Metnar promluvil o odchodu Čechů z Afghánistánu. Kdy se vojáci vrátí domů?

Autor: ČTK, kal - 
9. 2. 2019
09:45

Česká armáda stáhne vojáky z Afghánistánu, pokud ze země odejdou Spojené státy. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to řekl dnešnímu Právu. Česko bude podle něho adekvátně reagovat na snížení počtu nebo stažení amerických vojáků.

ČR se účastní v Afghánistánu alianční mise Resolute Support, USA stahování svých sil zvažují. „Pokud dopadne dobře politické jednání a povede k vnitropolitické stabilitě Afghánistánu, tak by se bezpečnostní situace nemusela zhoršit,“ uvedl Metnar a dodal: „Jestliže dojde ke změnám a dojde třeba ke snížení počtu nebo ke stažení amerických vojáků, tak my na to budeme adekvátně reagovat. Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také.“

Video Tisková konference o padlém vojákovi v Afghánistánu - Blesk TV
1080p 720p 360p

O možném stahování vojáků z misí ze Sýrie a Afghánistánu mluví prezident USA Donald Trump, zmínil Metnar. „Je to apel, který vyslal, ale k faktickému stažení vojsk povede dlouhá cesta. V Afghánistánu začalo vyjednávání s Tálibánem a podle všech informací tam došlo k posunu. My situaci vnímáme, poměrně podrobně monitorujeme a vyhodnocujeme a budeme připraveni,“ uvedl český ministr.

Metnar jedním dechem ale pro Právo dodal: „Ještě není rozhodnuto. Americký Kongres se teď vyjádřil, že dokud bude Afghánistán pod tak silným islamistickým vlivem, bude proti stahování. A je to názor i vedení celé americké armády.“

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
satanas ( 10. února 2019 19:21 )

Rohata,,vy ste pri tom "Pripopminani roku 68" zapomeli na Mnichov a co prislo ponem..Jestlipak si vzpomenete ze v Breznu zacala Nemacka okupace Ceska??

1912 ( 10. února 2019 13:09 )

Čeští žoldáci tam nemají co dělat a hájit zločice USA !!!

anonym01 ( 10. února 2019 10:43 )

osobne si myslim, ze z Afghanistanu by se odchazet nemelo. Jsou to jeskynni lide, mohou teroristicky utoky planovat i tam .

anonym01 ( 10. února 2019 10:38 )

Vstoupili jsme do NATO a Metnar jen koordinuje kroky se spojencema. Dělá svou práci jak nejlepe dovede a za to mu děkujeme. Nechapu tu kritiku rudych blbcu a okamurovcu. EU a NATO není bez chyb, ale jsme svobodnejsi, vyslechnou i naše názory, nasim politikum nehrozi při navsteve do bruselu otrava . Kdykoliv z NATO a EU muzeme odejit bez krveproliti. Pripominam rok 1968!!! Ten se uz nesmí opakovat! Proto tihle nabubřelci utoči na pana prezidenta? No, my ho ale nedáme! http://forum24.cz/komuniste-utoci-na-zemana-srovnavaji-ho-s-hachou-petricek-je-setrel/ bandera byl zločinec, ale to komousi taky! tak ze si nemaji co vycitat!

victor1 ( 9. února 2019 20:54 )

Ten nyní nemůže hovořit,neboť je hluboko v americké řiti.Ale on sem tam vyleze a pak blije lejna pod tlakem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa