak skončil vedoucího Milan Bachan, o kterém dnes poslanci také diskutovali. Vadí jim, že byl podle serveru Euro.cz v 80. letech spolupracovníkem komunistické rozvědky a kontrarozvědky. Šlechtové se nelíbí, že se jako zástupce Stehlíka podílel na rozhodování o udělování ocenění účastníkům protikomunistického odboje. Řekla, že nechce, aby byl vyhozen z ministerstva, zpochybnila ale, zda by se měl zabývat třetím odbojem. Působení Bachana kritizovali i Černochová nebo Bartošek. Podle ČernochovéStehlík na minulost Bachana upozornil. Podle lidí obeznámených se situací na odboru panuje mezi Stehlíkem a Bachanem napětí.

Metnar zdůraznil, že musí postupovat v souladu se zákonem. Bachan podle něj splňuje všechny požadavky včetně prověrky Národního bezpečnostního úřadu a má čisté lustrační osvědčení. Třetí odboj podle něj neměl na starosti.

Na výboru v souvislosti se situací týkající se péče o válečné veterány také zazněla kritika předsedy Československé obce legionářské v Praze 2 Jaroslava Syrového. Černochovářekla, že se chová vulgárně a na pietních aktech dělá ostudu. „Chová se jako prase,“ řekla. Šlechtová kritizovala jeho chování vůči válečným veteránům.

Video  Metnar o obraně i státním svátku: 28. říjen bere jako nejvýznamnější den  - Blesk - Jiří Marek

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa