Babiš postavil Metnara do pozoru. Stehlík v čele odboru veteránů zřejmě zůstane

Autor: ČTK, tva - 
18. listopadu 2019
19:40

Ředitel odboru ministerstva obrany pro válečné veterány Eduard Stehlík by měl dál pokračovat ve své funkci. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se rozhodl změnit původní návrh svého úřadu. Vyzval ho k tomu premiér Andrej Babiš (ANO) po vydatné veřejné kritice Metnarova plánu. Stehlíkovi ministerstvo nabídne prodloužení vojenského závazku a odbor i nadále povede voják z povolání. Řekl to mluvčí resortu Jan Pejšek. Metnar vládě předloží usnesení, které umožní zachovat stávající podobu odboru. Stehlík nechtěl aktuální vývoj komentovat.

Změny v organizační struktuře ministerstva obrany byly součástí širšího materiálu, který se týkal počtu a umístění státních zaměstnanců, tedy takzvané systemizace. V pondělí tento dokument schválila vláda.

Obrana původně navrhla, aby místo ředitele odboru pro válečné veterány od ledna nově zastával civilista a aby byl odbor rozdělen na dvě oddělení. Dosud měl oddělení tři. Další změny na ministerstvu obrany se týkají například zrušení sekce dozoru a kontroly a zřízení sekce průmyslové spolupráce.

Plán vyvolal kritiku některých politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Za Stehlíka se minulý týden postavil i sněmovní výbor pro obranu. Metnar na jeho jednání minulý týden nevyloučil revizi návrhu ministerstva. Stehlíka označil za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.

Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard StehlíkŘeditel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík | Blesk:Daniel Černovský, CNC

Stehlík zatím neřekl, jestli nabídku přijme

Vláda v pondělí organizační úpravy schválila včetně původně navrhovaných změn ministerstva obrany týkající se odboru pro válečné veterány. Ministerstvo obrany podle Pejška nechtělo celý materiál týkající se mnoha úřadů blokovat a na poslední chvíli v už předloženém dokumentu uplatňovat změny.

Nápravu chce Metnar zjednat „v následujících týdnech předložením nového návrhu, který zachová odboru současnou podobu. „Plukovníku Eduardu Stehlíkovi bude v této souvislosti nabídnuto prodloužení závazku vojáka z povolání,“ dodal Pejšek.

Stehlík ČTK řekl, že se k věci nechce nyní vyjadřovat. Metnara, který je na zahraniční cestě, zastupoval na jednání vlády státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej původně nechtělo prodloužit. Zároveň navrhlo, aby místo šéfa odboru nově zastával civilista. Stehlík, který stojí v čele odboru od roku 2014, se zcivilněním svého místa nesouhlasil. Je přesvědčen o tom, že pozici má zastávat voják. Uniforma mu podle něj otevírá lepší možnosti při jednání s vojáky. Do případného výběrového řízení se proto už hlásit nechtěl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

oxyx ( 19. listopadu 2019 00:26 )

twl

oxyx ( 19. listopadu 2019 00:23 )

Jako je vrchní velitel os čr s modrou.............

oxyx ( 19. listopadu 2019 00:21 )

Všichni jsou na tepláky, od shora dolů napříč všemi stranami. Už je to hnůj.

Wolencak ( 19. listopadu 2019 00:18 )

Citroneli, přesně, proč ty funkce nedají veteránůn.Stehlík, který nikdy nebyl u bojového útvaru a stužek na prsou má víc jak Stalin.

Wolencak ( 19. listopadu 2019 00:14 )

Junkiexle, copak je to za vojáka? Plukovník, který nikdy v ruce nedržel zbraň.To jsou ti "historici", kteří přepisují dějiny a zase jeden, který bude muset být vděčný Babišovi.Metnar je jen figurka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud