Česká armáda nakupuje: Nové taktické letouny vyjdou na 2,3 miliardy korun

Autor: ČTK - 
16. prosince 2019
11:05

Zástupci ministerstva obrany v pondělí podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů. Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, modernizace přístrojů a avioniky bude stát 360 milionů korun bez DPH. Cena letounů měla být podle původních předpokladů vyšší.

Obě zakázky již v minulosti ministerstvo obrany předložilo vládě. Součástí zakázky na dva nové stroje bude i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení.

Smlouvy za ministerstvo obrany podepsal náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, za španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space generální ředitel její divize Military Aircrafts Alberto Gutierrez Moreno.

Uzavřená cena je nižší, než jakou úřad při přípravě akvizice uváděl. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH. Nová technika bude obranu stát podle ministra obrany Lubomíra Metnara 1,94 miliardy korun bez DPH. Zakázka je podle něj o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám. Podle Říhy se podařilo ministerstvu cenu snížit v souvislosti s rychlejším vyjednáváním.

Armáda dlouhodobě avizuje, že dva nové transportní letouny potřebuje kvůli náhradě dosluhujících Jak-40 i kvůli rostoucím požadavkům. Používá je k výcviku, přepravě vojáků na zahraniční mise, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. Ministerstvo za ni zaplatí 360 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.

Letouny CASA se používají i třeba k převozu zvířat do zahraničí:

Video  Z Prahy do Mongolska odletěli další koně Převalského.  - Daniel Vitouš

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 16. prosince 2019 15:53 )

SUDRUHOVI - niekupujte hente lietadla - v Mongolsku uz majo tech koni moc

dobryclovek ( 16. prosince 2019 14:35 )

pane bože k čemu takové nákupy mi jsme nikdy nebojovali a bojovat nebudem kdo si mastí kapsy!!

anonym01 ( 16. prosince 2019 11:20 )

http­://www­.tomas­jirsa­.cz/ ODSAK NAPOJENY NA HOME CREDIT A ČINU! PROTO NECHCETE ZRUSIT PANE FIALO KSČM?

anonym01 ( 16. prosince 2019 11:17 )

SLEDUJI NASE LIDI, KRETINSKY JE SPOLUVLASTNIKEM I BLESKU A CO HUR? KELLNER MOC DOBRE VI KDO JE ODPURCE. ODNESL TO MUJ TRETI PES A MAM PODLOMENY ZDRAVI. A ODS? UDELEJTE SI PORADEK MEZI SVYMI!

anonym01 ( 16. prosince 2019 11:15 )

UTRACI PENIZE ZA ŠROT, ZATIMCO BY MELI Nakupovat to co od amiku nakoupil izraela slovensko! ono neni divu kdyz nam tu podporuji KOLABORANTY. NENI KOHO SEBAT, ZE VLADO? JSME V NATO, RADI NAM TU CINANI S RUSAMA A KELNER TO ZASTRESUJE! PRY BYZNYSEM, ALE TO JE JEN POZLATKO! http­s://zp­ravy­.aktu­alne­.cz/do­maci/­home-credit-ppf-kampan-cina-pr-agentura-cb/r­~5f077­4e01a6­111e­a8d520­cc47ab­5f122/

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud